Örményország péntektől megszakítja diplomáciai és minden egyéb hivatalos kapcsolatát Magyarországgal - közölte Szerzs Szargszján örmény elnök pénteken Jerevánban. A magyar kormány egyelőre semmilyen információt nem ad.
Örményország megszakítja diplomáciai és hivatalos kapcsolatait Magyarországgal az örmény katonatársa meggyilkolásáért életfogytiglani börtönre ítélt azeri tiszt, Ramil Safarov Azerbajdzsánnak való kiadása miatt - közölte az örmény elnök pénteken.
A bejelentés miatt bekérették az ENSZ-tagállamok Örményországba akkreditált nagyköveteit, Szargszján elnök ellőttük tartott beszédében foglalt állást az ügyről és a kialakult helyzetről - derül ki az Armenpress örmény hírügynökség beszámolójából.

Safarov hazatérése után
Az elnök szerint Örményország szorosan követte a Safarov ügye körüli fejleményeket, és a magyar hatóságok számos alkalommal biztosították őket arról, hogy a tiszt Azerbajdzsánnak való kiadása ki van zárva. Még néhány nappal is ezt a választ kapták a budapesti külüggyel és a parlamenttel történt kapcsolatfelvétel során - tette hozzá az elnök. "De a hitszegés eredményeképpen a gyilkos Bakuban bukkant fel és szabadon engedték" - mondta Szargszján.
"Magyarország és Azerbajdzsán közösen megnyitották az utat az ehhez hasonló bűncselekmények megismétlődése előtt. Ezzel a döntéssel egyértelmű üzenetet küldenek a mészárosoknak. A gyilkosok ezek után már tudják, hogy büntetlenséget élvezhetnek az etnikai vagy vallási gyűlölet miatt elkövetett gyilkosságért" - mondta az elnök.
"Ezt nem tudom elfogadni. Az örmény köztársaság ezt nem tudja elfogadni. Az örmény nép ezt sohasem bocsátja meg" - mondta az elnök. "Egy olyan országnak, amely civilizáltnak és fejlettnek tekinti magát, nincs joga ilyen eljárásra és megérdemli, hogy a partnerei megfelelő módon kezeljék" - tette hozzá Szargszján.
"Hivatalosan bejelentem, hogy mától megszakítjuk diplomáciai kapcsolatainkat és minden hivatalos viszonyt Magyarországgal" - mondta az elnök, aki azt kérte a megjelent nagykövetektől, hogy a bejelentést és személyes üzenetét is adják át az államfőiknek és kormányaiknak.
Nem tudni, miért gondolta meg magát a KIM
Azerbajdzsán már többször kérte Magyarországtól Safarov kiadatását, de a magyar fél éppen azért nem adta ki mindeddig a férfit, mert semmi garancia nem volt arra, hogy nem kap azonnal kegyelmet, hazájában ugyanis nemzeti hősként tekintenek rá.
Egyelőre nem világos, miért gondolta most úgy a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium, hogy a hazaküldött Safarov mégis börtönben marad, történt-e esetleg valamilyen garanciavállalás azeri részről, amit a magyar fél kielégítőnek talált. Miként nem tudni azt sem, tisztában volt-e KIM sajtóosztálya azzal, hogy amikor Safarov büntetésének folytatásáról írtak, a férfi már szabad volt?
Letépték és lábbal tiporták a magyar zászlót Jerevánban
Péntgek délután a jereváni magyar tiszteletbeli konzulátusnál az Örményország Köztársasági Pártjának tagjai és aktivisták egy csoportja demonstrációt tartott az örmény katonatársát meggyilkoló azeri tiszt hazaengedése miatt. A résztvevők paradicsommal dobálták meg az épületet és ledobták a magyar zászlót is.
Pénteken Hovik Abrahamján, az örmény parlament elnöke bejelentette, lemondja a szeptember végére tervezett magyarországi útját. A parlament sajtószolgálata Ramil Safarov kiadatásával indokolta az utazás lefújását. Szerzs Szargszján örmény elnök összehívta a nemzetbiztonsági tanács ülését, az örmény parlament alelnöke pedig a nemzetközi közösség fellépését is sürgette Safarov szabadlábra helyezése után.
