Izrael szerdán sikeres tesztet hajtott végre olyan rakétával, amely állítása szerint alkalmas nukleáris robbanófej célba juttatására, illetve Iránra való csapásmérésre - jelentette az AP amerikai hírügynökség, rámutatva: ez felújítja az arról szóló vitát, miszerint az ország vezetői Teherán atomlétesítményei elleni katonai támadást szorgalmaznának.
A hétvégén a Jediót Áháronót című izraeli lap jelentette, hogy Binjamin Netanjahu miniszterelnök és Ehud Barak védelmi miniszter pártolja a támadást. A Háárec pedig arról számolt be szerdán, hogy a kormányfő kabinetje vezető tagjainál lobbizik, annak dacára: egy ilyen művelet összetett lenne, továbbá igen valószínű, hogy Irán halálos válaszcsapással torolná meg azt. Korábban is szóba került a "megelőző csapás" lehetősége a kormányon belül. Netanjahu a napokban a knesszetben is új aggodalmakat fogalmazott meg az iráni nukleáris programmal kapcsolatban.
- Hatásos technológiai fegyvertényről van szó, egyben fontos előrelépésről Izrael rakéta-, és űrprogramjában - mondta Barak.
Irán katonai vezetője, Haszán Firuzabadi tábornok a zsidó állam megbüntetését helyezte kilátásba arra az esetre, ha az megtámadná országát. - Komolyan vesszük a fenyegetéseket attól függetlenül, hogy milyen távoliak vagy valószínűtlenek - közölte.
Eközben a londoni The Guardian internetes kiadása azt jelentette, hogy a brit fegyveres erők is készülnek arra az esetre, ha az Egyesült Államoknak támogatásra lenne szüksége egy Iránnal szembeni esetleges akcióhoz. A brit katonai tervezés azt mérlegeli, hová telepíthetne az elkövetkező hónapokban Tomahawk cirkálórakétákkal felszerelt hadihajókat és tengeralattjárókat. A lap által megkérdezett londoni kormányilletékesek is azzal számolnak, hogy Barack Obama amerikai elnök nem kíván új és provokatív katonai kalandba bocsátkozni a jövő év novemberi elnökválasztások előtt. Ám a helyzet változhat a hírszerzési jelentések függvényében, illetve Irán egyre inkább kardcsörtetőnek látszó magatartása miatt - mutat rá a lap. A hétvégén a The New York Times számolt be arról, az USA fontolgatja térségbeli katonai jelenlétének megerősítését.
(Nol nyomán)