Megalakult az új osztrák kormány, a néppárt és a szabadságpárt koalíciójával. Az új jobboldali kabinetet a világ jelenleg legfiatalabb kormányfője, a 31 éves Sebastian Kurz vezeti, helyettese Heinz-Christian Strache, aki a 80-as években még neonáci szervezetekben kereste a helyét - siránkozik az ügyben igencsak érintett 444 blog.
Zoom
Strache (b) és Kurz (j) a közös kormányzás első napján (Fotó: EPA-EFE)
A pártok egy 182 oldalas koalíciós megállapodásban rögzítették, hogy mit akarnak. A legérdekesebb részletek a Spiegel válogatása alapján:
  • Minden menedékkérőnek át kell adnia a pénzét és a mobiltelefonját a hatóságoknak. Előbbiből hozzá kell járulniuk az ellátásuk költségeihez, utóbbit pedig alaposan átnézik, hogy kiderüljön, ápoltak-e gyanús személyekkel vagy szervezetekkel kapcsolatot.
  • Csökkenteni akarják a bevándorlást, különösen az illegális migrációt.
  • Csökkentik a menedékkérők támogatását, a legtöbb segélyt árucikkekben és nem készpénzben adják csak ki.
  • A magasan képzetteket a hiányszakmákba viszont továbbra is várják, sőt, betelepülésüket még meg is könnyítik.
  • Atomerőművek továbbra sem működhetnek Ausztriában.
  • 2030-ra az egész országot kizárólag megújuló energiából származó árammal akarják ellátni.
  • Négy év alatt 2300 fővel növelik a rendőrség létszámát.
  • A rendőrség kiemelt feladata lesz a politikai iszlám elleni fellépés.
  • Erős EU-ban érdekeltek, de ragaszkodnak ahhoz, hogy a tagállamok szuverenitása is erős maradjon, ne vegyen el döntési hatásköröket Brüsszel.
A határok lezárása és a teljes muszlimbevándorló-stop tehát továbbra sem szerepel az időközben Izrael-imádóvá vedlett Strache szereplésével létrejött kormánykoalíció programjában.
Frissítés: Letették az esküt
Letette az esküt az Osztrák Néppárt (ÖVP) és az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) alkotta új osztrák kormány, élén a 31 éves Sebastian Kurz kancellárral, az ÖVP elnökével, Európa és feltehetőleg az egész világ legfiatalabb kormányfőjével.
A kormány tagjai Alexander Van der Bellen államfő és Heinz-Christian Strache alkancellár, FPÖ-elnök jelenlétében tették le az esküt, és ezt élőben közvetítette a közszolgálati tévé. Néhány kormánytag az eskü szövegéhez a végén hozzátette: “Isten engem úgy segéljen!”.
Kisebbségek és másként gondolkodók jogai
Az államfő – aki hivatalba lépése előtt a Zöldek pártjának vezetője volt – azt mondta: tudatában van annak, hogy sokan “szkeptikusan, sőt egyesek ellenségesen tekintenek a többséget képviselő új kormányra, de ez a demokrácia.” Az elnök arra kérte a kormányt, hogy “tisztelje az osztrák történelmet, annak jó és szomorú oldalaival együtt, tartsa tiszteletben a kisebbségek jogait, azokét, akik másként gondolkodnak, és garantálja minden ausztriai lakos jólétét, közéjük értve a nem osztrák állampolgárokat is.
Néhány antifa nem akart náci disznókat
A kormánynak – a kancellárral együtt – 14 minisztere és két, tárcával rendelkező államtitkára van. A névleg konzervatív-radikális jobboldali koalíciós kormány megalakulása miatt Bécs központjában, nem messze az elnöki palotától mintegy 6000 ember tüntetett. A tüntetőket jelentős létszámú rendőralakulat vette körül, és a rendőrök a tömeget a Heldenplatzra (Hősök terére) terelték.
A Heldenplatz az osztrák történelem fontos jelképe, itt jelentette be Hitler 1938-ban Ausztria és Németország egyesítését. A demonstráció jórészt békés volt, egy kis csoport tagjai petárdát, paradicsomot és tojást dobáltak a rohamrendőrök felé. A tüntetők tábláin olyan jelmondatok is voltak, hogy: “Ne engedjük, hogy a nácik kormányozzanak!”. “Nem akarunk náci disznókat!”, “Halál a fasizmusra!”. A tüntetést több szélsőbaloldali, antifasiszta és diákcsoport szervezte meg - tudatta az MTI.