A cseppet sem rasszista Izrael közlekedési minisztériuma azt tervezi, hogy külön buszjáratokat szervez a megszállt Ciszjordánia palesztin őslakói részére.
Az izraeli közlekedési minisztérium tájékoztatása szerint a tervezett járatok elsősorban palesztin munkásokat fognak szállítani ciszjordániai otthonaikból az Izraelben található munkahelyeikre. A döntést az izraeli illetékesek azzal indokolták, hogy csökkenteni kívánják a zsúfoltságot a meglévő járatokon – melyeket egyébként a megszálló zsidó telepesek is használnak. Az Ynet című hírportálnak nyilatkozó buszsofőrök úgy vélekedtek, hogy a „vegyes járatokon” utazni kívánó palesztinokat a jövőben alighanem leszállásra szólítják majd fel.
Hivatalosan mindamellett tagadják, hogy a tervezett vonalak kizárólag a palesztinok számára lettek volna kitalálva. Ugyanakkor az Ynet úgy értesült, hogy a járatok indulásáról csak a Jordán-folyó nyugati partjának palesztin településein adtak ki tájékoztatást – kizárólag arab nyelven.
A közlekedési minisztérium védelmébe vette az új autóbusz-járatok létrehozásának tervét, hangsúlyozván, hogy igen sok „panasz” érkezett a járművek túlzsúfoltságára, valamint a zsidó és arab utasok közötti „feszültségre” vonatkozóan. A zsidók „biztonsági megfontolásokat” is emlegetnek, és voltak, akik arra panaszkodtak, hogy a zsúfolt buszok sok esetben nem álltak meg egyes megállókban, mivel az új felszállók már semmiképpen sem fértek volna föl a járművekre. Állítólag esetenként dulakodások is előfordultak a zsidó és palesztin utasok között, továbbá gyakran megesett, hogy az izraeli sofőrök önkényesen megtiltották a palesztinoknak a felszállást.
A minisztérium képviselői hangsúlyozták, hogy számos „lehetőséget” mérlegeltek a gondok megoldása érdekében”. Végül az új járatok megindítása mellett döntöttek, amelyek az Ejál határátkelőn lépnek át a megszállt területekre, és a ciszjordániai Kalkilia városa mellett haladnak el.
Törvényes úton természetesen nincsen mód arra, hogy megtiltsák a palesztinok számára a többi buszjárat használatát. "Nincsen lehetőségünk megtiltani a felszállást bárkinek is, és nem parancsolhatjuk meg senkinek, hogy szálljon le. Azonban azt mondták nekünk, hogy a jövő héttől kezdve ellenőrzések lesznek a határátkelőnél, és a palesztinokkal közlik majd, hogy a saját járataikra szálljanak” – foglalta össze a várható fejleményeket a Ciszjordánia és Izrael közötti buszközlekedést irányító Afikim elnevezésű cég egyik sofőrje. Mint mondta, alighanem mindenki „rasszizmusról és apartheidről” fog kiabálni, de nincs igazuk, mert a jelenlegi állapotok tarthatatlanok”. Egy másik izraeli buszvezető pedig arról beszélt, hogy "egy kizárólag palesztinokkal teli buszt vezetni roppant kockázatos, és ijesztővé válhat”.
A megszállt Ciszjordániában a zsidó rendfenntartó erők már készülnek a palesztinok esetleges tiltakozó megmozdulásaira. Megerősítették az Ejál határátkelő katonai ellenőrzését is. Az izraeli hatóságok állítólag nem számítanak arra, hogy palesztinokat nem engednének utazni a régebbi járatokon, mindamellett a biztonsági erők fölkészültek a „minisztériumi döntés végrehajtásának biztosítására”.
A buszokat üzemeltető Afikim cég nyilatkozatában a palesztinok érdekének igyekszik feltüntetni a rasszista megkülönböztetést, és ilyen ígéretekkel kecsegtet: "A bejelentett terv megkönnyíti az utazást a palesztinok, és mások számára is, és olyan megoldás körvonalazódik, amelynek révén vissza lehet szorítani a nagyon magas jegyárakat felszámító kalózvállalkozások működését. A palesztin utasok leszállításának ügyével foglalkozni kell, a jog és a biztonsági erők eszközeit felhasználva” – olvasható az állásfoglalásban.
A közlekedési minisztérium nyilatkozatában is ugyancsak mellébeszélnek, és a nyilvánvaló tényeket tagadják: "Az új vonalak nem a palesztinok számára elkülönített járatok, a céljuk az, hogy javítsák a szolgáltatás minőségét azoknak a palesztin munkásoknak a számára, akik az Ejál határátkelőnél lépnek be Izrael területére. A tervezett járatok felváltják a rendszertelen kalózjáratokat, melyek igen magas jegyárakat kérnek a palesztin utasoktól. Az új vonalaknak köszönhetően csökkenni fog a zsúfoltság, és mind az izraeliek, mind a palesztinok jobban járnak majd” – igyekszik a palesztinok érdekeként beállítani az ellenük irányuló megkülönböztető intézkedést az izraeli közlekedési minisztérium állásfoglalása.
Perge Ottó - Ynetnews nyomán