A magyar „forradalmi kormány” igencsak szívén viseli a holokauszt oktatásának kiemelkedően fontos ügyét. 2012 júliusában 2 pedagógus vagy „tananyagfejlesztő oktatási szakember” mehet ilyen témájú tanulmányútra.
A végcél sajnos nem Auschwitz vagy éppen Treblinka lesz, hanem az Amerikai Egyesült Államok, ahol is öt napot lehet eltölteni az úgynevezett holokauszt tanulmányozásával. A magát eufemisztikusan Nemzeti Erőforrás Minisztériumának nevező intézmény, valamint az Amerikai Egyesült Államok budapesti nagykövetsége ugyanis közös felhívásban fordult a magyarországi pedagógustársadalom tagjaihoz, melyben hírül adja a nagyszerű lehetőséget. A felhívásból kiderül, hogy eddig már közel 100 szerencsétlen európai és dél-amerikai tanár esett át az amerikai holoagymosáson. A programban 13 ország vesz részt, és természetesen a „kétharmados forradalom” hatalomra került magyar kormány is szükségesnek látta a csatlakozást.
Két roppant naiv (és persze könnyen megválaszolható) kérdés fogalmazódik meg bennem az újabb holokausztos „programra” szóló felhívás olvastán. 1. A magyar oktatási kormányzat miért nem a magyarság múltjának alaposabb megismertetésére igyekszik ösztönözni a tanárokat és a diákokat? 2. Az USA Külügyminisztériuma miért nem az amerikai történelem tanulmányozása (például az indiánok kiirtása) céljából hirdet meg tanulmányutakat?
Perge Ottó
Kapcsolódó: