Egy összesen 13,4 millió dokumentumot tartalmazó anyag látott napvilágot a Panama-iratok megjelenése után több mint egy évvel, amely a világ offshore pénzügyi rendszereibe enged betekintést. Az elképesztő anyag számos nemzetközi szereplő eddig rejtett tevékenységét fedi fel – ebből nyerhetünk némi rálátást arra, hogy az offshore rendszerek milyen mélyen össze vannak kapcsolódva a világ politikai szereplőivel, milliárdosokkal és a nemzetközi vállalatokkal, és hogy a nemzetközi „csúcselit” ezen része hogyan is kerüli ki az adófizetést.
A Paradise-iratok (Paradise Papers) nevű adatbázis két offshore-specialistától, a Nagy-Britanniához tartozó Bermuda szigetcsoporton bejegyzett Appleby ügyvédi irodától és a szingapúri székhelyű Asiaciti Trust vagyonkezelő társaságtól tartalmaz iratokat, és szerepel benne 19, adóparadicsomként számon tartott ország és terület, köztük Málta és a Cook-szigetek cégnyilvántartása.
Zoom
A 13,4 millió dokumentumból álló adatbázis feldolgozásában világszerte 96 szerkesztőség vett részt csaknem 400 újságíróval, a munka egy éve kezdődött. A dokumentumokban 47 országból 120 állam-, illetve kormányfő és egyéb politikus nevét találták meg, és találtak bennük adatokat élsportolókról, híres művészekről és nemzetközi óriáscégekről is.
Az ICIJ (International Consortium of Investigative Journalists) tényfeltáró munkája alapján közölt első írások többek között Justin Trudeau kanadai kormányfő egyik közeli barátjáról és támogatójáról, a zsidó Stephen Bronfmanról szólnak. A montreali üzletember a Paradise-iratok szerint érintett egy offshore-cégekből álló hálózatban, amelynek működése révén a kanadai állam valószínűleg elesett több millió dollár adóbevételtől.
Érintett az ügyben a brit uralkodó személyes vagyonát kezelő ősi hitbizomány is. A BBC jelentése szerint az ősi birtok után jelenleg is a Lancaster hercegségének nevét viselő, 1265-ben létrejött és jelenlegi feladatait különböző formákban 1399 óta ellátó uralkodói vagyonkezelő 2004-ben és 2005-ben 5 millió, illetve 7,5 millió fontot – mai árfolyamon 1,8 milliárd, illetve 2,6 milliárd forintot – fektetett be egy-egy offshore alapba a Bermuda szigeteken, illetve a Kajmán-szigeteken.
Két amerikai óriáscég, a Nike és az Apple is szerepel az iratokban. A Nike a Bermuda szigetcsoporton, majd Hollandiában épített ki egy céghálózatot, amelynek révén elkerülte több milliárd euró adó befizetését, az Apple pedig az egyik érintett offshore-specialista közreműködésével olyan országot vagy területet keresett cégszékhelynek, ahol garantáltan mentesülhet az adófizetés alól.
A nemzetközi nyersanyag-kereskedelem egyik vezető szereplője, a svájci Glencore a Paradise-iratok alapján azzal a céllal használhatott offshore-cégeket, hogy bányászati ügyletekkel összefüggésben megvesztegessen embereket a Kongói Demokratikus Köztársaságban, aminek révén az ország több százmillió dollár adóbevételtől eshetett el.
Zoom
A U2 ír popzenekar frontembere, Bono pedig egy litvániai bevásárlóközpontban szerzett tulajdonrészt offshore-cégek révén. A Süddeutsche Zeitung egy sor további esetet is ismertetett vasárnap este az online kiadásában. A érintett politikusok, hírességek és vállalkozások jellemzően elismerték, hogy a feltárt adatok helytállóak, de hangsúlyozták, hogy nem követtek el törvénytelenséget.
A lap a Paradise-iratok eredetéről a forrás vagy források védelme érdekében csak annyit hozott nyilvánosságra, hogy nem fizettek a dokumentumokért. Hozzátették, hogy az adatbázis feldolgozását nem befolyásolták az ICIJ támogatói, köztük Soros György.
Az iratok alapján az üzletember az Appleby révén működtetett egy offshore-cégekből álló hálózatot. A “konstrukció nem veti fel az illegalitás gyanúját” – írta a müncheni lap.
