Tisztelt Utasok! Az egész egy nagy színjáték: mindig, mindent a járművezetőkre hárítanak: a BKV szétlopott vagyonát, a rossz műszaki állapotokat és az Önök haragját. A szakszervezeteknek is megvan az ára, a járművezetők pusztán eszközök céljaik kizsarolására. Nyolcadikán egy utcára kierőszakolt busz kettészakadt. Ez már nem a buszvezetők sara.
Az állami vállalatok és intézmények pénzkifizető helyként funkcionálnak. A BKV sem marad ki a sorból. Miközben a sajtó a BKV botrányaitól volt hangos, a BKV munkavállalói az egyre nehezebb és elviselhetetlenebb munkakörülmények miatt szenvednek. Milliárdos tanácsadói szerződések, 100 milliós végkielégítések, közben katasztrofális ütemben romló műszaki állapotok, csökkenő munkaközi pihenő idők. Miközben sokan tetemes vagyonra tettek szert a BKV-nál, a munkavállalók a tükör radiál gumikhoz, a fék- és kormányhibás kocsikhoz kellett hozzászokniuk. Rengeteg kisfőnök, féltve a kis pozícióját, presszionálta a dolgozókat, hogy minden kocsit kilökjenek a kapun. A kocsikiadás szent és sérthetetlen. A műszaki szolgálat minden hibára rátette a pecsétet, hogy rendben. A műszaki kis emberek is féltették a pozíciójukat, a főnökök presszionáltak, a dolgozok meg javítottak, persze csak papíron.
Aba Botond idején jelképes összeget ugyan (100 Ft), de fizettek az utaspanaszért. Van is utaspanasz rendesen, igaz a 90%-a hazugság. Uszították az utasokat a sok szemétként kezelt járművezető ellen. Antal Attila idején az volt a menő, hogy Regőczi Miklós (akkor kommunikációs vezér igazgató helyettes) telikürtölte a sajtót, hogy a járművezetők kétszázezreket keresnek, ezzel is a járművezetők ellen tovább hangolni, az utasokat. Azt elfelejtették hozzátenni, hogy amit hazudnak, az bruttó összeg, ebből száznál alig visznek haza többet, az évek függvényében 130 ezer körül. Ennél egy útszéli segédmunkás is többet kap, ott csak lapátolni kell. Nem kelnek hajnal 2-kor, nem dolgoznak karácsonykor, nem támadják meg, nem köpik le és nincsenek féllábbal a sírban, másik fél lábbal a börtönben. Igen, börtönben, mert a BKV-tól lehet börtönbe is menni. Gátlástalanul javítják a fék- és kormányhibás autókat is, tollal és pecséttel. Ha megtörténik a baj, és a járművezető műszaki hibára hivatkozik, akkor beviszik a buszt ugyanabba a garázsba, ahonnan reggel kilökték a kapun, és megvizsgálják ugyanott, hogy nincs is műszaki hiba. A balhét meg elviheti az, aki nem is tehet róla. Aba Botondnak és Regőczi Miklósnak köszönhetően ma egy járművezetőnek illik önvédelmi eszközzel járni dolgozni, sose tudhatja ki, mikor és miért támadja meg. Itt tartunk. Ezekről sem a járművezetők tehetnek. A kamera-biznisz sem a járművezetők miatt került képbe, csak valakinek eszébe jutott, hogy ha biznisz van, akkor csurran, cseppen. (Jól megalapozta Aba és Regőczi). Így került felszínre, így kezdtek el sajtózni arról, ami már hosszú évek óta létezik. Azaz gyakran támadják meg a járművezetőket. Eddig senkit sem érdekelt, de legfőképp ezekért is a járművezetőket hibáztatták.
A műszaki állapotok kritikus helyzetbe kerültek. Elég volt egy kicsit hidegebb idő, a kocsik sorra fagytak el. Ha nem a kocsi fagyott el, akkor a buszvezető keze és lába a bekapcsolt fűtéstől. Sajnos a buszvezetők körében alap, hogy a téli félévben fel vannak fázva, fűtést soha sem javítanak. Még a sofőrét sem! Ilyenek a munkakörülményeik. A felfázás állandó kellemetlenségeit nem ecsetelném. Először december 21-én reggel omlott össze a tömegközlekedés, a műszaki állapotok miatt. Horváth Csaba azonnal meglátta az okot: a szakszervezet. Persze köze sem volt hozzá, ez pusztán az MSZP-SZDSZ által befolyásolt városvezetés ajándéka volt karácsonyra. Azaz mindenhonnan elvonjuk a pénzt, miközben magunk között osztogatunk. A karbantartásra sem volt pénz, hát elfagytak. Ha a buszok tömegesen mozgásképtelenné fagynak (levegős fékrendszer, vagy ha a motor hűtőrendszere fagy el a motor megsül), hatalmas butaság a szakszervezetre fogni. Horváth Csaba ezúttal se tudja miről beszél, de beszél.