"Az, hogy a magyar hatóságok kiadták Azerbajdzsánnak a bűnöző Ramil Safarovot, minimum értetlenséget és felháborodást kelt, mert világos volt, hogy mi vár Azerbajdzsánban erre a gyilkosra. Ami pedig Aliyev elnöki kegyelmét illeti, ez újabb bizonyítéka annak, hogy Azerbajdzsánban állami szinten érvényesül az örmények iránti gyűlölet és a fasizmus politikája" - közölte Eduard Sarmazanov örmény parlamenti alelnök Safarov magyarországi elengedését kommentálva.
"Úgy vélem, hogy ez a megdöbbentő lépés, a gyilkos kegyelemben részesítése nem maradhat válasz nélkül, a nemzetközi közösségnek el kell ítélnie" - mondta az örmény parlament alelnöke.
A KIM szerint folytatta volna a büntetését
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) pénteken jelentette be, hogy Magyarország átadta Azerbajdzsánnak Safarovot. Bár a KIM szerint az azeri hatóságok azt közölték, folytatják az ítélet végrehajtását, Safarov azonnal kegyelmet kapott és szabadon engedték. Korábban több örmény civil szervezet is azt kérte, a magyar hatóságok ne adják ki a férfit.
Safarov 2004 februárjában egy hipermarketből beszerzett baltával megölte örmény hallgatótársát Budapesten, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem Hungária körúti kollégiumában. Állítólag azért végzett Gurgen Margaryannal, mert korábban provokálta őt, és meggyalázta nemzeti jelképeit. Safarovot 2007-ben életfogytig tartó börtönre ítélte a magyar bíróság, legkorábban harminc év múlva szabadulhatott volna itthon.
Az elmúlt hetek nyilatkozatainak fényében arról, hogy Azerbajdzsán esetleg magyar államkötvényeket jegyezne, persze óhatatlanul felvetődik a kérdés: téma lehetett-e a megbeszéléseken Safarov szabadon engedése. A kérdés azért is érdekes, mert Borbély László András, az Államadósság Kezelő Központ vezetője éppen egy hete, augusztus 24-én azt mondta az Indexnek, Magyarországnak nem azeri államkötvény, hanem IMF megállapodás kell, az ÁKK nem tervez külföldi kötvénykibocsátást.
Rácz András külpolitikai szakértő szerint, ha Safarov elengedése mégis egy ilyen megegyezés része, a nemzetközi presztízsveszteség, és a további bizalomvesztés elviszi a kötvényjegyzést gazdasági hozadékát. Ennél rosszabb már csak egy lehet – ha Safarov elengedése után még államkötvény jegyzés sem történik. Akkor ugyanis csak a veszteség van.
Szakértő: súlyos figyelmeztetést küldött Örményország
A diplomáciai kapcsolatok megszakítása nagyon súlyos politikai figyelmeztetés – mondta Valki László nemzetközi jogász péntek este Szerzs Szargszján örmény elnök bejelentése után. Ugyanakkor szerinte eltúlzott, aránytalan reakciónak minősül, hogy Örményország megszakítja kapcsolatait Magyarországgal. A diplomáciai kapcsolatok megszakítása önmagában nem jogellenes, a diplomáciai kapcsolatok fenntartása nem kötelező, azt bármelyik fél bármikor megszüntetheti – magyarázta.
A nemzetközi jogász szerint a kérdés az, Magyarország megállapodott-e az azeriekkel arról, hogy Safarovot szabadon fogják-e bocsátani. Szemmel láthatóan az örményeknek az a feltételezése, hogy volt egy bizalmas megállapodás a két kormány között - tette hozzá. Megjegyezte: a diplomáciai kapcsolatok megszakítása már csak a végső lépés szokott lenni két állam konfliktusában. A két ország közötti gazdasági kapcsolatok folytatódhatnak, kivéve, ha Örményország további lépéseket tesz – tette hozzá.
Ezért feszült a viszony Örményország és Azerbajdzsán között
Karabah miatt az Örményország és Azerbajdzsán közötti viszály az egykori szovjet térség egyik legrégibb konfliktusa, de az ellenségeskedés a nyolcvanas évek végén felerősödött.
1988 februárjában a karabahi parlament határozatban követelte újból az Örményországhoz való csatlakozás engedélyezését, ezután a szembenálló felek öldökölni kezdték egymást.
A szovjet fegyveres erők 1991 augusztusáig részt vettek a szembenállók lefegyverzésében, majd 1991. szeptember 2-án kikiáltották a Hegyi-Karabah Köztársaságot, amit Baku nem ismert el. Háború kezdődött Azerbajdzsán, valamint az Örményország által támogatott Karabah között, amelyben becslések szerint 15-25 ezer ember halt meg, 25 ezren sebesültek meg, több százezer ember elmenekült lakhelyéről.
1994 májusában fegyverszünet jött létre, azóta tárgyalásos úton, békésen próbálják rendezni a konfliktust Azerbajdzsán és Örményország között, eddig sikertelenül.
1. frissítés: Aggódik a kiadatás miatt a Nobel-békedíjas
Barack Obama aggódik a Ramil Safarovnak adott azeri elnöki kegyelem miatt, s Washington arra kéri Budapestet, magyarázza meg, miért döntött úgy, hogy hazaengedi az azeri katonatisztet, akit Magyarországon egy örmény katonatiszt meggyilkolásáért ítéltek el - derült ki a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsa, valamint az amerikai külügyminisztérium szóvivője által pénteken kiadott közleményekből.
"Obama elnököt mélységes aggodalommal töltötte el a mai bejelentés, miszerint Azerbajdzsán elnöke megkegyelmezett Ramil Safarovnak" - áll a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője, Tommy Vietor által kiadott közleményben.
"Tolmácsoljuk az azeri hatóságoknak a Safarovnak adott kegyelemről hozott döntésük miatti csalódottságunkat. Ez a cselekedet ellentétes a regionális feszültség csökkentése és a megbékélés érdekében tett erőfeszítésekkel" - hangsúlyozta a közlemény.
Vietor szerint Washington arra kérte Magyarországot, hogy adjon magyarázatot Safarov hazaszállítására.
2. frissítés: Előléptették és hősként ünneplik az azeriek Safarovot
Őrnaggyá léptette elő a Budapesten örmény katonatársát megölő Ramil Safarovot Safir Abiyev azeri védelmi miniszter - jelentette szombaton a trend azeri internetes hírportál.
A Magyarországon tanuló Ramil Safarov hadnagy 2004-ben baltával ölte meg örmény tiszttársát, s ezért az illetékes magyar hatóságok jogerősen életfogytiglanra ítélték, de pénteken átadták Azerbajdzsánnak. Safarovot rögtön hazatérése után elnöki kegyelemmel szabadlábra került.
A bakui védelmi minisztérium közleménye szerint a miniszter fogadta Safarovot, gratulált neki hazatéréséhez, s az Ilham Aliyevtől elnyert kegyelemhez. További sikereket kívánt neki katonai téren folytatandó tevékenységéhez. A miniszter köszönetet mondott az államfőnek - aki egyben a hadsereg főparancsnoka is - azért a nagy figyelemért és gondoskodásért, amelyet a tiszt iránt tanúsított.
"Az azerbajdzsán külügyminisztérium nagyra értékeli a magyar fél közreműködését Ramil Safarov hazatérésében" - nyilatkozta a Trendnek Elman Abdullayev, a minisztérium szóvivője. "Az azerbajdzsáni fél már egy ideje dolgozott ezen, s rendkívül nagyra értékeljük a magyar fél együttműködését ebben a kérdésben" - mondta.
"Ilham Aliyev elnök Ramil Safarovnak megkegyelmező rendelete az elszántság, a bátorság és az igazság diadala" - közölte a kormányzó Új Azerbajdzsán Párt alelnöke és végrehajtó titkára, Ali Ahmedov a párt hivatalos honlapjával.
