Koalíciós megállapodást kötött péntek este Ausztriában a kormányalakításra készülő konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) és az egykor radikális jobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) – jelentették a pártvezetőkre hivatkozva Bécsből a hírügynökségek.
Alexander Van der Bellen osztrák államfő szombatra kérette magához a két párt vezetőjét, Sebastian Kurzot és Heinz-Christian Strachét, hogy hivatalosan megerősítsék előtte a megállapodás tényét – a kormány valószínűleg hétfőn alakul meg.
Zoom
Strache és Kurz
Az október 15-i parlamenti választásokon Kurz Néppártja kapta a legtöbb szavazatot. Kurz a most távozó, a szociáldemokratákkal közösen alkotott kormányban miniszteri tisztséget töltött be: ő irányította a külügyeket.
A Zsidó Világkongresszus (WJC) egyébként még választások estéjén "óva intett" attól, hogy részt vegyen a következő osztrák kormánykoalícióban az Osztrák Szabadságpárt, vagyis szerintük egy olyan szélsőséges párt, amely "pártolja a rasszizmust és az antiszemitizmust", illetve "indulatokat szít a kisebbségek ellen".
A hazánkat korábban a zsidókat ért "sukorói veszteség" miatt 100 milliárd forintra beperlő Ronald Lauder, a szervezet elnöke akkor úgy fogalmazott: szomorú és aggasztó, hogy egy ilyen formáció a szavazatok több mint negyedét megszerezte, és az ország második legerősebb pártjává válhat.
Zoom
Orbán és Lauder
A zsidó ajvék szokás szerint túlzás, hiszen a pártelnök, Strache letette nekik a hűségesküt Izraelben.
Az FPÖ legutóbb 2000-ben képviseltette magát a szövetségi kormányban, jelenleg pedig két osztrák tartomány vezetésében vesz részt.
(Kuruc.info - MTI nyomán)
Szombati frissítések: Egyelőre nem tájékoztatták a nyilvánosságot a koalíciós megállapodás részleteiről
Sebastian Kurz, az Osztrák Néppárt (ÖVP) kormányalakítással megbízott elnöke és Heinz-Christian Strache, az ÖVP-vel kormánykoalícióra lépő Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) vezetője szombat reggel a bécsi Hofburgban zárt ajtók mögött tájékoztatták Alexander Van der Bellen osztrák szövetségi elnököt a két párt között létrejött koalíciós megállapodásról, és bemutatták neki a tervezett kormánylistát.
A bő háromnegyed órás találkozó után Van der Bellen közölte, hogy felveszi a kapcsolatot az egyes tárcák tervezett vezetőivel és a kijelölt államtitkárokkal „egyes témák megbeszélése végett”. Különösen azokkal akar tárgyalni, akiket még nem olyan jól ismer – tette hozzá. „Ezután nem lesz akadálya a kormány eskütételének a jövő hét elején” – mondta az államfő.
Van der Bellen nyilatkozatában kerülte a létrejött kormánykoalíció tartalmi értékelését. Emlékeztetett: az elmúlt hetekben többször felhívta a tárgyaló felek figyelmét, Ausztria érdeke az, hogy egy erős Európai Unió középpontjában legyen, és tevékenységének iránytűje az alap- és szabadságjogok betartása maradjon.
Kurz és Strache, akik kancellárként, illetve alkancellárként várhatóan hétfőn teszik le esküjüket, egyelőre nem tájékoztatták a nyilvánosságot a koalíciós megállapodás részleteiről és a miniszterek személyéről, de több tárcavezető neve már kiszivárgott. A szövetségi elnökkel lezajlott találkozó után mindkét pártelnök pártjának vezetőségével tanácskozik, majd szombat délután 16 órakor tájékoztatják a nyilvánosságot a koalíciós megállapodásról és az új kormány összetételéről.
Zoom
Heinz-Christian Strache, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnöke (b) és Sebastian Kurz osztrák külügyminiszter, az október 15-i választásokon győztes Osztrák Néppárt (ÖVP) elnöke sajtóértekezletet tart Bécsben 2017. december 15-én, miután koalíciós megállapodást kötöttek (MTI/AP/Ronald Zak)
Egy kis kvóta-egyenjogúság
A kancellár és alkancellár személye mellett ismertté vált többek között, hogy az FPÖ Herbert Kicklt jelölte belügyminiszternek, Mario Kunaseket védelmi miniszternek, Beata Hartingert szociális és egészségügyi miniszternek, valamint Karin Kneissl Közel-Kelet-szakértőt külügyminiszternek. Az ÖVP jelöltjei közül Gernot Blümel lenne EU-ügyekben illetékes, illetve médiaügyi és kulturális miniszter, Juliane Bogner-Strauss vezetné az újonnan létrehozandó nőügyi tárcát, a jelenlegi parlamenti elnök Elisabeth Köstinger lenne a mezőgazdasági és környezetvédelmi miniszter, míg az eddigi belügyminiszter Wolfgang Sobotka lenne az új parlamenti elnök.
Kurz közlése szerint az ÖVP minisztereinek fele nő lesz az új kormányban.
Szocdem aggodalom: az összes erőszakszervezet az FPÖ kezében
Az ellenzéki Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) tiltakozását fejezte ki amiatt, hogy a belügyi és védelmi tárcát egyetlen párt, az Osztrák Szabadságpárt kapja meg. Andreas Schieder frakcióvezető rámutatott, hogy történelmi okokból sem lett volna szabad ezt „a problematikus hatalmi koncentrációt” megengedni, mert így az összes erőszakszervezet egyetlen párt kezében összpontosul. Schieder reményét fejezte ki, hogy Van der Bellen nem járul hozzá az ilyenfajta hatalommegosztáshoz.
Sebastian Kurz a 2. Osztrák Köztársaság 14. kancellárja. 31 éves, és ezzel a világ legfiatalabb kormányfője. Emellett 1970 óta a második néppárti kancellár Wolfgang Schüssel után, aki 2000 és 2007 között volt Ausztria kancellárja, ugyancsak egy néppárti-szabadságpárti koalíció élén - írja összefoglalójában az MTI.
2. frissítés: Csak Kurz maradt az előző kormányból
Az új osztrák koalíciós kormányban a nagyobbik kormánypárt, az Osztrák Néppárt (ÖVP) 7 miniszterrel és a kancellárral, míg a kisebbik koalíciós párt, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) 6 miniszterrel, köztük az alkancellárral képviselteti magát.
A kormányüléseken 16-an fognak ülni a nagyasztalnál: Sebastian Kurz kancellár, valamint hét miniszter és egy államtitkár az ÖVP, illetve hat miniszter, köztük Heinz-Christian Strache alkancellár, egyben az állami hivatalnokok és a sportügyek minisztere és egy államtitkár az FPÖ oldalán – jelentette az APA. Az előző kormányból egyetlen ember, a volt külügyminiszter, Sebastian Kurz kancellár tagja az új kormánynak.
Míg a szociáldemokratákkal nagykoalícióban kormányzó előző néppárti csapatban csak egy miniszternő volt, a jelenlegiben három miniszter és egy államtitkár képviseli a nőket. Az FPÖ-nek két nő minisztere van. Összességében az új kormányban a nők aránya az államtitkárokkal együtt 37,5 százalék.
A kulcstárcák közül a pénzügyit (Hartwig Löger), a gazdaságit (Margarete Schramböck) és a mezőgazdaságit (Elisabeth Köstinger) a néppárt, míg a védelmit (Mario Kunasek), a külügyit (Karin Kneissl) és a belügyit (Herbert Kickl) a szabadságpárt kapta.
Kapcsolódó: