Ha a rendőrök Ózdon korlátozzák az illegális fémgyűjtést, az egyéb bűncselekményekhez vezet – vélik helyiek. Elmondták: a fémgyűjtögetésből talán ha 15 ezer forintot keresnek havonta.
Az ózdi vasgyár bezárása után a munka nélkül maradtak hosszú ideig az ipari területen maradt fém és vas tolvajlásából éltek. A lehetőségek azonban folyamatosan szűkültek. A gyár területére már nem engedik be az egykori dolgozókat, a rendőrség pedig fokozottan ellenőrzi a kis kocsikat toló embereket.
A városban szinte minden nap lehetett látni olyan embereket, aki a földben bányásztak, hosszú órákat dolgoztak azért, hogy néhány kiló színesfémet rátegyenek a kiskocsijukra. Ezzel aztán meg sem álltak a kereskedőkig. A város egyik nyomortelepén, Hétesen élő Pókos György elmondta, alternatívaként fémhuzalokat tartalmazó nagy betontalpakat vernek szét a helyiek, amivel alkalmanként 13-14 kiló vashoz jutnak. Ennek árából vesznek egy kenyeret, vajat, vagy zsírt, meg rossz minőségű, úgynevezett karatés bort. Aztán ha mindez elfogyott, az egész kezdődik elölről, de az így gyűjtött pénzből egy 6-7 gyerekes család nemigen tud megélni.
A rendőrség folyamatosan ellenőrzi a jellemzően lopott fém és fa szállítására használt kiskocsik gazdáit, volt olyan időszak, amikor el is kobozták ezeket a kétkerekűeket. Az illegális fémbányászat azonban ettől még nem szűnt meg, bár csökkent a tolvajok száma. Oláh Attila, helyi lakos azt mondta, munkalehetőség nem nagyon van a városban, a megélhetést jelentő fémhez pedig csak úgy tudnak hozzájutni, ha lopják. Hozzátette: a hatóságoknak nem a nyomorgó kishalakkal kellene foglalkozniuk, akik szerinte a fémgyűjtögetésből talán ha 15 ezer forintot keresnek havonta. Oláh Attila úgy látja, a kilátástalanság, a megélhetési lehetőség hiánya miatt a szegénységben élők előbb-utóbb a boltokat is fel fogják törni.
Az egyik ózdi fémátvevő telep vezetője, Gál József hasonlóan vélekedett, azt mondta, ha a rendőrök korlátozzák a fémgyűjtögetést, akkor nő az egyéb bűncselekmények száma, mint ahogy az az utóbbi két évben is tapasztalható volt a városban. Emellett az illegális vasazást sem tudják megszüntetni, mert az éhség az nagy úr – fogalmazott a telepvezető.
A szegény, többnyire cigány származású rétegnek nagy gondot jelent, hogy elapadnak a fémforrások, éppen ezért egyre többször törnek be működő cégekhez és magánlakásokba, hogy így jussanak eladható holmihoz. Néhány éve a város legmagasabb pontján található tévétornyot körbezáró kerítést bontották le, ezért ma már semmi nem védi a területet.
(Kossuth Rádió)