Július 17-én Irán megválasztott elnöke, Haszan Roháni válaszolt Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök minapi fenyegetőzéseire. Netanjahu a CBS hírtelevízió műsorában ismételten sürgette a “nemzetközi közösséget”, hogy gyakoroljanak nyomást Teheránra atomprogramja ügyében, magát a megválasztott iráni államfőt pedig “báránybőrbe bújt farkasnak” nevezte.
Haszan Roháni az 1980-88 között Irak és Irán között lezajlott háború veteránjai előtt mondott beszédében kijelentette: “Amikor egyesek (az USA-ban) azt mondják, hogy minden lehetőség nyitva áll (Irán békés célú nukleáris programjával kapcsolatban), és amikor egy szerencsétlen ország a régióban (Izrael) is ilyesfajta dolgokat mond, az embernek nevetni támad kedve.” Majd a megválasztott elnök feltette korunk egyik legalapvetőbb kérdését, melyre sok százmillió ember (köztük tizenötmillió magyar) vár választ: “Kik a cionisták, hogy fenyegethetnek minket?” Haszan Roháni azt is leszögezte, hogy az iráni ellencsapás lehetősége tartotta vissza Izraelt az országa elleni agressziótól.
Kedden Roháni egyértelművé tette azt is, hogy Teherán továbbra is támogatást nyújt az amerikai-izraeli terjeszkedéssel szemben álló ellenállási mozgalmaknak, így a Hezbollahnak és a Hamásznak, valamint a szíriai kormánynak.
Az izraeli miniszterelnök kirohanásaira válaszul július 15-én 29 korábbi kormányzati tisztségviselő, diplomata, magas rangú katonatiszt és nemzetbiztonsági szakértő levélben sürgette Barack Obama amerikai elnököt, hogy mielőbb kezdjen közvetlen tárgyalásokat a rövidesen hivatalba lépő új perzsa államfővel. Az aláíró befolyásos személyiségek leszögezik: “A diplomácia csakis akkor lesz sikeres, ha készek vagyunk változtatni a meglévő szankciókon az iráni engedményekért cserébe... Roháni megválasztása előtt nagyon fontos, hogy minden állam tartózkodjon a provokatív akcióktól, melyek veszélyeztethetik a diplomáciai erőfeszítések sikerét.”
Huszein Muszavian professzor, aki a Haszan Roháni vezette iráni tárgyalódelegáció szóvivője volt a nukleáris kérdésekről folyó tárgyalásokon 2003-2005 között, egy minapi interjújában arról beszélt, hogy Teherán álláspontja az atomprogramjával kapcsolatban a jövőben sem fog változni. Legalábbis addig biztosan nem, amíg az USA továbbra is fenyegeti és zsarolja az Iszlám Köztársaságot. “Ha az USA azon az állásponton van, hogy minden lehetőség nyitva áll (beleértve a katonai csapás lehetőségét - P.O.), akkor minket is arra kényszerít, hogy ugyanezt mondjuk” – foglalta össze az iráni álláspont lényegét a megválasztott iráni elnök egykori közeli munkatársa.
Perge Ottó