A CanadaHun nevű közösségi oldal információi szerint szerint hétfőn Miskolcon jártak a kanadai határrendészeti szervek képviselői, mivel a városból és vonzáskörzetéből is igen nagy számban próbálnak kivándorolni cigányok a tengerentúli országba. (A helyi kisebbségi önkormányzat adatai szerint az elmúlt négy-öt évben legalább kétezer miskolci cigó kísérelte meg a tengerentúli letelepedést. Ezzel a számmal azonban csak akkor lehetnénk elégedettek, ha napi adat lenne - a szerk.)
A hatóságnak tudomása van róla, hogy a kiutaztatások sok esetben szervezett formában történnek, nemzetközi csoportok közreműködésével, akik a tengerentúlon sem tévesztik szem elől a kiutazókat. Mivel nagy többségében nehéz körülmények között élő emberekről van szó, az útiköltséget uzsorakamatra nyújtott kölcsönökkel előlegezik meg a számukra, amelyeket a kinti segélyekből kell visszafizetni. Váradi Gábor, a Miskolci Cigány Kisebbségi Önkormányzat elnöke a portálnak azt állította: szervezett kiutaztatásokról nem tudnak, arról azonban igen, hogy Kanadában sokszor már a repülőtéren várják a „menekülőket” korábban kitelepült ismerősök, akik drága pénzért „intézik” el számukra azokat a szolgáltatásokat, amelyek egyébként ingyen járnának mindazoknak, akik menekült státusért folyamodnak.
A Miskolci Cigány Kisebbségi Önkormányzatnak tudomása van róla, hogy hétfőn Miskolc és környéke cigányok által sűrűn lakott területein vizsgálódtak a kanadai határrendészeti szervek, azonban sem ők, sem a városháza kisebbségi referense nem kívánt erről bővebben nyilatkozni. Mint mondták, a vizsgálatokat a kanadai nagykövetség szervezi, kétoldalú kapcsolat keretében, ők jogosultak a nyilatkozattételre.
Papp Tamás, a kanadai nagykövetség politikai és sajtóreferense ugyancsak tovább passzolta a labdát: tájékoztatása szerint az ügy a CBSA (Canadian Border Service Agency), azaz a Kanadai Határőrizeti Ügynökség hatáskörébe tartozik.
(CanadaHun nyomán)
Kapcsolódó: