Jemen fővárosában, Szaná'ában a napokban a hatóságok alig győzik eltüntetni a házak, sőt még a temetők falán is szinte mindenütt olvasható Amerika-, Izrael- és zsidóellenes jelszavakat – írja az El-Hádász (الحدث) nevű arab nyelvű jemeni hírportál. A „jókívánságok” gyűjteménye a központi kormány ellen küzdő sí'ita-zajdita népcsoport közismert hitvallása a fölkelés 2004-es kezdete óta. A fölkelőket Irán és a Hizbulláh támogatja.

Szaná'ában ( صنعاء), Jemen fővárosában az elmúlt napokban ismét föltűntek a világörökség részét képező vályogházakon, sőt még a temetők falán is a „húszi”, főleg az arab ország északnyugati tartományaiban élő fegyveres fölkelők jelmondatai. A sí'ita-zajdita muszlim kisebbség híres, mindig piros-fehér-zöld színekkel megjelenített hitvallása tulajdonképpen öt mondatból áll: „Alláhu ákbár! (Isten a legnagyobb!), Halál Amerikára! Halál Izraelre! Átok szálljon a zsidók fejére! Győzzön az iszlám!”

A húszik ötmondatos hitvallása
A Washington által ki- és fenntartott jemeni központi kormányzat számára igen kellemetlenek a leginkább az északnyugati tartományokban harcoló „húszi” függetlenségi mozgalom által a fővárost is rendszeresen elárasztó, Amerika- és Izrael-ellenes jelmondatok. A sí'ita-zajdita „húszik” főleg Jemen északnyugati tartományaiban, leginkább a Szaúd-Arábiával határos Szá'ádá tartományban (صعدة) vallási és nemzeti függetlenségük kivívásáért 2004-ben fegyveres harcot robbantottak ki. A küzdelem átcsapott a szintén zajditák lakta szomszédos Háddzsá-, 'Amrán és El-Dzsauf tartományokra, valamint a szaúd-arábiai Dzsázán körzetre is. A szaúd-aráb – jemeni határvidéken is érvényes a világ más helyeiről ismert jelenség, miszerint egy kisebbség önmagával határos.

Írás a falon Szanáában is
A jemeni kormányerőkkel vívott harcokban, még 2004 szeptemberében elesett a zajditák vezetője Huszejn Badr ed-Dín el-Húszi (حسين بدر الدين الحوثي), akiről a függetlenségi harcosok magukat nevezik. A szabadságharc parancsnokságát az öccse, 'Ábd el-Malik el-Húszi vette át. A húszik függetlenségi küzdelmét a szintén sí'ita többségű Irán és a Hizbulláh libanoni sí'ita szervezet támogatja, míg a jemeni kormánycsapatokat Washington és az Amerika-barát Szaúd-Arábia segíti. Így aztán nem kell csodálkozni azon, hogy a húszi felkelés hivatalos logója az Amerika- és Izrael-ellenes öt mondat lett. Hosszabb-rövidebb szünetekkel a küzdelem manapság is zajlik, s a hivatalos jemeni központi kormányzat és külföldi támogatói a jól bevált recept szerint terroristáknak nevezik a vallási, területi és nemzeti függetlenségükért harcoló sí'ita-zajdita huszikat.
Zoom
Síita-zajditák függetlenséget követelő tüntetése
A Jemen északnyugati tartományaiban kibontakozott függetlenségi háborúnak természetesen megvannak a történelmi előzményei. Jemenben a húszik a sí'ita iszlám zajdita irányzatának szabadságharcosai s 1962-ig, több mint egy évezreden keresztül ők voltak Dél-Arábia ezen részének az urai. Jáhjá ibn Huszejn el-Hádi a mai Jemen területén Kr. 911-ben létrehozott egy zajdita emirátust, amely egészen 1962-ig létezett a rómaiak által Boldog Arábiának (Arabia Felix) nevezett vidéken. Korábban itt volt az Ószövetségben is említett Sába királyság.
A 24 milliós Jemen 45 százaléka tehát sí'ita-zajdita, 53 százalék a szunniták aránya, míg a fennmaradó két százalékot a különféle sí'ita szekták teszik ki. A húszik harcát viszont a sí'ita-zajdita lakosságnak csak mintegy harminc százaléka támogatja, sőt több törzsük a jemeni központi hatalommal tart. A jemeni hadsereg a szaúd-arábiai légierővel és a szárazföldi tüzérséggel karöltve pusztító támodásokat hajt végre elsősorban a fölkelés politikai és katonai központjának számító Szá'ádá város ellen. Szá'ádá városban, a hasonló nevű tartomány központjában szinte alig van ép lakó- és középület.
Júszef el-Kudszi – Kuruc.info