Eddig titkolták, de kiderült: ők is nácik
Hitlerizmussal vádolja egy francia író a belga rajzfilmsorozatot. Szerinte a törpök társadalma „a megvalósult nácizmus".
„A törpök társadalma a totális társadalom kifejeződése, amely sztálinista és náci jegyeket egyaránt visel magán" - írja Antoine Buéno francia író. Könyve, a Le Petit Livre Bleu (Kis Kék Könyv) csak június elején jelenik meg, de a fő mondanivaló már most kiszivárgott: a belga rajzfilmsorozat voltaképpen a gyerekek tudatalattijára hatva próbálta és próbálja meg a „náci társadalomszervezési elveket” elfogadhatóvá tenni.
A szerző szerint a rajzfilmsorozat megerősíti a nemzetiszocialista „kliséket". Példaként említi az egyetlen lányt, Törpillát, aki éppen szőke hajával „az árja szépség" megtestesítője. Ezzel szemben, véli a szerző, Hókuszpók, akit fekete hajúnak, hajlott orrúnak ábrázolnak, a harmincas évek zsidóellenes karikatúráit idézi. Buéno szerint a rajzfilmsorozat a barát-ellenség-párosításra épül, ahol az ellenség a „zsidós" Hókuszpók, míg a törpök a maguk kék arcbőrével voltaképpen egy „rasszista, zárt, rendi társadalmat alkotnak”.
A szerző szerint csak súlyosbították azon részek ezt a helyzetet, amelyekben fekete bőrű törpök is szerepeltek, őket ugyanis a „kék bőrű" társadalom nem fogadta be. Szerinte ebben „a szélsőjobboldal által ünnepelt autarkia eszméje jelenik meg”: „az önmagára utalt, önmagába zárt, etnonacionalista ideológia kifejeződései lennének így a törpikék”.
A hupikék törpök karrierje fél évszázada indult: akkor egy belga képregény, a Johan et Pirlouit mellékfigurái voltak. Később azonban Pierre Culliford önálló életre keltette őket, és saját történetet kaptak. Eszerint a törpök zárt társadalomban élnek az erdő mélyén, és csak néha érkezik veszély a külvilágból, főleg Hókuszpók személyében. Pierre Culliford, alias Peyo, azonban fia visszaemlékezése szerint egyáltalán nem érzett nosztalgiát a német megszállás iránt, a politika pedig nem is érdekelte.
Egyelőre nem tudni, hogy Buéno a sorozat betiltását javasolja-e, vagy csak a törpök közvetítette társadalomkép veszélyére akarja a társadalom figyelmét felhívni. Zsidó szervezetek nem kívántak még állást foglalni. Szerintük ki kell várni a részletes elemzést, s utána tudnak csak arról nyilatkozni, hogy valóban antiszemitának tekinthető-e a rajzfilmsorozat. Valószínűleg Pintérék is ennek fényében döntik el, hoznak-e törvényt ellenük.
(Heti Válasz nyomán)