Január 1-jével lejárt a kollektív szerződés. Kocsis az év végi szabadságán külföldön üdül a KSZ tárgyalás helyett, ezzel is megmutatva, mennyire nem érdekli a dolgozók befizetetlen csekkjei. A járművezetőknek karácsonykor és szilveszterkor is dolgozni kell. Kocsis István a járművezetők bérét szeretné megtakarítani. Karbantartásra már nincs pénz, bérre se legyen. De az igazi korrupciós (pártfinanszírozós) csatornákat nem igazán szünteti meg. A BKV-nál biztonsági őrök is teljesítenek szolgálatot.
A biztonsági cégek nem kevés pénzt zsebelnek be, ezért a feladatért. Azonban a biztonsági őrök valójában ebből nagyon keveset kapnak, mintegy óránként 400 Ft körüli összeget. Feketén! Igen, feketén! Egyetlen biztonsági őr sincs bejelentve, mindegyik feketén dolgozik! Igen, aki a metróbejáratoknál, a metróban, az éjszakai járatokon teljesít szolgálatot, róluk van szó. Innentől kezdve a biztonsági őr bármit is csinál, jogszerűtlen! Ennyi pénzért miért nem jogkörrel ellátott ellenőrt, vagy kalauzt alkalmaznak? Ezen a csatornán is megy a pártfinanszírozás, de a karbantartásra és a dolgozóknak nem hagynak semmit! Nem a járművezetők lopták/lopják szét a céget, de legyenek lojálisak, hiszen bajban a cég. Egy szűk réteg eldőzsölte, elpártfinanszírozta a BKV vagyonát, az utasok által befizetett viteldíjakat, a buszvezetők még a bérüket is adják oda. Ez volt az utolsó csepp a pohárban. Nincs tovább.
Január 1-jétől egyre több munkavállaló tagadja meg a forgalomképtelen buszok kivitelét. Egységben az erő, hiszen az "egy fecskéknek" hamar elvették a kedvét. Minden busznak ki kell menni. Lassan a '70-es, '80-as évekbe jutunk vissza, amikor is többször előfordult, hogy a kocsikiadás miatt a motor nélküli buszt kivontatták utcára a sofőrrel együtt, majd a sofőr ott kért szerelőt és visszavontatták. Akkor ez még jó poén is volt, papíron meglett a kocsikiadás, de akkoriban a járatsűrűség is duplája volt és volt karbantartás. Az utasok joggal voltak elégedetlenek, hogy nincs elég busz az utcán, rengeteg járat maradt ki. Pontosan nem értem az MSZP-SZDSZ hőzöngéseit sem, hiszen ők már többször járatot akartak ritkítani.
Híresebb ügy az üres Kisföldalattiról készült hamis videó, mely szintén Regőczi Miklós nevéhez fűződik. A forgalomképtelen buszok benn maradtak a garázsban, a sajtó által csak kisebb hibának nevezett „egy lámpa nem ég” hibával is. Kende Péter forgalmi főmérnök rendelte el, hogy csak hiánytalanul működő utastéri világítással mehet a busz forgalomba. Forgalmi utasítás szerint, ha a lépcsővilágítás meghibásodik, akkor forgalomból is ki kell állni.
Az értelmetlen szabályokat sem a buszvezetők hozták. A BKV hajtóvadászatot indított a szabályos munkavégzők ellen, Munkásőrséget (szuperkontroll-csoport) szervezet. A Munkásőrségben jegyellenőrök és humán szakemberek is részt vettek. Az igazi kérdés csak az, hogy ezeknek az emberek hogyan el tudják dönteni egy buszról, hogy forgalomképes-e vagy sem. A VEKE a munkaügyi vitában lelkesen támogatja a BKV-ét, noha korábban ők is támadták a műszaki állapotok miatt.
A következő BKV-VEKE húzás, a Magyar Nemzet címlapján volt: a busz nélkül maradt sofőrökön vezethetik le dühüket az utasok. Mintha a sofőrök tehetnének mindenről. Ahogy mindig, ők mindenért a bűnbakok. Kitalálták, hogy akinek nem jut busz, az menjen ki a végállomásra utast tájékoztatni, bocsánat, legyen ő a köztéri bűnbak, akit köpjenek le, alázzanak meg. Ahogy azt megteszik vezetés közben is az utasok. Pedig szerencsétlen semmi mást nem csinál, vagy csinálna, mint szabályosan végezné a munkáját. Ha hagynák. Ha nem kényszerítenék szabálytalanságra.
Javul a kocsikiadás, a Munkásőrség sikeres. Minden buszt kilöknek az utcára. Közben a kilökött busz Gazdagréten kettészakad (BPI-144), a trolibusznak kiesik a kereke (714 pályaszámú). Nem ez volt az első kettészakadó busz. Korábban maga a BKV dicsekedett vele, hogy milyen rosszak a buszok, újságírókat hívott Cinkota garázsba, hogy megmutassák milyen az a busz, amelyik a Rákóczi úton kettészakadt. Ezúttal is biznisz volt a háttérben.



