Hárman harcolnak az örökségért: az ötvenéves Bernice Albertine King, Martin Luther King még élő három gyermeke közül a legfiatalabb, aki szintén lelkész, és aki az 1968-ban meggyilkolt "polgárjogi harcos" erkölcsi örökösének tartja magát. Vele szemben áll Martin Luther King III., "Marty", a legidősebb testvér, aki a médiában jól ismert "aktivista" és Dexter Scott King, az egyetlen fél, aki Kaliforniában él, ahol - egyelőre bizonytalan - filmszínészi karrierjét építi.
Január végén a fivérek közölték húgukkal, hogy el akarják adni apjuk bibliáját, amelyet Martin Luther King mindenhová magával vitt, valamint a Nobel-békedíját. Egy 1995-ben megkötött egyezség alapján a három gyermek mindegyikének szavazati joga van a néhai "békejogi harcos" hagyatékának tulajdonjogát birtokló Estate of Martin Luther King Jr. Inc.-ben.
Bernice, aki egy atlantai bank széfjében őrzi a két tárgyat, a biblia és a Nobel-békedíj eladása ellen szavazott, két bátyja pedig mellette. Bernice előbb a sajtónak adott nyilatkozatban ítélte elfogadhatatlannak az emblematikus tárgyak eladását, majd néhány nappal később az atlantai Ebenezer baptista templomba hívta meg az újságírókat, ahol apja az utolsó imáit mondta, és kijelentette: a biblia és a Nobel-békedíj nem eladók.
Ralph Luker történész, a The Papers of Martin Luther King Jr. című mű szerzője szerint nem új keletűek a King-gyerekek közötti viták, és gyakran változnak közöttük a szövetségesi viszonyok. Nővérük, a 2007-ben elhunyt Yolanda - aki végrendelet híján Martin Luther King egyenes ági örököse lett -, összetartotta a családot, főleg anyjuk, Coretta 2006-ban történt halála után. Yolanda halála után a három testvér 21 millió dollárért adta el apjuk személyes dokumentumait, levelezését és beszédeit. "Lehet, hogy a két fivér elköltötte a részét, és most több pénzre van szükségük" - vélte a történész.
Robert McBurney bíró elrendelte, hogy Bernice King helyezze el a két tárgyat egy bank széfjében, és a hónapok múlva esedékes bírósági döntésig adja át neki a kulcsokat. A történész szerint Bernice helyzete ingatag, mert hiába támogatják a polgárjogi mozgalom vezetői, nincs szavazati joguk a hagyatékot kezelő cégben. A bibliát és a Nobel-békedíjat feltehetően igen magas áron lehetne értékesíteni, annál is inkább, mert erre a bibliára tette le az esküt Barack Obama második elnöki beiktatásakor.
(MTI nyomán)