Négy évet töltött rácsok és elmeorvosok között, de most lehet, hogy újra a szabad emberek életét élheti P. Károly (43).

A férfi 2008-ban végzett gyermekével, aztán feleségével. Tévképzetei miatt – amelyek szerint a földről menekülni kell, mivel pusztulásra van ítélve – kényszergyógykezelésre ítélték, amelyet kifejezéstelen arccal vett tudomásul utolsó tárgyalásán. Mindössze ennyit fűzött hozzá: „Imádtam a feleségemet és a lányomat."
A férfi éveket töltött az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézetben (IMEI). Állapotát, mint ott mindenkiét, félévente felülvizsgálták. Ha az elkövetkező felülvizsgálaton is kedvezőnek ítélik állapotát, akár ki is sétálhat az intézetből.
Az egykori borzalmak helyszínén a legtöbben már elfelejtették a történteket. A ház, ahol kioltották a család életét, egy ideig üresen állt, aztán új lakók leltek otthonra benne. Számukra máig titok, mi történt a falak között.
– Mindenki elfelejtette már azt a férfit, bár sokáig nem tértünk magunkhoz a történtek után. Ha visszajönne, szerintem meglincselnék. Többször szóbeszéd tárgya volt, hogy kiszabadul. Az biztos, hogy ide nem tér vissza, hisz semmi nem köti már ide – mondta egy szomszéd.
P. Károly négy éve, október 18-án hajnalban felébredt, a konyhában magához vett egy kést, és a gyerekszobában szundikáló kislányát, Karinát (†3) tizennyolcszor megszúrta. A XII. kerületi villa első szintjén a zajra felébredt felesége, Dóra (†36), és a gyerekszobához rohant, ott vérbe fagyott kislányát meglátva a férjére támadt, de Károly nyolcszor mellkason szúrta. A férfi naplójából kiderült, azt hitte, az a küldetése, hogy egy űrhajót építsen, amellyel eljuthat szeretteivel a megsemmisült Földről a Szíriusz nevű bolygóra.
Nem Károly lenne az egyetlen, aki meglepően rövid időn belül szabadulna az elmegyógyintézetből. Átlagosan öt év elteltével nyerik el újra szabadságukat azok, akik erőszakos bűncselekményt követtek el, de börtön helyett kényszergyógykezelés várt rájuk.
Állítólag az IMEI-ből szabadultak mindössze 4 százalékából lesz visszaeső, ellenőrzés nélkül azonban a szabadulás után sem maradhatnak.
– Félévente vizsgálják felül a bentlakókat, de ha véget ér a kényszergyógykezelésük, akkor is felülvizsgálatokra kell járniuk. Előfordul, hogy épp egy ilyen alatt derül ki, hogy jobb, ha az illető visszakerül az IMEI-be – mondta Kamarás Péter ügyvéd.
Az intézetben jelenleg 250 nő és férfi él, mindenki ölt vagy ölni akart. Akadnak köztük mániás depressziósok, tudathasadásosok és elbutultak is. Itt nem hordanak a lakók bilincset, nem büntetik őket, nem kell megtéríteniük, ha tönkretesznek valamit, és ha engedély nélkül hagyják el az intézetet, az nem szökésnek, hanem eltűnésnek számít. Ha pedig újra gyilkolnak, senkit sem vonnak felelősségre...
(Blikk nyomán)