Ha egy hatalomnak nem elég, hogy heteken keresztül "sok tízezer" ember követel valamit, akkor a polgári ellenállásnál, a tüntetésnél több kell ahhoz, hogy "látszódjon az akaratunk", polgári engedetlenségre van szükség - mondta Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő kedden Budapesten.
Zoom
Fotó: MTI/Bodnár Boglárka
A politikus a Ferenciek terén a gyülekezési törvény módosításának visszavonásáért és a közélet átláthatóságáról szóló törvényjavaslat elfogadása ellen az általa meghirdetett demonstráción hangsúlyozta: "ennél jobb magyarázat nincs arra, hogy miért kellett a hídon tartani a tüntetést, miért kell minden héten úgy vonulni, hogy lehetőleg minél inkább megzavarjuk a közlekedést".
Szavai szerint, "ma is ez a feladat", meg akarják zavarni a közlekedést, hogy az akaratukat "ne hazudhassa el, ne hallgattathassa el a hatalom".
"Van arra esély, hogy létrejöhet az igazi polgári engedetlenség, létrejöhet a zavarkeltés, létrejöhet a közlekedés megzavarása, létrejöhet az ország leállása, de ehhez először saját erőnket kell érezni" - jegyezte meg, hozzátéve, erre az elmúlt hónapokban "nagyon jó volt", hogy megtelt az Erzsébet híd és diákok, influenszerek hívására a Kossuth tér.
Hadházy Ákos közölte, a keddi tüntetéseket nyáron is megtartják, "nem hagyhatják abba", "hiszen nem vonták vissza a technofasiszta törvényt, nem vonták vissza az ellehetetlenítési törvényt".
Hadházy a beszédeket követően arra kérte a tüntetőket, sétáljanak az ügyészség épülete elé, ahol spontán tüntetés alakul, majd folytassák útjukat a Parlamenthez.
A tüntetők este hét órakor a Ferenciek teréről az Erzsébet híd irányába indultak, a híd lábánál feltartották a forgalmat az úttesten, mintegy 20 percig okoztak fennakadást, majd elindultak visszafelé az Astoria irányába, a rendőrök ekkor már visszaterelték őket a járdára. Innentől a járdán mentek, néhány útkereszteződésben a zebránál megálltak énekelni, de ekkor már csak néhány percre tartották fel a forgalmat. A Deák téren keresztül a Bajcsy-Zsilinszky úton, majd az Alkotmány utcán keresztül a Markó utcába, a Legfőbb Ügyészség épülete elé vonultak.
(MTI nyomán)