Továbbra is a Jobbik az egyetlen párt, amely következetesen kiáll a multinacionális cégeknél rabszolgasorsba kényszerítette magyar munkavállalók érdekeiért. Miközben az Európai Unió a tagállamok közötti egyenlőség elvét hirdeti, addig szemet huny a felzárkózó gazdaságú országok munkaerőpiacán tapasztalható dereguláció fölött.
2004-es csatlakozása óta hazánk a transznacionális cégeknél dolgozók bérfejlesztése terén semmilyen komolyabb előrelépést nem tud felmutatni. A bérterhek európai toplistáján Magyarország előkelő helyet foglal el, miközben a teljes bérköltség-szintünk az EU-átlag 36%-ának felel meg.
A celldömölki munkaerőpiacon élősködő egyik multinacionális cég arcpirító működését a helyi Jobbik alapító tagja járta körül.
Zoom
Szerencsére a magyar állam ettől az osztrák cégtől sem sajnálta a pénzünket
A Wewalka Kft. osztrák tulajdonú cég, amely 2005 közepén, 1,2 milliárd forintos zöldmezős beruházás keretén belül nyitotta meg kapuit Celldömölkön. A külföldi üzemnek jócskán jutott az állami támogatásokból is, tevékenységének kezdete óta többször bővítették. A magyar földön létrejött 17 ezer m²-es területnek több mint a felén üzemcsarnokokat építettek, ami kezdetben büszkeséggel és reményteli érzésekkel töltötte el a kemenesi lakosságot.
A Wewalka cukrászüzem által a dolgozóknak fizetett bérek folyamatos növekedésében nagyon bíztak a kemenesi lakosok, hiszen a cég kedvező bérpolitikája előmozdíthatta volna a régió más külföldi és belföldi tulajdonú vállalatainál (Cellcomp, Seton, Flextronics, Koenig Maschinen, Bakó-Trex Kft.) évek óta jegelt bérfejlesztéseket. Sajnos ez a mai napig nem történt meg.
A cukrászüzem tulajdonosa, Anton Gsellmann Úr más európai vagy fejlett magyar városban minden bizonnyal nem tehetné meg, hogy olyan nyomott szinten tartja a béreket, mint itt a „vidéki”, Celldömölkön. Az alacsony kereset miatt frusztrálttá és kiszolgáltatottá vált dolgozók egyre nehezebben bírják azt az idegőrlő hajszát, amit a mindennapokban el kell viselniük az osztrák vállalkozásában. Sajnos Gsellmann Úrról is elmondható: beállt azon idetelepedett külföldi cégek vezetőinek sorába, akik a dolgozóikat bérrabszolgaságba kényszerítve nem törődnek azzal, hogy a szerencsétlenül kihasznált magyar emberek a havi fizetésükből a hónap végére az alapvető élelmiszerekre sem futja.
Zoom
Sajnos nem mi zsákmányoljuk ki az osztrák munkavállalókat a bécsi cukrászdáinkban, pedig bő 10 éve még ez volt a terv
A Wewalka vezetése is tudja, hogy Ausztriában és Sollenauban hétszer magasabb fizetésért dolgoznak a munkavállalók, ők ennek ellenére nem segítenek a helyi emberek élethelyzetének javításán. Nemrég tudomásomra jutott, hogy a dolgozókat egy arrogáns termelésvezető kiabálva leidiótázza, ami a munkavállalókra nézve sértő és megalázó. Az üzem egész területe be van kamerázva, szinte terror alatt tartják az embereket. Ezeket a visszaéléseket valószínűleg Ausztriában nem csinálhatnák meg, mivel ott érdekvédelmet biztosít a dolgozóknak a Wirtschafts- és Arbeiterkammer.
Összehasonlításként: Ausztriában teljesen más a munkatempó és a munkavállalói érdekvédelem, míg Magyarországon a dupla szalagsebesség mellett a dolgozók éhbérért csak kapkodnak, addig az osztrák kollégák röhögnek a kihasználható szorgalmas magyar embereken. Mi, magyarok most már azt várjuk, hogy Gsellmann Úr a kollégáival egyetemben mutassa meg, a jelenlegi feltételek mellett miképpen dolgoznának saját cukrászüzemükben, valamint kíváncsi lennék arra is, a hónap végén kifizetésre kerülő 270 euróból hogyan tartanák el családjukat?
Bizonyára sok magyar fiatal sem hagyná el országunkat és dolgozna külföldön, ha az EU-s bérek legalább 60-80%-át ugyanolyan munkafeltételek mellett biztosítanák a számunkra, mint külföldön az anyacégnél. A Wawelkánál a munkavállalóknak a hivatalos magyar ünnepnapokon (október 23., augusztus 20. stb.) is dolgozni kell. A Wewalka vezetősége néha elgondolkozhatna azon, mekkora felháborodást keltene, ha ezt a gyakorlatot egy magyar cég vezetné be Ausztriában és a saját ünnepnapjaikon dolgoztatná az osztrák munkásokat.
Kemenesalja lakossága szeretne nyílt párbeszéd keretein belül megoldást találni a Wewalkánál dolgozó emberek valós problémáira, mert mi, jobbikosok nem szeretjük a mellébeszélést, számunkra csak a tisztességes és őszinte beszéd elfogadható. A továbbiakban várjuk a mihamarabbi megnyugtató sajtóközleményét Gsellmann Úrnak, melyben kézzelfogható intézkedéseket sorol fel a dolgozók erkölcsi és anyagi megbecsülésnek előmozdítása érdekében.
Sebestyén Vilmos
Jobbik, Celldömölk