Fokozott tevékenységet észleltek dél-koreai katonai megfigyelők Észak-Korea közepes és nagy hatótávolságú rakétáinak indítóállásainál - közölték katonai források pénteken Szöulban.
Zoom
"Katonák és járművek egyre intenzívebb mozgása volt megfigyelhető a közepes és nagy hatótávolságú rakéták állásainál. Február 26-a óta fokozott harckészültség van érvényben az északi rakétaegységeknél, és lehetséges, hogy most valóban rakétát indítanak. Mi feszülten figyelünk" - tette hozzá az egyik forrás.
A forrás pár órával azután nyilatkozott, hogy Észak-Korea vezetője, Kim Dzsong Un egy hirtelen összehívott éjszakai parancsnoki értekezleten utasította a rakétás egységeket: álljanak készen az amerikai támaszpontok megtámadására. A tanácskozásról a KCNA hivatalos észak-koreai hírügynökség számolt be.
A KCNA jelentése szerint Kim az éjféli tanácskozáson azt mondta a tábornokoknak, hogy "a fejlemények fényében úgy ítéli meg: elérkezett az idő a leszámolásra az amerikai imperialistákkal. Kim aláírta a tervet a technikai előkészületek elvégzéséről, és utasította a hadászati rakétaerőket, hogy álljanak készen a tüzelésre, arra, hogy bármely pillanatban lecsaphassanak az amerikai szárazföldre, a csendes-óceáni támaszpontokra, beleértve Guamon és Hawaiin, valamint Dél-Koreában".
Órákkal a tanácskozás után, napközben tömegtüntetést rendeztek Phenjan belvárosában Kim Dzsong Un támogatására. Diákok és katonák vonultak át a központi Kim Ir Szen téren, és közben a "Le az amerikai imperialistákkal!", és "Söpörjétek el az amerikai agresszorokat!" jelmondatokat kiabálták. A demonstráció körülbelül másfél óráig tartott.
A phenjani döntés közvetlen előzménye, hogy az Egyesült Államok két B-2-es lopakodó bombázót is bevetett egy, a Koreai-félszigeten folyó hadgyakorlaton. Az amerikai nukleáris elrettentés egyik alapvető eszközének tekintett, B-2 Spirit típusú két nehézbombázó Missouri amerikai szövetségi államból szállt fel, és gyakorlóbombákat dobott le különböző célokra dél-koreai területen - közölte csütörtökön a Dél-Koreában állomásozó amerikai erők parancsnoksága.
Frissítés: Észak-Korea kihirdette a hadiállapotot Dél-Koreával szemben - a hadsereg a "végső parancsra" vár
Észak-Korea kihirdette a hadiállapotot Dél-Koreával szemben - jelentette a Jonhap dél-koreai hírügynökség egy Phenjanban kiadott nyilatkozatra hivatkozva szombaton. A "különleges közlemény" szerint a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság (KNDK) a két Koreát érintő minden ügyet háborús időszakra kidolgozott szabályoknak megfelelő módon fog kezelni.
"Véget ért a se nem béke, se nem háború állapota a Koreai-félszigeten" - írta a KCNA észak-koreai hírügynökség, és felidézte Kimnek a katonai vezetőkkel tartott csütörtöki tanácskozását, amelyen a jelentések szerint jóváhagyta az amerikai és dél-koreai célpontokra mérendő csapások terveit.
A hadsereg a "végső parancsra" vár
A hadsereg a "végső parancsra" vár Kim Dzsong Un, az ország vezetője részéről, az ország szárazföldi és tengeri határai közelében tapasztalt provokációkra pedig "könyörtelen választ" ad - hangzik a phenjani közlemény, amelyet a kormány, a párt és más politikai szervezetek írtak alá. A két Korea technikai értelemben eddig is háborúban állt, mert az 1950-1953 között vívott koreai háborút tűzszünet zárta le, nem pedig békeszerződés.
Folyamatos a fenyegetőzés
Észak-Korea márciusban bejelentette, hogy felmondja a tűzszünetet, tiltakozásul a déli országrészben folyó koreai-amerikai hadgyakorlatokra. Ezek kezdete óta a KNDK szinte minden nap fenyegetőzött azzal, hogy csapást mér dél-koreai és amerikai célpontokra - kommentálta a helyzetet a brit hírügynökség. A tűzszünet felmondása elvben elvezethet az ellenségeskedések kiújulásához, de megfigyelők szerint nem ez az első eset, hogy a tűzszünetet Phenjan érvénytelennek minősítette - jegyezte meg a francia hírügynökség. A tűzszünetet az ENSZ Közgyűlése hagyta jóvá, és elvetette azt a lehetőséget, hogy Észak-Korea egyoldalúan felmondja.
Szokásos forgalom a határon
A szokásos forgalom zajlott helyi idő szerint szombat délelőtt a két Korea határán egy közösen működtetett ipari létesítménynél annak ellenére, hogy Észak-Korea előzőleg kihirdette a hadiállapotot - jelentette a dél-koreai hírügynökség. Reggel 78 dél-koreai lépte át a határt, hogy a Kaeszongban lévő ipari komplexumba menjen dolgozni. Az északi hatóságok jelezték: jóváhagyták, hogy 241 dél-koreai lépjen be a KNDK területére szombaton, és 510 távozzék onnan a nap folyamán. Az ipari parkban 123 dél-koreai vállalat működik olcsó északi munkaerővel, s közben jelentős valutabevételt hoz a szegény kommunista országrésznek.
Washington komolyan veszi, de...
A washingtoni Fehér Ház közölte szombaton, hogy komolyan veszi Észak-Korea bejelentését, de jelezték, hogy Phenjan részéről nem szokatlan a fenyegetőzés. "Láttuk az Észak-Korea nem építő jellegű új közleményéről szóló információkat. A fenyegetést komolyan vesszük, és szoros kapcsolatot tartunk fenn dél-koreai szövetségesünkkel" - mondta Caitlin Hayden, az amerikai nemzetbiztonsági tanács szóvivője. A dél-koreai országegyesítési minisztérium közleménye szerint "ez nem igazán új fenyegetés, csak egy újabb elem a provokációk sorozatából". A déli védelmi minisztérium azt közölte, hogy nem észleltek különleges csapatmozgást a határoknál.
Korábban írtuk: Több ezren vettek részt pénteken Phenjanban egy Kim Dzsong Unt támogató tömegtüntetésen azt követően, hogy az észak-koreai vezető utasítást adott a hadászati rakétaerőknek, tegyék meg a műszaki előkészületeket a támadásra az Egyesült Államok és Dél-Korea ellen.
Diákok és katonák vonultak át a központi Kim Ir Szen téren, és közben a "Le az amerikai imperialistákkal!", és "Söpörjétek el az amerikai agresszorokat!" jelmondatokat kiabálták. A demonstráció körülbelül másfél óráig tartott.
Kim Dzsong Un sebtében hívott össze katonai értekezletet csütörtök éjfélre, és a tanácskozáson azt mondta tábornokainak: "a fejlemények fényében úgy ítéli meg, hogy elérkezett az idő a leszámolásra az amerikai imperialistákkal".
(MTI)