Több ezer ember tüntetett szombaton Európában, főleg Németországban és Ausztriában a hamisítás elleni nemzetközi kereskedelmi megállapodás (Anti-Counterfeiting Trade Agreement - ACTA) ellen. Az online-kalózkodás, a szoftverhamisítás, a szerzői jogok megsértése ellen fellépő egyezményt tavaly írták alá Japánban az EU tagországai, valamint 10 másik állam - közöttük az Egyesült Államok, Japán, Szingapúr - képviselői azért, hogy erősítsék a szellemi tulajdon védelmének nemzetközi szabályozását.
Európában az internethasználók heves tiltakozással fogadták a megállapodást, mert attól tartanak, hogy az ACTA alapján korlátozhatják a számítógépes világháló szabadságát az illegális letöltések és fájlmegosztások elleni fellépéssel.
Szombaton Németországban négyezren, Ausztriában háromezren, Párizsban pedig mintegy 650-en vonultak ki az utcákra, ami jóval kevesebb a két héttel ezelőtti, több tízezer ember részvételével tartott tüntetésekhez képest.
Budapesten néhány tucat civil tiltakozott. A "Mondjunk nemet az ACTA-ra!" nemzetközi akciónaphoz kapcsolódóan az internet szabadságáért emelték fel a szavukat a Zöld Pók Alapítvány, a Kalózpárt mozgalom, valamint az Occupy Szeged és az Occupy Pécs nevű civil mozgalmak tagjai, akik a két vidéki városban egyaránt megmozdulásokat tartottak.
A tiltakozások hatására több európai kormány felfüggesztette a megállapodás ratifikálását. A növekvő nyomásnak engedett az Európai Bizottság is, amely február 22-én bejelentette, hogy jogi vizsgálatnak veti alá a nemzetközi kereskedelmi megállapodást. Az EU luxembourgi bíróságával vizsgáltatják meg, hogy összeegyeztethető-e az ACTA az uniós joggal.
(Hír24)