Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szerint csalódást keltő Robert Fico szlovák kormányfő neki küldött levele, amelyben tételesen elutasítja azt a hat javaslatot, amelyet ő november közepén, találkozójuk után tett Révkomáromban; a kormányfő kezdeményezte a parlamenti szakbizottságok összehívását. Erről a kormányszóvivő tájékoztatott.
A levél szerint Szlovákiában az alkotmány és több más jogszabály biztosítja a "kisebbségek" jogainak védelmét, ezért ezen a téren nincs szükség új törvényekre. Fico levelét a kormányszóvivő bocsátotta az MTI rendelkezésére.
Daróczi Dávid elmondta: Gyurcsány Ferenc kezdeményezte, hogy a parlament európai integrációs, valamint külügyi bizottsága tartson együttes ülést, hogy megvitassák a kialakult helyzetet.
"A (szlovák) kisebbségvédelmi törvények teljes mértékben megfelelnek az európai normáknak, ez a rendszer bevált Szlovákiában" - áll a december 3-án keltezett levélben, amelyet a szlovák miniszterelnök Gyurcsány Ferenc november 17-i levelére írt válaszul.
Azzal a magyar indítvánnyal kapcsolatban, hogy a két ország megkülönböztetett figyelemmel segítse, és a szokásosnál nagyobb mértékben támogassa a "kisebbségi" oktatás és kultúra intézményeit, Fico kijelentette: Szlovákia ma is jelentős mértékű pénzügyi támogatást nyújt a magyar kisebbségi iskoláknak. A magyar kisebbségi kultúra támogatása a szlovák kulturális minisztérium irányítása alatt álló támogatási program keretében valósul meg - olvasható a szlovák kormányfő levelében.
Fico leszögezte: nem megvalósítható, hogy a kisebbségi oktatás és a kultúra területe elsőbbséget élvezzen az európai uniós források felhasználásánál, mert "kisebbségi hovatartozástól függetlenül egyenlő hozzáférést kell biztosítani az uniós projektekhez, ezért a magyar kisebbség nem élvezhet kiváltságokat ezen a téren".
Az anyaországban kiadott tankönyvek kölcsönös használatát illetően a szlovák fél arra hivatkozott, hogy a szlovákiai iskolák csak az oktatásügyi minisztérium által jóváhagyott vagy ajánlott könyveket használhatják. Fico utalt arra, hogy előkészületek folynak egy közös szlovák-magyar történelemoktatási segédtankönyv kiadásáról.
Gyurcsány impotens javaslatai között szerepelt még, hogy fogadjanak el nemzeti-nemzetiségi magatartáskódexet, s hozzanak létre úgynevezett becsületbíróságot, amely a kódex megsértése esetén állást foglalhatna. A tót kormányfő erre reagálva kifejtette: "nem hiszi, hogy segítené a problémák megoldását, ha zavaros hatáskörrel rendelkező új struktúrákat hoznának létre".
Azzal az indítvánnyal kapcsolatban, hogy a felek közösen kezdeményezzenek független vizsgálatot, ha az egyik országban megsértik a nemzeti kisebbségek jogait, Fico azt hazudta, hogy a szlovák-magyar vegyes bizottság már többször hatékony eszköznek bizonyult a kisebbségi ügyek megoldásában. Hozzátette: a szlovák bíróságoknak van hatásköre arra, hogy bármilyen egyéni jogsértésben döntést hozzanak.
A tót kormányfő levelében elvetette a nemzeti és kisebbségi parlamenti biztos megválasztásának ötletét is, arra hivatkozva, hogy a szlovák jogrendben létezik az ombudsman hivatala, amelynek feladata, hogy közvetítsen a polgárok és az állam között.
Fico meglepőnek tartotta, és elfogadhatatlannak nevezte azt a magyar javaslatot, hogy nyilvánítsák semmissé azt a felvidéki törvényt, amely tiltja más országok nemzeti jelképeinek használatát a belföldi sportrendezvényeken. A szóban forgó jogszabálynak éppen az a célja, hogy megakadályozza valamennyi ország, köztük Magyarország nemzeti szimbólumainak meggyalázását - olvasható a cinikus levélben.
A dunaszerdahelyi üggyel kapcsolatban Szlovákiának változatlan az álláspontja a válaszlevél szerint. Fico reményét fejezte ki, hogy a két ország belügyminisztere a lehető legrövidebb időn belül találkozni fog, és ezen a találkozón tisztázódik a labdarúgó-mérkőzésen végrehajtott (rendőri) akció kérdése.
(MTI nyomán)