A magyar motívumok inkább külföldi tervezők kollekcióiban jelennek meg, a magyar ruháknál erre nincs annyira szükség - mondta Náray Tamás divattervező a XXI. Század Intézet Skót szoknya versus bocskai címet viselő, a XXI. századi magyar identitással foglalkozó konferencián. Náray Tamás szerint "Magyarországnak nagy gyakorlata van a félremagyarázásban, ez az oka annak, hogy politikai csoportok kisajátíthatnak bizonyos motívumokat".

A nemzetközi porondon bizonyos magyar virág- vagy csokormotívumok megjelenhetnek egy annak megfelelő stílusban kialakított ruházati kollekcióban, míg Magyarországon ez nem elképzelhető, de nincs is rá szükség direkt módon - nyilatkoztatta ki a zsidó (aki szerencsére ugyanakkor homokos is) divattervező a XXI. Század Intézet Skót szoknya versus bocskai címet viselő konferencián.
Kiemelte: a divat nem arról szól, hogy népies vagy historikus öltözékeket mai anyagból elkészítenek, hiszen "az a világ elmúlt". Egy tervezőnek a régi dolgokat át kell dolgoznia, újra kell értelmeznie, és adaptálnia kell az új öltözékekbe, ha talál benne olyat - szabta meg az új irányt Náray Tamás.
A zsidó divattervező szerint "Magyarországnak nagy gyakorlata van a félremagyarázásban és félreértelmezésben, ez az oka annak, hogy egyes politikai csoportok kisajátíthatnak bizonyos motívumokat".
A motívumok a történelmi múltunk része, és az lenne a szerencsés, ha a helyükön is maradnának a múzeumokban és a könyvekben - mutatott utat Náray Tamás. Hozzátette: "nem látja létjogosultságát a historikus öltözékek előállításának".
(InfoRádió nyomán)