A politikus szerint Safarov szabadon bocsátása Karabah (az Azerbajdzsánból kivált örmény enklávé) felszabadításának előjele. "Karabah és Ramil is szabotőrök áldozata lett. Az elsőt az ellenség foglalta el, a második sok évig volt börtönben. Ramilt elengedték, a következő lépés Karabah felszabadítása" - fogalmazott, hozzátéve, hogy Safarov szabadulása Azerbajdzsán békés politikájának az eredménye.
Az azeri internetes honlapok szerint hazájában hősként ünneplik a Budapesten 2007-ben jogerősen életfogytiglani börtönbüntetésre ítélt katonát. Ramil Safarov szabadulása után felkereste a neki kegyelmet adó államfő apjának, az azeri KGB-főnökből és kommunista pártbeli első titkárból, az SZKP KB Politikai Bizottsága tagjából Azerbajdzsán elnökévé lett Heydar Aliyevnek az emlékművét, majd virágot helyezett el a hősök fasorában is, ahol mások mellett a Karabahért Örményországgal vívott háború halottai is nyugszanak.
3. frissítés: Az azeriek állítják, egy évig folytak a titkos tárgyalások - a magyar kormány továbbra is hallgat
Titkos tárgyalások folytak Ramil Safarov kiadatásáról a magyar kormány és Azerbajdzsán között - állítja Novruz Mammadov, az azeri elnöki hivatal külpolitikai osztályának vezetője.
Egy évig folytak titkos tárgyalások az azerbajdzsáni elnök és a magyar kormány között Ramil Srafov kiadatásáról - mondta az azeri elnöki hivatal külpolitikai osztályának vezetője a News.az portálnak. Novruz Mammadov szerint a kulcsfontosságú lépést akkor érték el, amikor Orbán Viktor magyar miniszterelnök látogatást tett az országban. "Ramil Safarovot Azerbajdzsán elnökének és kitartásának köszönhetően adták ki" - tette hozzá.
Ramil Safarovot, aki életfogytiglani börtönbüntetését töltötte egy magyar börtönben, miután 2004. februárjában Budapesten meggyilkolta Gurgen Margarjan örmény tisztet,Magyarország kormánya kiadta Azerbajdzsánnak, majd Bakuban azonnal szabadlábra helyezték és nemzeti hősnek kijáró fogadtatásban részesítették. Az esetet követően Örményország megszakította diplomáciai kapcsolatát Magyarországgal.
A kiadatás miatt az Egyesült Államok is "nagy mértékben aggódik", és magyarázatot vár mind Bakutól, mind Budapesttől. A magyar kormány egyelőre nem szólalt meg az ügyben.
4. frissítés: A magyar fél tiszteletben tartja Örményországot, a KIM szerint hazánk a nemzetközi jognak megfelelően járt el
Magyarország messzemenően tiszteletben tartja a keresztény Örményországot, továbbá az örmény nép kultúráját és hagyományait - áll a magyar Külügyminisztérium és a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium szombaton kiadott, az MTI-nek megküldött közleményében.
Jelezték ugyanakkor, Magyarország az örmény fél diplomáciai kapcsolatokat érintő lépését sajnálatosnak tartja.
A közlés szerint Magyarország a 2004. február 19-e óta fogva tartott, Gurgen Margaryan örmény állampolgár megöléséért életfogytig tartó börtönbüntetésre ítélt Ramil Sahib Safarov azerbajdzsáni állampolgár Azerbajdzsán részére történt átadásakor az elítélt személyek átszállításáról szóló 1983-as strasbourgi európai egyezmény alapján járt el.
A két tárca arra hívta fel a figyelmet, hogy Magyarország a vonatkozó szabályokat tiszteletben tartva, transzparens módon járt el az ügyben. "Magyarország minden állam vonatkozásában tiszteletben tartja a nemzetközi jogot, és nemzetközi partnereitől is ugyanezt várja el" - írták a közleményben.
