Jeles évfordulót ünnepelhetnek a hazafiak szerte a nagyvilágban: éppen 90 esztendővel ezelőtt, 1922. október 28-án vette kezdetét az olasz fasiszták nagy „menetelése” Rómába. A vakmerő és hősies akció teljes sikert hozott: október 29-én III. Viktor Emmanuel király - a polgárháború elkerülése érdekében - Benito Mussolinit, a Nemzeti Fasiszta Párt vezérét bízta meg kormányalakítással. Olaszországban ekkor - vérontás nélkül és alkotmányos keretek között - valódi rendszerváltás zajlott le.
![]() |
Ebben a teljes nemzeti katasztrófával, az alig fél évszázada egyesült olasz állam felbomlásával fenyegető helyzetben lépett színre Benito Mussolini vezette fasiszta mozgalom. Mussolini szegény családból származott. 1901-ben tanítói oklevelet szerzett, a háború előtti években azonban főképpen újságírással kereste a kenyerét. Fiatalabb korában a marxista szocializmus meggyőződéses híve volt. A háború alatt két évig a fronton szolgált, ahol súlyos sebesüléseket szerzett. Időközben fokozatosan eltávolodott a marxizmustól, mert felismerte, hogy ez az ideológia nem képes megteremteni a nemzeti egységet, sőt kifejezetten veszedelmes Olaszország jövőjére nézve.
![]() |
Az 1921-ben sorra kerülő újabb választásokon a Benito Mussolini vezetése alatt álló, és hozzávetőleg 250 ezer főből álló mozgalom a jobboldali pártokat tömörítő Nemzeti Blokk keretei között vett részt. A pártszövetség diadalmaskodott, a fasiszták pedig 35 képviselőt küldhettek a nemzetgyűlésbe. Ami önmagában nem sok, azonban a fasiszta mozgalom támogatása nélkül nem lett volna meg a Nemzeti Blokk többsége. A mozgalom az 1921 novemberében rendezett kongresszuson párttá alakult: létrejött a Nemzeti Fasiszta Párt. Taglétszáma az esztendő végén elérte a 320 ezret, a következő év júliusában pedig a 700 ezret. A baloldal azonban jóval erősebb volt, hiszen az Olasz Szocialista Párt közel kétmillió taggal rendelkezett. A tankönyveknek nevezett propagandakiadványokban azt olvassuk, hogy a fasiszták fegyveres csoportjai terrorizálták a munkásokat és a parasztokat. A valóságban természetesen azért kellett létrehozni a fasiszta „gárdát”, mert az orosz forradalom nyomán radikalizálódó szocialisták már korábban megszervezték a saját félkatonai alakulataikat, melyek számos erőszakos cselekményt – közöttük több gyilkosságot – követtek el ismert jobboldali személyiségek ellen. Az olasz marxisták a hatalom fegyveres megragadására készültek, amit Mussolini fasisztái mindenképpen szerettek volna megakadályozni. 1919 és 1922 között számos esetben került sor verekedésre, időnként fegyveres összetűzésre is a magukat immár kommunistának tekintő marxisták és a hazafiak között. 1921-ben az orosz bolsevisták ösztönzésére a szocialista pártból kivált radikális „forradalmárok” megalakították az Olasz Kommunista Pártot. Itáliát a teljes összeomlás, a marxista hatalomátvétel és a polgárháború réme fenyegette.
![]() |
Ebben a válságos pillanatban mutatkozott meg Benito Mussolini kivételes bátorsága. Amikor hírek terjedtek el arról, hogy a Luigi Facta vezette kormány a szocialisták támogatásával kíván valamiképpen kievickélni a válságból, a fasiszta párt vezetése cselekvésre szánta el magát. Mussolini nem várta meg az újabb választásokat, nem kesergett azon, hogy pártjának nincsen többsége a törvényhozásban, és nem odázta el a cselekvést a szocialisták és kommunisták félelmetesnek látszó tömegtámogatására és fegyveres erejére hivatkozva sem. Megértette, hogy hazája végveszélyben van, és saját politikai karrierjét, sőt szabadságát és életét is kockára tette. 1922. október 24-én a Nápolyban rendezett pártkongresszuson Mussolini kijelentette: „A programunk egyszerű: kormányozni akarjuk Itáliát!” Az előzetes terveknek megfelelően október 28-án Olaszország különböző pontjairól megindultak a fasiszta „gárdisták” Róma irányába. A cél természetesen a hatalom átvétele volt, mert meg voltak győződve arról, hogy amennyiben ők nem tesznek semmit, a kormány rövidesen a marxisták befolyása alá kerül, Olaszország pedig teljes belső káoszba süllyed, vagy pedig egy bolsevik típusú diktatúra alakul ki. Néhány olasz városban és településen sikerült a fasisztáknak átvenni egyes közintézmények irányítását.
![]() |
Az uralkodó azonban megrettent a fasiszták elszántságától, és attól tartott, ha a hadsereggel állítja meg őket, a kommunista-szocialista alakulatok is bekapcsolódnak a harcokba, és kitör a polgárháború. (Állítólag attól is félt, hogy ha elutasítja a fasiszta vezér kívánságait, a vele rokonszenvező unokatestvére megfosztja hatalmától.) Ezért a király – a kormányfő tanácsa ellenére - meghajolt Benito Mussolini követelései előtt, és kinevezte őt miniszterelnöknek. (Luigi Facta kormányfő már előzőleg rendkívüli állapot kihirdetésére, és a hadsereg egységeinek bevetésére akarta rávenni a királyt.) Október 31-én a Rómába érkező hazafiak megtartották ünnepélyes felvonulásukat a fővárosban. A fasiszta mozgalom diadalmaskodott.
![]() |
Túlzás lenne azt állítani, hogy Benito Mussolini pusztán a Rómába menetelő sok ezer lelkes fasiszta hazafi segítségével változtatta meg a történelem menetét, és rántotta vissza hazáját a szakadék széléről. A hagyományos politikai elit – köztük befolyásos katonai, polgári és egyházi körök – egy része is jóváhagyta Mussolini miniszterelnöki kinevezését, mivel tőle várta az egyre terebélyesedő kommunista mozgalom megfékezését, és a belső rend helyreállítását az országban. Számításukban nem is kellett csalatkozniuk. Mint ahogy az olasz nemzet más rétegeinek sem. (Habár ami a nagytőke várakozásait illeti, azok csak részben teljesedtek be, ugyanis a fasizmus az állam erejére támaszkodva megfékezte a fináncoligarchia ámokfutását, és nem engedte meg a munkásság mértéktelen kizsigerelését.) Tény azonban az is, hogy ha nincs a Rómába vonuló, életét is kockáztatni hajlandó több ezer szenvedélyes olasz hazafi, és ha nincs egy nagyformátumú vezér a mozgalom élén, Itália aligha kerülhette volna el az összeomlást és a polgárháborút az 1920-as években.
Perge Ottó - Kuruc.info