Meggyújtották az első gyertyát a zsidóság egyik legnagyobb ünnepe, a hanuka első napján, kedden a budapesti Nyugati téren felállított kilencágú gyertyatartón. Köves Slomó, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) vezető rabbija köszöntőjében hangsúlyozta: hanuka a győzelem ünnepe. "Hanukakor ünnepeljük azt a győzelmet, amit a fény aratott a sötétség felett", a csoda a természet felett, a hit a kétely és az igazság a hazugság felett – fogalmazott.
Zoom
Oberlander Báruch, a Budapesti Ortodox Rabbinátus és a Chabad-Lubavics irányzat magyarországi vezetője és Nemes Jeles László filmrendező gyertyát gyújt a nyolcnapos zsidó vallási ünnep, a hanuka első estéjén a budapesti Nyugati téren 2017. december 12-én (Fotó: Illyés Tibor / MTI)
Az idei ünnepen "a nemzetközi politikában győzedelmeskedő igazságot" is ünneplik – tette hozzá, utalva Donald Trump múlt heti bejelentésére, hogy az Egyesült Államok elismeri Jeruzsálemet Izrael fővárosának. Köves Slomó szerint a bejelentés és az azt követő öröm is tulajdonképpen "abszurd", hiszen 3700 évvel Ábrahám, 3300 évvel Mózes, 2800 évvel Salamon és 70 évvel Izrael újjáalapítása után "evidencia" kéne legyen, hogy Jeruzsálem Izrael fővárosa. Csakhogy a hazugság, ha sokszor mondják, "virtuális valósággá válik". Hozzátette: a hanuka arra emlékeztet, hogy elég egyetlen gyertyát meggyújtani, hogy elillanjon a "félelmetes sötétség", elég kimondani az igazságot, hogy eltűnjön a hazugság, "elég ragaszkodni a hitünkhöz, és a kétely rögtön eltűnik".
A vezető rabbi kitért arra, hogy a Nyugati téren saját csodájukat is ünneplik, hiszen ez már a huszadik hanukaünnep a budapesti téren. Amire "2000 évvel ezelőtt őseink köteleztek, hogy a csoda, a fény, a hit és az igazság fényét mindenhova vigyük el, ne csak a saját otthonukba és a saját közösségeinkhez, hanem minden emberhez", Budapesten évről évre megismétlődik. Az első köztéri gyertyagyújtás óta eltelt 19 év alatt pedig a hanukai gyertyagyújtás természetessé vált Budapesten – tette hozzá.
(MTI nyomán)