A washingtoni Kongresszusi Könyvtárban vetítették helyi idő szerint kedden Groó Dianának a világ első rabbinőjéről készült Regina című dokumentumfilmjét. A 66 perces alkotása a Berlinben élt és Auschwitzban "elpusztított" Regina Jonas története. A film Elisa Klapheck Regina Jonas: Die weltweit erste Rabbinerin című könyvéből kiindulva, a rendezőnő hétévi önálló kutatásai alapján készült brit és német partnerekkel.

Groó Diana
"A közép-európai néző nem történelmi kitekintésként néz erre a filmre, hanem abszolút úgy érzi, mintha ezek a dolgok most történnének, egyfajta utánérzése van" - mondta az MTI-nek a zsidovka arra a kérdésre válaszolva, hogy a bemutatók helyszínétől függően mennyire eltérően fogadja a közönség az alkotását. "New Yorkban pedig, a Lincoln Centerben megtartott januári telt házas két vetítés idején, ahol a közönség vegyes volt, teljesen a hatása alá kerültek az emberek" - tette hozzá.
Mint mondta, a nézők a leggyakrabban azt szokták kiemelni a Reginával kapcsolatban, hogy az olyan, mintha játékfilm, nem pedig "dokumentumfilm" lenne. Groó Diana kijelentette: azért választotta témájául Regina Jonas tragikus történetét, mert "emberi" és, mert nagyon ritkák az olyan bátor emberek, mint amilyen ő volt.
"Ez a film nem csak a holokausztról szól. Az üzenete univerzális, mert ebből a történetből az egész világ tanulhat arról, hogy mit is csinálunk egymással és mit teszünk azért, hogy a világ jobb legyen" - jelentette ki az MTI-nek nyilatkozva George Weisz, a film Londonban élő, "magyar származású" producere. Az film angol nyelvű változata egyébként az ő lánya, az Oscar-díjas Rachel Weisz narrációjával készült. George Weisz elmondta, azért lett a film producere, mert az eredeti tervek szerint szerinte a filmet a német és a magyar állam finanszírozta volna, de Budapest visszalépett ettől.
Groó Diana a Kongresszusi Könyvtárnak adományozta a zsidóseggnyaló Diana és a cigánymosdató Vespa című film egy-egy példányát. A szűkebb szakmai körben megtartott keddi vetítést követően a Washingtoni Zsidó Filmfesztiválra meghívott Reginát az elkövetkező két nap folyamán bemutatják az amerikai főváros Zsidó Közösségi Központjában (DC JCC) és az Amerikai Filmintézet (AFI) vetítőtermében is. A "dokumentumfilm" a tavalyi jeruzsálemi nemzetközi filmfesztiválon a Zsidó tapasztalat elnevezésű nemzetközi versenyben nyert díjat, majd megkapta a szolnoki filmfesztivál dokumentumfilmes fődíját is.
(MTI nyomán)
Groó Diana munkásságából: