A szentmihályfalvai általános iskola a többiektől elkülönítette, külön osztályba járatta a cigány gyerekeket, az eperjesi kerületi bíróság jogerős döntése szerint márpedig ez hátrányos megkülönböztetés.
A jogerős ítélet megerősítette az első fokú döntést, amely kimondta: az iskola megsértette a diákok "egyenlő bánásmódhoz való jogát" (persze nem a fehérek tanuláshoz, tízóraizáshoz, zsebpénzhez, nyugodt szünethez stb. jogáról van szó, hanem arról, hogy a cigányok mindezt elvehessék tőlük - a szerk.), és hátrányos megkülönböztetést alkalmazott, amikor a tanintézetbe járó "roma diákok" számára - etnikai hovatartozásuk alapján - külön osztályokat hozott létre. A bíróság döntése alapján az iskolának a jövő tanév kezdetéig fel kell számolnia a tanulók "etnikai alapon történő hátrányos megkülönböztetését."
Egy "civil jogvédő szervezet" kezdeményezett eljárást a szentmihályfalvai általános iskola ellen több mint egy éve. Vanda Durbáková, a keresetet indító civil szervezet képviselője üdvözölte, és olyan jelentős előrelépésnek nevezte a bíróság ítéletét, amely - reményei szerint - megteremtheti a társadalmon belül azokat a feltételeket, amelyek a gyakorlatban is biztosíthatják a gyermekek oktatáshoz való egyenlő hozzáférését (mármint a cigány gyerekekét, mert a többiek egyenlő esélyeinek ezzel vége - a szerk.).
A kétharmadrészt cigány gyerekek által látogatott tanintézmény részben a szülők kérése alapján helyezte külön osztályba a "roma tanulókat".
Jaroslav Valastiak iskolaigazgató a SITA hírügynökségnek nyilatkozva csalódottságának adott hangot a bírósági döntés miatt. Elmondta: előfordulhat, hogy az iskola "roma iskolává" válik, mert a többi gyermek szülei várhatóan idővel kiveszik saját gyermekeiket a tanintézményből.
(MTI korrigálva)