Kína betiltott minden olyan vallási tevékenységet, amely üzleti alapon működik és nyereségorientált - erről azt követően hoztak döntést, hogy kiterjedt visszaélésekre, csalásokra derült fény - jelentette a kínai média kedden.
Egyes helyi kormányzatok, cégek és magánszemélyek profitérdekelt vállalkozásokat hoztak létre, vallási helyeket építettek, álszerzeteseket, papokat alkalmaztak üzleti céllal, továbbá illegális vallási tevékenységet folytattak, adományokat gyűjtöttek, és a látogatókat adakozásra kényszerítették - áll a vallásügyeket irányító állami hivatal (SARA) és kilenc másik szervezet által közösen kiadott közleményben.
Mint kiderült, voltak olyan vállalatok is, amelyek népszerű templomok, kolostorok, emlékhelyek területén végeztek beruházásokat, s ezeket később vagyonuk részeként tüntették fel.
A hivatal "határozott tiltása" szerint mostantól nem engedélyezett a vallási tevékenységgel összefüggő nyereségérdekelt vállalkozások működtetése, egyházi tőkebefektetés vagy közös beruházás vállalatokkal és magánszemélyekkel.
A hatóságok a szabályok megsértői, a kormányzati felelősök számára komoly büntetést helyeztek kilátásba, s egyúttal hangsúlyozták, hogy az elburjánzott gyakorlat "megzavarta a normális vallási életet, sértette a vallási körök érdekeit és a róluk alkotott képet, továbbá érzékenyen érintette a hívőket, valamint kárt okozott a látogatóknak".
Az intézkedés országos ellenőrzésre szólítja fel az illetékes területi kormányzatokat.
(Cívishír)