5. frissítés: A Jobbik szerint a katonatiszt kiadatása a nemzetközi joggal összhangban történt - elítélik a zászló meggyalázását
Ramil Sahib Safarov azerbajdzsáni katonatiszt kiadatása Bakunak teljes mértékben a nemzetközi joggal összhangban történt - jelentette ki Gyöngyösi Márton, a Jobbik frakcióvezető-helyettese, a parlament külügyi bizottságának alelnöke.
Az MTI-nek szombaton nyilatkozó ellenzéki politikus hozzátette: az örmény reakciókat túlzónak és hisztérikusnak tartják, egyben elítélik a magyar konzulátus megostromlását és a magyar zászló meggyalázását örmény részről.
A jobbikos politikus szerint várható volt az örmény reakció, amely a másfél évtizedes hegyi-karabahi konfliktussal van összefüggésben. A diplomáciai kapcsolatok felfüggesztése kapcsán úgy fogalmazott, hogy "minden csoda három napig tart, a hétvége elmúltával a felek átgondolják, hogy mi felel meg érdekeiknek". Ha majd mindenki lehiggadt, akkor a helyzet normalizálódása várható a továbbiakban - tette hozzá a képviselő.
Gyöngyösi Márton emlékeztetett rá, hogy a Jobbik már a 2010-es országgyűlési választások előtt meghirdette a keleti nyitás politikáját, amelyben Azerbajdzsánt stratégiai partnerként jelölte meg. A Jobbik a mostani ügytől függetlenül továbbra is stratégiai partnerként tekint a kaukázusi országra - tette hozzá.
A Jobbik teljes mértékben lezártnak tekinti ezt az ügyet - hangsúlyozta Gyöngyösi Márton.
6. frissítés: Szombaton ismét tüntettek az azeri gyilkos kiadatása miatt - már magyar zászlót is égettek
Szombaton ismét tüntettek Jerevánban az azeri gyilkos kiadatása miatt, délelőtt több százan gyűltek össze a külügyminisztérium épülete és Magyarország tiszteletbeli konzuljának irodája előtt.
A mintegy háromszáz fő - elsősorban fiatalok - az ellen tiltakozott, hogy a magyar hatóságok kiadták Azerbajdzsánnak Ramil Safarov azeri katonatisztet, aki Budapesten meggyilkolta örmény katonatársát, és büntetését eddig Magyarországon töltötte.
A tüntetők a külügyminisztériumnál követelték, hogy "Örményország hosszú időre szakítsa meg kapcsolatait Magyarországgal, amíg a magyar hatóságok tetteikkel nem kérnek bocsánatot." A Novosztyi Armenyijii állami hírügynökség szerint a tüntetők sürgették az örmény külügyminiszter lemondását.
Az Ajazn elnevezésű szervezet akcióján résztvevők Magyarország örményországi tiszteletbeli konzuljának irodájánál letépték a magyar zászlót az épület faláról, majd felgyújtották azt.
A panarmenian.net örmény internetes hír- és elemző ügynökség honlapján elhelyezett fényképek szerint a rendőrök tétlenül nézték a zászlóégetést, illetve az egész akciót.
A tiltakozók a konzuli iroda ajtajára "Magyarország - viszontlátásra!", valamint "Fizess 3 milliárd dollárt és végy egy gyilkost!" feliratokat ragasztottak.
A magyar tiszteletbeli konzulátus jereváni irodájánál tegnap is incidensre került sor. Az Örmény Köztársasági Párt (HHK) hívei paradicsommal dobálták meg az épületet és letépték a magyar zászlót, tiltakozásul az ellen, hogy Budapest kiadta Azerbajdzsánnak az azeri tisztet.
Az örmény internetes hírügynökség beszámolt arról: a szombati tüntetés résztvevői szerint Jerevánnak semmiféle kapcsolatot nem kellene fenntartania a NATO-val. Az atlanti szervezet főtitkárát a jövő szerdára várják az örmény fővárosba.
Zoom
Zoom
Zoom
Zoom
Zoom
(MTI - HVG - Index - Kuruc.info)