Vasárnap adják át az eredeti állapotában helyreállított óbudai zsinagógát. A 189 esztendős épület korábban évtizedekig a köztévé egyik stúdiójaként funkcionált, de mára elbontották a kellékeket, és a zsidó közösség adományainak segítségével teljesen újjávarázsolták az épületet.
A zsinagóga még azokban a szép időkben épült, amikor a zsidóknak tilos volt a fővárosba költözni, ezért egy óbudai birtokon telepedtek le. Egészen az ún. holokausztig működött itt hitélet, majd a háború után, 1958-ig háborítatlanul zajlott a közösségi élet. A zsinagóga a hatvanas években került állami tulajdonba; kezdetben textilmúzeum volt, majd a Magyar Televízió 5-ös stúdiója működött itt évtizedekig.
A zsidó közösség 50 év elteltével szerezte vissza az épületet, amelyet teljes egészében magánfelajánlásoknak köszönhetően, körülbelül 60 millió forintból újítottak fel. A munkálatok idén májusban kezdődtek; ennek során elbontották az imaterembe épített tévéstúdiót, új mészkő borítást kapott a zsinagóga terme, restaurálták a keleti falnál lévő tóra-szekrényt, új csillárokat szereztek be, visszakerült az örökmécses és egy új tóratekercset is kapott az intézmény, ami az egyik előfeltétele a hitéletnek - mondta Köves Slomó, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség vezető rabbija. A zsinagóga első emeletén egy új közösségi teret alakítottak ki, amely egy kóser konyhával egészül ki.
A szeptember 5-i megnyitót hatalmas érdeklődés övezi, körülbelül ezer érdeklődőre számítanak. Ott lesz többek között az országos főrabbi, az izraeli vallásügyi miniszter, és levélben üdvözölte az eseményt Izrael miniszterelnöke és államfője is. A közjogi méltóságok szerint az újjáépítés a magyar zsidóság újjáéledését szimbolizálja - mondta Köves Slomó. A magyar kormányt Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Martonyi János külügyminiszter képviseli. A nagyközönség számára egyébként jövő szerdán, a zsidó újév első napján nyitja meg kapuit a megújult zsinagóga.
(FH nyomán)