Az antiszemitizmus még mindig számottevő méreteket ölt Németországban - állapította meg egy szakértői jelentés, amelyet szerdán hoztak nyilvánosságra Berlinben.
A kormány megbízásából készített jelentés hangsúlyozta, hogy a zsidóellenes érzelmek még mindig erősek a német társadalomban. Az antiszemitizmus terjedésében különleges szerepet játszik az internet - fogalmaztak a szakértők, akik szerint "a szélsőjobboldal, továbbá a holokauszttagadók, valamint a szélsőséges iszlamisták nagy előszeretettel használják a világhálót szélsőséges propagandájuk terjesztésére".
A "független szakértőkből" álló testületet a német kormány még 2009-ben hozta létre, hogy közreműködésével még hatékonyabban léphessen fel az antiszemitizmus ellen. Első jelentését a szóban forgó szakértői kör szerdán terjesztette a kabinet elé.
A beszámoló emlékeztetett arra, hogy a második világháborút követő évtizedekben az antiszemitizmus a németországi közéleti vitákban messzemenően tabu témának számított. A szakértők értékelése szerint ez a fajta tabutisztelet az elmúlt időszakban - egyes jelek alapján - alábbhagyott, ugyanakkor a társadalom széles rétegei mintegy hozzászoktak a "mindennapos" zsidóellenes szólamokhoz, illetve cselekedetekhez.
A jelentés szerint az antiszemita nézetek "a széles körben elterjedt előítéleteken, mélyen gyökeredzett kliséken, valamint a zsidókkal és a zsidósággal kapcsolatos merő tudatlanságon" alapulnak. A szakértők - akik munkájukhoz elsősorban különböző, többnyire lakossági felméréseken alapuló vizsgálatokat értékeltek - arra a következtetésre jutottak, hogy a német lakosság körében a "látens antiszemitizmus" mintegy 20 százalékos.
A beszámoló rávilágított arra, hogy az antiszemita nézetek elterjedését tekintve Németország európai összehasonlításban a "középmezőnyben" foglal helyet. A szakértők ugyanakkor úgy értékelték, hogy ezek a nézetek "a nemzetiszocialista múlttal való állandó szembenézés ellenére" Németországban még mindig erősebbek, mint más nyugat-európai országokban, így Olaszországban, Nagy-Britanniában, Hollandiában és Franciaországban. A bizottság által vizsgált "antiszemitizmus-értékek" - a jelentés nyilvánosságra került megállapítása szerint - ugyanakkor "részint különösen magasak Lengyelországban, Magyarországon és Portugáliában."
A szakértői jelentés megállapította azt is, hogy az antiszemitizmus legjelentősebb politikai képviselője Németországban - akárcsak korábban - "a szélsőjobboldal". Ez a szélsőjobboldal ugyanakkor távolról sem homogén, és különböző csoportjai között az antiszemitizmus jelentős ideológiai összekötő kapcsot jelent - fogalmaztak a szakértők Berlinben közzétett jelentésükben.
(MTI nyomán)