A Tel-Aviv Egyetem udvarán emlékeztek ma a nákbára, a palesztinok 1948-as holokausztjára. A rendezvényt szélsőséges zsidó nacionalisták, köztük parlamenti képviselők zavarták meg. Az egyik zsidó parlamenti képviselő poharát ürítette a palesztin nép holokausztjára, majd rázendített egy gúnydalra. Palesztin fiatalok megosztották családjuk 1948-as tragédiáját az emlékezőkkel.

Családjuk tragédiájára emlékeztető palesztin fiatalok
Az arab nákbá (النكبة) szó szerint azt jelenti, amit a holokauszt néven is emlegetett héber soá (שואה) szó: katasztrófa, pusztulás, vészkorszak. A palesztinok az elmúlt években pontosan átvették a zsidók hasonló emlékezésének a kellékeit, s ezért nem csoda, hogy a nacionalista zsidókat földühíti az őslakosok elűzésére, településeik lerombolására, kisajátítására emlékeztető bármilyen rendezvény.
 

Az emlékezés ellen tüntető zsidók
A Tel-Aviv Egyetemen tanuló palesztin és demokratikus érzelmű izraeli zsidó diákok, közéleti emberek ma nem először emlékeztek meg a nákbáról az izraeli nagyvárosban, ám izraeli poltikai körökben, s magában a jeruzsálemi parlamentben még ma is vihart kavart a nákbá nap megtartása. A helyszín is jelképes: az egyetem az 1948-ban a Hágáná nevű zsidó hadsereg által elfoglalt, majd lerombolt Sejh Muvannisz – الشيخ مونس (vagy népiesen: Sejh Múnesz) palesztin falu területén, annak romjaira épült.
 

Emlékezők az egyetem területén
Négy-ötszáz, többnyire palesztin diák és közéleti ember gyűlt össze ma délben a Tel-Aviv Egyetem udvarán, s velük szemben a főbejárat előtti térségen mintegy kétszáz nacionalista zsidó zavarta meg a megemlékezést állandó sípolással, szirénázással, s időnkénti berohanásokkal. A más nép tragédiájáról hallani nem akaró zsidók, élükön Miháél Ben Ári parlamenti képviselővel a „Hevenu sálom áléjhem (Elhoztuk nektek a békét)” szövegű héber dalt gúnyosan kiforgatva a „Hevenu nákbá áléjhem” (Elhoztuk rátok a nákbát) változatot énekelték az egyetem főbejáratánál. Miháél Ben Ári, az Ihud Leumi (Nemzeti Egység) kormánykoalíciós párt parlamenti képviselője a gúny fokozására még poharát is ürítette a nákbá sikerére...
 

Miháél Ben Ári emeli poharát a nákbára
Szá'ár Székely, az ismert izraeli színész, emberjogi harcos (csak névrokona annak, akiről manapság Magyarországon oly sokat beszélnek – H. J.), a nákbá megemlékezés levezetője ezt mondta a jelenlevőknek: „Emlékezzünk azokra, akik az életüket mentve menekültek, s többé nem térhettek haza az otthonaikba. Emlékezzünk a 64 éve tartó fájdalomra, s a fájdalom elhallgattatására. Emlékezzünk az 530 lerombolt palesztin falura, s a 750 ezer menekültté vált palesztinra. Emlékezzünk és emlékeztessünk!”, mondta a szinte elviselhetetlen háttérzajt túlkiabálva Szá'ár Székely.
A résztvevők ezután egyperces szirénabúgással emlékeztek az 1948-as palesztin nákbára, majd hat 18-22 éves palesztin egyetemista elevenítette föl családja megpróbáltatásait, a szüleik, nagyszüleik elkergetésének, otthonaik elrablásának, földönfutóvá tételük történetét. Az emlékező fiatalok kezében a „Lán nánszá - لن ننسى „ (Nem felejtünk) arab és a „Jizkór -יזכור " (Emlékezz!) héber öliratos tábla volt.
Hering József – Kuruc.info