A Magyar Nemzet szerdai számában megjelent, Adócsalás gyanújában a kormányfő című írásra reagált Bajnai Gordon miniszterelnök, a Kormányszóvivői Iroda és a Wallis Rt. is. A három közlemény kétségbe vonja a lap állításait, és pereket helyez kilátásba.
Egyik sem ad választ a legfontosabb kérdésre: vajon miért nyomoz a Dataplex-adásvétel ügyében a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) és az APEH? Az sem derült ki a reakciókból, hogy ha, mint állítják, minden jogszerűen történt, miért volt szükség a Dataplex néhány hétig tartó ciprusi vándorútjára - írja a lap.
Korábban írtuk: Dataplex-ügy kapcsán sem érheti a Wallis csoportot az adóelkerülés vádja - ismételte meg a cég egy tavalyi sajtónyilatkozatát szerdán; a Wallis a közleményében leszögezte: a bíróság e témában már jogerősen kötelezte helyreigazításra a Magyar Nemzetet. Bajnai is perel.

A Magyar Nemzet szerdai cikkében azt írta, hogy a Bajnai által korábban vezetett ciprusi cég nem nyújtott be adóbevallást, így 2,7 milliárd forint nyereség után elkerülte az adó megfizetését; az ügylet főszereplője a Dataplex Kft., amelyet 2005-ben a Bajnai vezette Wallis Rt. egyik leányvállalkozása vásárolt meg.

A Wallis szerdai közleményében azt közölte: nem adóelkerülési céllal alapította meg - a Dataplex adás-vételhez képest évekkel korábban - ciprusi vállalatát, a Fleminghouse Ltd-t.
A ciprusi székhelyű, a Wallis csoport kimutatásában transzparensen szereplő cég az európai uniós jog hatálya alatt befektetési tevékenységet végez, ami természetes egy kockázati tőkebefektető cég életében; a Fleminghouse Ltd. a Magyar Nemzet értesülésével ellentétben, benyújtotta az adóbevallásokat - állítja a dokumentum.
Bajnai perel
A köztudottan ártatlan miniszterelnök határozottan visszautasít minden, a személyét érintő alaptalan gyanúsítást.
Bajnai Gordon a Magyar Nemzet című napilap ma megjelent Adócsalás gyanújában Bajnai című cikkében foglalt valótlan állítások miatt helyreigazítást kér és jogi eljárást kezdeményez a lappal szemben, illetve minden olyan médium ellen, amely a hamis információkat másodközli.
(MTI nyomán)
Korábban írtuk: Miképp tudja egy magyar cég 2,7 milliárd forint nyereség után elkerülni az adó megfizetését? Csupán néhány ciprusi vállalkozást kell hozzá vásárolni, legalábbis Bajnai Gordon csapata, illetve Kóka János sógora így oldotta meg a feladatot. A kérdés már csak az, meg lehet-e büntetlenül úszni egy ilyen ügyletet. A Magyar Nemzet birtokába került a ciprusi rendőrség válasza, amelyet a magyar hatóságok jogsegélykérelmére küldött. Kiderült, Bajnaiék Cipruson sem nyújtottak be adóbevallást. A rendőrség hűtlen kezelés, az APEH adócsalás gyanúja miatt vizsgálódik.
Az ügylet egyik főszereplője a Dataplex Kft., amely 2005-ig csupán vegetált, éppenhogy elboldogult a piacon. Az informatikai cégnek ekkor új tulajdonosa lett. A Bajnai Gordon vezette Wallis Rt. egyik leányvállalkozása ugyanis 2,33 milliárd forintért megvásárolta a társaságot. A vételárat döntően a CIB Bank hitelezte meg a Wallis-csoportnak. A tulajdonosi jogok ezt követően 2,4 milliárd forint ellenében három ciprusi céghez kerültek. Ebben az időszakban felgyorsultak az események. A Kóka János (SZDSZ) vezette Gazdasági és Közlekedési Minisztérium által közvetve vagy közvetlenül felügyelt, illetve résztulajdonolt vállalatok közül a MÁV Informatika Kft. és a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. kezdett érdeklődni a Dataplexnél, de bejelentkezett az ugyancsak állami tulajdonban lévő Magyar Villamos Művek és a Magyar Posta is. A Dataplexet tehát rövid idő alatt közpénzen kistafírozták, állami megrendelésekkel halmozták el. A cég piaci értéke a politika és a gazdasági élet szereplőinek közreműködése folytán egy szemvillanás alatt felértékelődött – olvasható a lapban.
(MNO)