Észak-Korea hadserege kész megelőző csapást mérni és "felszabadítani" Dél-Koreát - jelentette az északi állami média szombaton a hadsereg vezérkari főnökére hivatkozva.
Az észak-koreai néphadsereg felkészült egy megelőző csapásra arra az esetre, ha azt látja, hogy a Koreai-félsziget közelében hadgyakorlatot tartó amerikai és dél-koreai csapatok megpróbálják megszállni az országot - közölte a vezérkari főnök a jelentések szerint.
Ebben az esetben az észak-koreai hadsereg visszaverné a támadást és "felszabadítaná egész Dél-Koreát, beleértve Szöult is" - hangoztatták, azt állítva, hogy Phenjan képes "ultraprecíziós villámháborút" is folytatni ellenséges célpontok ellen.
Zoom
Kész az ultraprecíziós, ötéves villámterv
Az Egyesült Államok és Dél-Korea hétfőn megkezdte a térségben a szokásos közös hadgyakorlatát, ezúttal minden korábbinál több katonát és katonai eszközt vonultatva fel. Közvetlenül a hadgyakorlat megkezdése előtt Kim Dzsong Un, Észak-Korea vezetője megelőző atomcsapással fenyegette meg az Egyesült Államokat és Dél-Koreát, egy nappal később, szerdán pedig bejelentette, hogy országának sikerült ballisztikus rakétákra felszerelhető méretűre kicsinyíteni atomtölteteit.
A Koreai-félszigeten azután éleződött ki újra a feszültség, hogy január 6-án Észak-Korea végrehajtotta negyedik föld alatti kísérleti atomrobbantását, majd február 7-én műholdat állított Föld körüli pályára olyan hordozórakétával, amely atomtöltettel is felszerelhető, és akár 12 ezer kilométeres távolságra lévő célok megsemmisítésére is képes.
Válaszul az ENSZ Biztonsági Tanácsa új szankciókat léptetett életbe Észak-Korea ellen, amelyek gazdaságilag még jobban elszigetelik a világtól a kommunista országot.
Frissítés: Nincs természeti kincse, ezért még sokáig el kell viselnünk a blöffbajnokot
Horváth József biztonságpolitikai szakértő szerint a világnak még jó ideig együtt kell élnie Észak-Koreával és politikai rendszerével.
A szakértő az M1 aktuális csatornán szombat este azt mondta, Észak-Koreának nincs olyan természeti kincse, amely a világhatalmak számára érdekessé teheti, ezért nem is avatkoznak be. Phenjannak viszont bel- és külpolitikai szempontból is fontos a fenyegetés fenntartása, mivel nincsenek szövetségesei.
Zoom
Horváth József elmondása szerint az országnak erős a hadserege, de fegyverei nem a csúcstechnológiát képviselik. Úgy fogalmazott: kézműves módszerekkel fejlesztenek fegyvereket, és ez megbízhatatlanná teszi az eszközöket.
A szakértő szerint amikor Észak-Korea "Dél-Korea lerohanásával" fenyegetőzik, blöfföl, ez inkább a saját lakosságának szól, ugyanakkor Szöul csak 50 kilométerre van a határtól, így erős szárazföldi csapatokkal elméletileg néhány óra alatt elérhető.
(MTI)