Rettenetes helyzet állt elő Pennsylvaniában: 70 év eltelt már a holokauszt óta, ennek ellenére az amerikai államban még mindig nincs kötelező holokauszt-oktatás. Épp itt az ideje tehát, hogy Pennsylvania szenátusa végre pótolja ezt a szörnyű mulasztást.
Az állam törvényhozóinak vétke annál is inkább megbocsáthatatlan, mivel a kötelező holokauszt- és „népirtás-tanulmányok” bevezetésére vonatkozó törvény elő is van már készítve (HB 1424 szám alatt), de a gaz szenátorok tavaly óta halogatják ennek a létfontosságú jogszabálynak az elfogadását. Pontosabban: a szenátus tavaly úgy módosította a törvényt, hogy az csak ajánlja, de nem teszi kötelezővé a holokauszt-oktatás bevezetését. Igaz, vannak olyan települések, amelyek irányító testületei már beiktatták a tanrendbe a holokauszt nevű tantárgyat, de még korántsem nem mindenütt jártak el így. Márpedig amíg nem írják elő a kötelező holokauszt-oktatást, addig lesznek olyan megátalkodott, nácigyanús tanárok, akik „a világegyetem legszörnyűbb tragédiájáról” (Áder János halhatatlan szavai) nem mondanak semmit a tanulóknak.
A következmények pedig borzasztók. Így például a Pennsylvánia Egyetemen akad olyan diák, aki azt hiszi, hogy a holokauszt 1800 körül zajlott le. Egy másik egyetemi hallgató pedig – még kimondani is szörnyű – nem hallotta még Anne Frank nevét.
Pennsylvánia állam törvényhozásának és oktatási hatóságainak bűnös mulasztásáról beszámoló „szabadúszó újságíró”, Ilene Munetz Pachman cikkében felhívja a figyelmet: nem lehet megfelelően tanítani a második világháború történetét anélkül, hogy ne beszélnének a gyerekeknek arról, hogy „Hitler szisztematikusan kiirtott 6 millió zsidót és 5 millió más embert, akikre alacsonyabb rendű lényként” tekintett. Itt megjegyezném, hogy régebben ugyan gyakran emlegették, hogy „6 millió zsidót és 5 millió nem zsidót gázosítottak el a nácik”, de immár jó ideje leálltak ezzel a hülyeséggel. (Állítólag a szélhámos Simon Wiesenthal találta ki ezt a 6+5-ös formulát, éspedig azért, mert ez így együtt elég sok, de azért a meggyilkolt gójok száma mégsem haladja meg a zsidók állítólagos áldozatainak számát.)
Mike Crossey, Pennsylvania Állam Oktatói Egyesületének elnöke szerint a holokauszt tanítása nem csak a zsidók ügye, hanem „emberjogi kérdés”, miként a „világon történt népirtások oktatása” is az. Ugyanis ha a diákok tanulnak a holokausztról meg más népirtásokról, akkor „megértik a történelmet”, és remélhetően „bölcsebb, felelősségteljesebb és emberségesebb felnőttekké válnak”.
Paula Mann of Richboro, egy New Jersey-ben tanító középiskolai tanár (New Jersey azon öt állam egyike, ahol van kötelező holokauszt-oktatás) úgy véli, hogy a holokauszt megismertetése „segíti a diákokat abban, hogy ünnepeljék a másságot, és egy igazságosabb világ létrehozásán munkálkodjanak”.
A kötelező holokauszt-oktatás bevezetése azért is sürgető, mert a „túlélők” közül egyre kevesebben vannak életben, ráadásul fel kell venni a küzdelmet a „holokauszt tagadóinak hazugságaival is” – zárja cikkét Ilene Munetz Pachman.
Perge Ottó - buckscountycouriertimes.com nyomán