A magyar szál
A Paradise-iratok ügyében a magyarok is érintettek, a magyar szálat a Direkt36 fejtette fel. A vasárnap este megjelent cikk szerint a több mint 13 millió kiszivárgott dokumentumban ismét feltűnnek magyar szereplők is, bár politikusok most nincsenek köztük. Az iratok révén ugyanakkor megismerhetjük több befolyásos, közéletileg is aktív üzleti szereplő eddig rejtett vagy csak részben ismert tevékenysége.
A dokumentumokból a következők derültek ki:
- Az Orbán Viktorral személyesen is jó viszonyt ápoló Nagy István svájci nagykövet tisztséget viselt egy cégben, amely az egyik leggazdagabb európai nemesi családhoz kötődik.
- Az OTP és az MKB bank egy offshore szolgáltató céghez fordult jogi tanácsért egy ügyvéden keresztül egy Seychelles-szigeteken zajló és Demján Sándor érdekeltségébe tartozó, ingatlanfejlesztési projekttel kapcsolatban.
- A magyar állam tulajdonában lévő Eximbank az egyik projektjéhez egy magyar ügyvédi irodán keresztül adott megbízást ugyanennek az offshore szolgáltató cégnek.
- A kiszivárgott adatokban szerepelnek információk Andrew Vajna filmügyi kormánybiztos érdekeltségébe tartozó két korábbi, már több mint tíz éve megszüntetett offshore cégéről is.
Zoom
Az iratok tartalmaznak részleteket George Soros offshore-érdekeltségeiről is.
Amerikai-orosz közös biznisz
Wilbur Ross amerikai kereskedelmi miniszternek közös üzleti érdekeltségei vannak Vlagyimir Putyin orosz elnök közvetlen családtagjaival - közölte vasárnap az NBC.
Az NBC a nemzetközi offshore-botrány újabb hulláma keretében egy bermudai ügyvédi irodától kiszivárgott dokumentumokra hivatkozva számolt be Ross oroszországi üzleti kapcsolatairól.
A csatorna azt állítja, hogy kinevezése előtti kongresszusi meghallgatásán Wilbur Ross ugyan említést tett róluk, de elmulasztotta részletesen feltárni ezeket az üzleti kapcsolatokat.
A milliárdos miniszter a korábbi beruházási cége révén résztulajdonosa egy Navigator Holdings nevű hajózási szállítmányozási vállalatnak. Tulajdonrészét kinevezése után is megtartotta. A Navigator egyik fontos üzleti partnere egy orosz energetikai cég, amelyet Vlagyimir Putyin veje és az orosz elnök közvetlen környezete irányít.
Az NBC tudósítása szerint a Ross változatlan orosz pénzügyi érdekeltségeire vonatkozó dokumentumokra a mintegy hétmillió dokumentum között bukkantak rá, amelyet a Nagy-Britanniához tartozó Bermuda szigetcsoporton bejegyzett Appleby ügyvédi iroda irataiból juttattak el a német Süddeutsche Zeitungnak.
A Paradise-iratoknak (Paradise Papers) elkeresztelt dokumentumok elektronikus leveleket, üzleti prezentációkat, feljegyzéseket tartalmaznak. Valamennyit annak az oknyomozó újságírókból álló nemzetközi csapatnak adták át, amelyik 2016-ban a Panama-papírok néven ismert botrányt is kirobbantotta.
A Panama-aktákként is ismert dokumentumokat annak idején a panamai Mossack Fonseca jogi képviselet szivárogtatta ki: mintegy 240 ezer vállalat és részvénytulajdonos adataival több mint 11 millió dokumentumot adott át az újságíró-csoportnak.
Vasárnap a The New York Times is utalt a Paradise-iratokra. A lap Gary Cohn, a Fehér Ház gazdasági tanácsadó bizottságának vezetője és Rex Tillerson külügyminiszter offshore érdekeltségeiről számolt be. Hozzátette ugyanakkor, nincs nyoma annak, hogy a két politikus törvényt sértett volna.
Vasárnap délután Wilbur Ross a kereskedelmi tárca szóvivője útján közleményt adott ki, amelyben azt írta, kinevezése óta nem foglalkozik üzleti ügyekkel, és szorosan együttműködik a minisztérium etikai kérdésekkel foglalkozó tisztségviselőivel.
A közlemény említést tett arról is, hogy Ross támogatta a kongresszus által orosz vállalkozások és egyének ellen megszavazott szankciókat.
Az NBC-hez került dokumentumok ugyanakkor bepillantást engednek a globális offshore világba, ahol a világ legbefolyásosabb vállalatai és kormányzati tisztségviselői mozognak, hogy jogszerűen kibújjanak az adófizetés alól, gondosan elkerülve a közérdeklődést.
(MTI - Propeller - MNO nyomán)