Feltehetőleg szerdán hajnalban ismeretlen tettesek súlyosan megrongálták a XII. kerületben található emlékművet. A fotók tanúsága alapján az elkövető(k) a „bűn”, illetve a „bűnös” szavakat fújták fel vörössel a szobor talapzatára, írja a VDTA blog.
Zoom
A fényképek készítője elmondta, nincs kizárva, hogy a rongálás már régebben történt. Azonban abból, hogy a feliratokat még nem távolította el a kerület közterület-felügyelete, arra lehet következtetni, hogy nem követhették el régen a bűncselekményt.
Zoom
A büntető törvénykönyv alapján a rongálásért akár három év szabadságvesztés is kiszabható, amennyiben az elkövető védett kulturális javak körébe tartozó tárgyat, műemléket, régészeti lelőhelyet vagy régészeti leletet rongál meg.
A turul, másnéven a kerecsensólyom a magyar eredetmondák legendás madara, nemzetünk egyik legfőbb jelképe volt annak több mint ezer éves fennállása során, kiemelt szerepét a mai napig megtartotta. Az ország számos helyszínén találhatóak turulmadarat ábrázoló köztéri alkotások, többek között Várpalotán és Tatabányán, de még a határokon túl is, például az ungvári vár kertjében. Emellett a Magyar Honvédség és a hazai titkosszolgálatok (Nemzetbiztonsági Szakszolgálat, Alkotmányvédelmi Hivatal, Információs Hivatal) címereiben is megtalálható a magyar nemzeti öntudat, összetartozás és büszkeség egyik legfőbb jelképe.
A Böszörményi út és a Nagyegyed utca találkozásánál található emlékmű viharos múltra tekint vissza, 2005-ös felállítása óta szinte folyamatosan a balliberális pártok, szervezetek és médiumok célkeresztjében van. Az eredetileg a második világháború hegyvidéki áldozatainak emlékére felállított szobrot számos alkalommal akarták elbontatni. A turul körüli vitákat végül 2020 nyarán sikerült csillapítani, amikor a kerület vezetése első világháborús emlékművé minősítette át, ezzel próbálva megelőzni a további támadásokat.
Korábban írtuk: