Az Európában és a Magyarországon terjedő antiszemitizmussal foglalkozott, és egyértelmű fellépést sürgetett a magyar kormánytól Katrina Lantos Swett, Tom Lantosnak, az amerikai képviselőház külügyi bizottsága néhai elnökének lánya a The Huffington Post nevű amerikai liberális portálon megjelent blogbejegyzésében.
Zoom
Katrina Lantos Swett, aki a Lantos Alapítvány az Emberi Jogokért és Igazságosságért nevű szervezet elnöke, úgy véli: a magyar kitüntetését visszaadó Elie Wiesel azért határozta el magát e "drámai lépésre", hogy "ráébressze a világot a szélsőjobboldali magyar politikai diskurzusban megnyilvánuló nyílt antiszemitizmusra", valamint "szélesebb reflektorfénybe állítsa azt az aggasztó magyar tendenciát, hogy megpróbálják rehabilitálni a háborús idők azon vezetőit, akik mélyen érintettek voltak több százezer magyar zsidó deportálásában és meggyilkolásában". Emlékeztetett arra, hogy a Rágalmazás Ellenes Liga (ADL) egy márciusban nyilvánosságra hozott felmérése szerint a magyarországi válaszadók 63 százaléka értett egyet az antiszemita megállapításokkal. A kialakult légkörért az "újfasiszta" Jobbikot okolta. A szerző megemlítette a volt főrabbi elleni állítólagos "verbális támadást", a budapesti Wallenberg-szobor és egy zsidó temető "meggyalázását".
"Az ilyen bűncselekményeket Orbán Viktor miniszterelnök és az ellenzék vezetői, csakúgy mint Magyarország nagy egyházainak többsége – helyesen – elítéli. Egy civilizált társadalomtól ennél kevesebb nem várható el" – írta Kartina Lantos Swett. "Mi több, a kormány fontos lépéseket tett annak tudatosításában, hogy Magyarország tragikusan bűnös "600 ezer magyarnak" a holokauszt idején történt megsemmisítésében. 2012-t Raoul Wallenberg-évnek nyilvánította Wallenberg születésének századik évfordulója alkalmából, számos fontos eseményt és konferenciát rendezett azzal a céllal, hogy a múlt példáival tanítani és azokból tanítani lehessen" – írta Tom Lantos lánya. Idézte Martonyi János külügyminisztert, aki a Wallenberg-év megnyitóján kijelentette: "A vészkorszak idején a magyar állam megmérettetett és könnyűnek találtatott. Nem tudta megvédeni állampolgárait, sőt – jóllehet idegen megszállás alatt – de elpusztításukhoz is segítséget nyújtott".
Lantos Swett szerint ezek "fontos és dicséretes" erőfeszítések, de "nem elegendők". "Az Orbán-kormánynak többet kell tennie annál, hogy egyszerűen támogatja a toleranciapárti kezdeményezéseket; ezeket a pozitív kezdeményezéseket könnyű aláásni vagy semmibe venni, amikor – Elie Wiesel szavaival élve – a hatóságok bátorítják a magyar múlt tragikus és bűnös epizódjainak tisztára mosását'" – írta Lantos Swett.
(MTI nyomán)