/Frissítés a cikk alatt./
Igen, Izraelt, annak politikai és katonai vezetőit, a palesztinok életterét kisajátító zsidó telepeseket nem lehet bírálni. Mert aki ezt merészeli, arra vonatkoztatható Golda Meir néhai izraeli miniszterelnök mára klasszikussá nemesedett meghatározása: „Aki a zsidó államot bírálni merészeli, az antiszemita.” A billogot most ráragasztották a londoni The Sunday Times című lap szerkesztőire is.

Bibi Netanjáhu, korunk Kőmíves Kelemene (a The Sunday Times karikatúrája)
A londoni The Sunday Times tegnap leközölt egy karikatúrát, amely tökéletesen jeleníti meg az izraeli, azon túl a közel-keleti valóságot: Bibi Netanjáhu, a Likud vezére, kormányfő alakítgatja, építgeti az új kormányát, miközben az építménybe vérző testű embereket, palesztinokat falaz be. Mondhatnánk úgy is, hogy Bibi a modern kori, zsidó Kőmíves Kelemen, aki viszont nem Szárát, a saját feleségét falazza be, hanem a hazájától, házaitól, földjétől fokozatosan megfosztott teljes népet, a palesztinai arabokat. Aki ezt szóvá meri tenni – legyen bár karikaturista -, az menthetetlenül antiszemita, azt meg kell hurcolni. Csak zárójelben jegyezzük meg, hogy csak a múlt héten az izraeli megszállók által fölhúzott, a palesztinok földjeit kisajátító, megművelését megakadályozó, elrabló, úgynevezett „elválasztó fal / kerítés” tövében két palesztin fiatalt gyilkoltak meg az izraeli katonák. Attól kissé távolabb, például a Betlehem melletti El-'Árúb menekülttáborban pedig egy 22 éves egyetemista lányt, aki véletlenül járt a „tűzvonalban”.
A The Sunday Times karikatúrájának címe: Izraeli választások. Vajon folytatódik-e a béke bebetonozása? Magyarán: vajon folytatódik-e a megbékélés folyamatának elodázása az újabb és újabb zsidó települések építésével, a már meglevők bővítésével, a palesztinok levadászásával? Igen, folytatódik, ha Bibinek sikerül a kormányalakítás. Ennek megállapítása pedig csak a cionisták szerint antiszemitizmus, holokauszt-tagadás, vagy a Jóisten tudja, még micsoda. Netanjáhu szélsőséges, sovén Likud pártja szerény eredménnyel, és a Liebeman-párttal összefogózkodva (mindössze 31 mandátummal) megnyerte ugyan a néhány nappal ezelőtti választásokat Izraelben, ám a stabil kormány megalakításához további koalíciós partnerek után kell nézniük.
A 19 mandátumot szerző Jáír Lapíd Van Jövő pártja szerintünk végül is beadja a derekát, és hajlandó lesz elfogadni a közös kormányzással járó tortaszeletet. Ám, ha mégsem, mindig kéznél vannak az 1948-as államalapítás óta a mérleg nyelvét képező, a középkor sötétebb világában (mert voltak a középkorban emelkedettebb vívmányok is – H. J.) megragadt, az isteni kiválasztottság tudatában leledző, ezért mindenki mást lenéző, megvető, rasszista vallásos pártok, mint amilyen a Sász és a Jáhádut Há-Torá. A szélsőségesen sovén Bibi Netanjáhu és Ávigdor Lieberman vezetésével társuló vallásos pártok alkotta kormány pedig igenis vérző testű embereket épít bele a békefolyamatot elzáró, kizáró falba. Nyugodtan hozzátesszük, hogy nem csak palesztinok, hanem zsidókat is, mert az elmérgesedő konfliktusnak eltérő arányban ugyan, de mindkét oldalon meglesznek az áldozatai. A karikatúra utalása tehát igaz, még akkor is, ha a magukat szentnek és sérthetetlennek tekintő cionisták azt újkori vérvádnak, antiszemitizmusnak nevezik.

Michael A. Salberg azonnal tiltakozott a karikatúra ellen
A The Sunday Times karikatúrája ellen máris dühödten tiltakoznak a nemzetközi zsidó szervezetek, így például a Magyarországgal, s azon belül a Jobbikkal is nagy előszeretettel foglalkozó Michael A. Salberg, a Rágalmazás Elleni Liga nevű hisztérikus zsidó szerevezet Nemzetközi Osztályának irányítója: „A The Sunday Times teljesen elvesztette erkölcsi tartását azzal, hogy leközölt egy durva antiszemita üzenettel bíró karikatúrát, modern tartalommal elevenítette fel a zsidók ellen régen fölhozott vérvádat”, mondta Salberg.
