Tekintettel arra, hogy a mára a helyszínre, vagyis a Dóc és Ópusztaszer közötti tanyavilágba meghirdetett sajtótájékoztatónkra "csak" helybeli lakosok és a polgárőrség munkatársai jöttek el, a sajtó munkatársai viszont nem, ezúton küldjük az üggyel kapcsolatos sajtóközleményünket - írja levelében Toroczkai László és Székely Gyula. Közleményük alább olvasható.
A napokban megkeresett bennünket néhány gazda a Bodorszék (Dóc) és Pitricsom (Ópusztaszer) nevű tanyavilágból. Elpanaszolták, hogy a két település határvidékét megvásárolta egy nagyvállalkozó, és folyamatosan keríti körbe karámkerítéssel a területet, méghozzá úgy, hogy közben lezár két földutat, amelyeken évtizedek óta közlekednek a tanyasiak munkába, gyermekeik iskolába.
Május 2-án este, felkeresve az említett helyszíneket, az alábbiakat tapasztaltuk: valóban, már álltak a karámcölöpök a kérdéses területen, járművel, csak nagy ügyeskedéssel lehetett eljutni Bodorszékről Pitricsomba. Másnap, május 3-án délelőtt a helyszínen, rögtönzött lakossági fórum keretein belül, az ópusztaszeri jegyző segítségével, közösen elértük, hogy az új tulajdonos, az egyik lezárt utat felszabadította, és a cölöpöket áthelyeztette az úton kívülre. A másik lezárt út helyett pedig megkezdte egy elkerülő földút kialakítását.
Amit viszont továbbra is sérelmezünk a helyiekkel együtt, az a következő:
A kialakítandó karámkerítéssel kettészelik egy szomszédos tanyasi ingatlan területét, amit húsz évvel ezelőtt hivatalosan a Földhivatal geodétái mértek ki. Mitől változtak a koordináták?
Egy másik tulajdonos termőföldjén, egy hatméteres sávot elvéve alakítják ki az elkerülő földutat. Hogyan lehet ezt a gazda hozzájárulása nélkül megtenni?
A mintegy 5 kilométer hosszúságú kerítést úgy alakították ki, hogy kétméterenként, egy méteres mélységben levertek a földbe kb. 20-25 cm átmérőjű fenyő (illetve nyárfa) oszlopokat, körülbelül egy méteres mélységig. Az oszlopok földbe helyezett végét, fáradt olajba, némelyiket kátrány emulzióba mártották. Tudni kell, hogy az egész terület a Kiskunsági Nemzeti Park környezet-, és tájvédelmi felügyeletének része, valamint Natúra 2000-es minősítésű gyep, valamint kiemelten védett, természetvédelmi terület. A kerítés-anyag „mártogatásával” számításaink szerint több köbméter káros vegyi anyaggal szennyezték a kerítés építői a fokozottan védett talajt, veszélyeztetve annak állat-, és növényvilágát. Véleményünk szerint a teljes helyi talajvízbázist, ami jelenleg igen magasan van, megfertőzték. Ki adott erre engedélyt? Honnan van a fáradt olaj, vagy az a vegyi anyag, amivel bekenték az oszlopokat, és a kerítés léceit?
Tudomásunk szerint a Kiskunsági Nemzeti Park is vizsgálatot indított természetkárosítás miatt az ügyben.
Dóc-Ópusztaszer 2013. május 10.
Székely Gyula, a dóci Jobbik elnöke
Toroczkai László, a Jobbik megyei képviselője