A kormány szerdai ülésén többek között arról is döntött, hogy azok a devizahitelesek, akik 180, illetve 250 forintos árfolyam felett vették fel svájci frank-, illetve euróalapú hiteleiket, egyelőre kimaradnak abból a körből, amelyben igénybe lehet venni a rögzített árfolyamon történő, egyösszegű végtörlesztés lehetőségét – tudta meg a Magyar Nemzet. Értesülésük szerint a kabinet ezzel a „szűkítéssel” hagyta jóvá a Nemzetgazdasági Minisztérium által előkészített jogszabálytervezetet.
A lap információi szerint a korlátozásban érintettek számára azonban újabb mentőövet dolgoz ki hamarosan a gazdasági tárca. Forrásuk szerint a mostani döntést leginkább az indokolta, hogy a rögzített árfolyamszint feletti hitelfelvevők gyakorlatilag nem vették volna ki részüket a kockázatmegosztásból.
Ismert, Orbán Viktor a parlament hétfői ülésén jelentette be, hogy a kabinet megvalósíthatónak minősítette a rögzített árfolyamon történő, egyösszegű végtörlesztés lehetőségét. A miniszterelnök hangsúlyozta, ebben a konstrukcióban olyan kockázatmegosztásról van szó, amelyből a hitelnyújtó bankok és a hitelfelvevők egyaránt részt vállalnak. Akik ezen árfolyamszintek felett vették fel a hiteleiket, most gyakorlatilag „ingyen” jutottak volna segítséghez – foglalta össze a kormányülésen elhangzott álláspontok lényegét a lap forrása.
Az országvédelmi terv részeként bejelentett intézkedésre éles hazai és nemzetközi össztűz zúdult hétfő óta. Elsőként a Magyar Bankszövetség fejezte ki aggodalmát, majd a hazai devizahitelezésben leginkább érintett, osztrák hátterű bankok iránti aggodalom váltott ki diplomáciai tiltakozást Ausztriában. Az Európai Bizottság szóvivője pedig azt közölte, hogy első ránézésre aggodalmaik vannak a magyar kormány terveit illetően.
(MNO nyomán)
Korábban írtuk: A hírek szerint a kormány rákényszerül, hogy a hétfői bejelentés eufóriájához képest sokkal kötöttebb módon adja meg a fix árfolyamon történő végtörlesztés lehetőségét a devizahiteleseknek - írja a Napi.hu. A nagy megmentő csomag lassan már csak tíz embert húz ki a csávából a százezrek helyett, míg a többinek csak nő a törlesztőrészlete a bejelentést követő árfolyam-növekedés miatt. Egy jó kis bennfentes valutázásra viszont kiváló alkalom volt ez is, akárcsak Kósa és Szijjártó akciója korábban...
Megindult a szép lassú visszarendeződés a devizahitelek fix árfolyamon történő végtörlesztésével kapcsolatban. A kormányfő tegnap a HírTV-ben - igaz, intervallum megadása nélkül - már jelezte, a lehetőség csak ideiglenesen lesz nyitva az érdeklődők előtt, ami tovább szűkítheti azok körét, akiknek lehetőségük lesz igénybe venni a megoldást.
Míg ugyanis az árfolyamgát intézményét igénybe venni akaróknak a december végi határidő elegendő arra, hogy jelezzék ezt a lényegében technikai változtatást, a kiszállást tervezők számára gondot okozhat a határidő, főleg akkor, ha forinthitellel szeretnék kiváltani a meglévő kölcsönöket. Az átváltó konstrukciók esetében - főleg, ha másik hitelintézetet választ az adós - új igazolások beszerzésére, értékbecslésre van szükség. A hiteldöntés elhúzódása, esetleges pótfedezet állításának előírása és annak megteremtése szintén azt okozhatja, hogy a váltani akaró számára elhúzódik az ügyintézés és - esetleg - kifut az időből.
Természetesen a folyamatban lévő ügyeket a bankok a határidő után is továbbviszik, ám egy elutasító döntés után már nem tud majd egy versenytársnál megoldást keresni az ügyfél.
A kormányzati kommunikációban nincs nyoma annak, hogy megváltoztatnák a korábban szigorított szabályozást, vagyis a forinthitelt felvevőknek is szükséges lesz legalább 25 százalékos önrész biztosítása. Miután a végtörlesztés nyomán átlagosan 20-30 százalékos tőketartozás csökkentés ellenére a fedezetük szolgáló ingatlanok piaci értéke sok esetben nem fogja fedezni a hitelkiváltáshoz szükséges hitel összegét, a polgárok jelentős részének ennél a minimumösszegnél jóval nagyobb önrészt kell majd biztosítania. Ez is alapvetően szűkítheti a potenciális igénybe vevők körét.
Bár a kormányzati megnyilatkozások messze nem egyértelműek, jelenleg biztosra mondható, hogy eltérő konstrukciója miatt a megoldásból (első körben) kimarad a lakáslízing, s ugyancsak komolyabb felkészülésre lesz szükség ahhoz, hogy az életbiztosításokkal kombinált megoldásokra is elérhetővé váljék a megoldás igénybevétele.
Ráadásul a lap információi szerint az elmúlt napok lázas tárgyalásai nyomán nem elképzelhetetlen, hogy a kormányzat további, a végtörlesztés igénybevételét szűkítő megoldásokra is rákényszerül.
(Napi.hu nyomán)