Hering József – Kuruc.info
Frissítés: Bocsánatot kértek, többet ilyet nem tesznek
Bocsánatot kért Rupert Murdoch sajtómágnás a The Sunday Times legutóbbi kiadásának egyik karikatúrája miatt, amely nagy-britanniai zsidó szervezetek képviselőinek elítélő véleménye szerint "az antiszemita propaganda egyik visszatérő eleme, a vérvád szellemiségét idézi".
A nagy-britanniai zsidó szervezetek és hitközségek képviselőinek tanácsa (The Board of Deputies of British Jews) hétfő este a brit sajtópanasz-ügyi bizottsághoz (PCC) fordult a karikatúra ügyében. A szervezet szerint az, hogy The Sunday Timesban megjelent rajzon az izraeli miniszterelnök vért használ a habarcshoz és palesztinokat falaz be, "sokkoló módon emlékeztet" a vérvád azon képi illusztrációira, amelyeket "a virulensen antiszemita arab sajtó" egyes orgánumaiban lehet látni. E képi elem használata annál is inkább gyomorforgató, mivel a karikatúra a holokauszt-emléknapon jelent meg - áll a brit zsidó szervezetek képviselőtestületének közleményében.
A nyilatkozat szerint a rajz mondanivalója messze túlmegy az izraeli politika méltányos és ésszerű bírálatán. A közlemény felidézi, hogy a The Sunday Times egy héttel korábbi kiadásának Scarfe-karikatúrája Bassár el-Aszad szíriai elnököt, "több mint 60 ezer szíriai meggyilkolásának felelősét" ábrázolta vérrel átitatott ruhában. Ha Scarfe és a The Sunday Times úgy gondolja, hogy a szíriai és az izraeli vezetés bármilyen módon összemérhető, akkor "elvesztették minden arány- és realitásérzéküket" - áll a brit zsidó szervezetek képviselőinek állásfoglalásában.
Rupert Murdoch hétfőn késő este reagált az ügyre, egyelőre egy rövid Twitter-üzenetben. A sajtómágnás szerint a lapnak 1967 óta dolgozó Gerald Scarfe rajzai soha nem a The Sunday Times saját véleményét tükrözik, ettől függetlenül azonban "nagy bocsánatkéréssel tartozunk e groteszk, bántó karikatúráért".
Martin Ivans, a The Sunday Times ügyvezető főszerkesztője külön nyilatkozatot adott ki, amelyben leszögezte, hogy sem neki, sem a lap más munkatársainak nem állt szándékában a "holokauszt áldozatainak" megsértése. A karikatúra kiváltotta reakciók is felhívják azonban a figyelmet "az e kérdéssel kapcsolatos érzékenységekre, amelyeket a jövőben természetesen nagyon gondosan észben tartok majd" - hangsúlyozta a brit lap vezető szerkesztője.
2. folytatódik a gyomorforgató alázkodás
Bocsánatot kért kedden a The Sunday Times ügyvezető főszerkesztője és rajzolója is a vezető konzervatív vasárnapi brit lap legutóbbi kiadásának egyik karikatúrája miatt, amely brit zsidó szervezetek képviselőinek elítélő véleménye szerint "az antiszemita propaganda egyik visszatérő eleme, a vérvád szellemiségét idézte fel".
Martin Ivens, a The Sunday Times ügyvezető főszerkesztője kedden találkozott a brit zsidó közösség vezetőivel, és a megbeszélések után kiadott esti nyilatkozatában közölte: az újság nevében fenntartások nélkül bocsánatot kér "az egyértelműen sértő karikatúráért". Ivens "rettenetes hibának" nevezte a rajz megjelentetését, hozzátette ugyanakkor: a zsidó közösségek is tudják, hogy a The Sunday Times "undorral viseltet" az antiszemitizmus iránt.
Gerald Scarfe, a zsidó szervezetek körében világszerte felháborodást keltő karikatúra alkotója kedd este szintén bocsánatot kért. Scarfe, aki 1967 óta dolgozik a The Sunday Timesnak, saját honlapján közzétett nyilatkozatában leszögezi, hogy nem antiszemita, és soha nem is volt az, a karikatúrával megfogalmazott kritika nem a zsidó népre, hanem Netanjahura vonatkozik.
A neves rajzoló közölte: "ostoba módon" nem tudatosult benne, hogy műve éppen a holokauszt-emléknapon jelenik meg, és elnézést kér a "nagyon szerencsétlen időzítésért".
(MTI nyomán)