Antal idejében az volt a cél, hogy nem adunk pénzt karbantartásra, a buszok legatyásodnak és lesz beszerzés. Biznisz, tudják, csurran-cseppen. Volt is egy tender Antal idejében, amit csak mutyitenderként ismernek. Bűzlött az egész ügy a korrupciótól, így inkább „nagyvonalúan” nem lett belőle semmi. Végül Antalnak távozni kellett a cégtől. A Nógrád Volántól jött a BKV-hoz, most a Vértes Volánt nyomorítja. Jó ember, jó a fekvése. De meddig lesz MSZP-SZDSZ?
A szakszervezet blöffölt akkor, amikor szabályos munkavégzéssel fenyegetett. Ők sem számítottak rá, hogy a szabályos munkavégzésben ennyi erő van. Azért sem számítottak rá, mert ez már egy kicsit kiment az irányításuk alól. A dolgozóknak betelt a poharuk, hogy mindenért őket kiáltották ki bűnbaknak, mindenért őket hibáztatják. A szakszervezet már felhasználta a dolgozókat egyéni érdekeik megvalósítására (megzsarolásra), azonban nehezen foghatóak innentől kezdve vissza a dolgozók. Ez már rég nem a bérről szól. Élő példa Cinkota garázs. Érdekesen hirtelen megjavultak az autóik, jelentősen nőtt a kocsikiadásuk. Ez azt jelenti, hogy a járművezetőket újra rá tudták kényszeríteni, hogy forgalom képtelen autókkal dolgozzanak. A Cinkota Autóbusz Szakszervezet (CINASZ) elnöke Nemes Gábor. Nemes Gábor nem először árulta vagy árulná el a dolgozók érdekeit. 2007. december 17-ére meghirdetett sztrájkot lemondták. Mégpedig azért, mert a munkaadó felkínálta a nagy semmit. Ezt a megállapodást, nagyon titokban tartották. Ilyen megállapodásért nem maradhat el sztrájk. Vajon ez miért volt jó Nemesnek?
A semmit sem eredményező megállapodás:


A mostani árulók közt van Szabó István is a Budapesti Trolibuszközlekedési Dolgozók Szakszervezetének (BTDSZ) elnöke. Ő az elsők között írta alá a juttatások megvonását, illetve támogatja a rossz műszaki állapotban lévő járművek utcán való közlekedését.
Szabó néhány éve még a 76-os troli vonal csoportvezetője volt, közben szakszervezeti vezető. Idővel le kellett mondani a csoportvezetői posztról, mert mégis hogy néz ki, hogy hétfőn a munkaadó érdekeit képviselem csoportvezetőként, kedden meg a munkavállaló érdekeit szakszervezeti vezetőként. Szabó jól időzített, mert végül a BKV felügyelő-bizottságában kötött ki, szakszervezeti delegáltként. Felügyelő-bizottsági tagsági munkájáról senki nem hallott semmit, valószínűleg ő is csak egy bólogató János volt, felőle is nyugodtan szétlophatták a céget.
2009-ben a BTDSZ, azaz Szabóék, nyílt napot szerveztek a troli garázsban. A civilek is betekintést nyerhettek szeptember 26-án a garázs életébe.

A rendezvény keretében, a 239 pályaszámú troli csápos emelővel fel volt emelve és megtekinthette a nagyérdemű a trolibusz alját. A nagyérdemű meg is tekintette, hogy a BKV-nál az a szokás, hogy a "B" tengelyen a dupla keréknél belülre szokás tenni a "kopasz" gumit, mert azt nehezen veszi észre a járművezető és az utas. Tisztelt utasok! Ne merjék megnézni a buszok, trolik gumijait, mert esetleg olyat látnak, amit nem kéne.

Szabó munkájáról is lehet érdeklődni személyesen, hogy milyen érdemei vannak a BKV-val kapcsolatban a 06-1/46-16-500/246-52 mellék, 06-1/262-37-33, esetleg mobilon is el lehet érni: 06-20/459-93-41. Ha esetleg ez sem jönne be: szabo.istvan csiga bkv.hu.
Földényi Györgyről tudjuk, hogy nyugdíjba készül, ő most BKSZSZ-nek (Budapesti Közlekedési Szakszervezetek Szövetsége) az elnöke. Korábban a KAÜSZ (Kilián Autóbusz Szakszervezet) elnökeként egy Volvo turistabuszért árulta el a sztrájkot (a szakszervezet kapta meg).
Félek, hogy ez a sztrájk is el lesz adva. Utasok és járművezetők, egyaránt inni fogjuk a levét. Pénzt karbantartásra nem fognak adni, pedig a busz állapota nem a korától függ, hanem a karbantartástól. Akik pusztán csak a busz életkorával jönnek, azok hazudnak!
(Olvasónktól)