A moszkvai doppingellenőrző laboratórium volt igazgatójának kihallgatását kérte az amerikai hatóságoktól az orosz Nyomozó Bizottság. Grigorij Rodcsenkov az Egyesült Államokban él, nem sokkal azután ment oda, hogy lemondott.
Vlagyimir Markon, az orosz Nyomozó Bizottság szóvivője hétfői nyilatkozatában nem bocsátkozott részletekbe azzal kapcsolatban, hogy pontosan mire akarnak választ kapni a kihallgatáson. Rodcsenkov ellen két hete büntetőeljárást indítottak hivatali visszaélés miatt. Azzal gyanúsítják, hogy az irányítása alatt álló laboratóriumban 2014-ben megsemmisített több mint 1400 doppingmintát, pedig a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) arra szólította fel, hogy őrizze meg azokat a későbbi vizsgálatokhoz. A hatóságok szerint a volt igazgató személyes haszonszerzésre használta a laboratóriumot.
Június elején a Nyomozó Bizottság ugyancsak büntetőeljárást indított az Orosz Atlétikai Szövetség néhány vezetője ellen, szintén doppingügyekkel összefüggésben.
Május 12-én a The New York Times Rodcsenkov kijelentéseire hivatkozva arról írt, hogy több tucat olyan orosz sportoló vett részt a 2014-es szocsi téli olimpián, köztük legalább 15 érmes, akik részt vettek az államilag irányított doppingprogramban. A volt laborvezető szerint tökéletesen működő rendszer segítségével látták el teljesítményfokozó szerekkel az orosz sportolókat, hogy a téli játékokon a lehető legtöbb érmet szerezzenek. Állítása szerint az orosz titkosszolgálatok kicserélték a sportolók mintáit.
Rodcsenkov azt állította, hogy személyesen készített olyan szert, amelyet a férfi sportolók viszkijébe és a nők martinijébe kevertek bele.
A WADA az orosz atlétikát sújtó doppingbotrányra hivatkozva tavaly novemberben felfüggesztette a moszkvai laboratórium engedélyét, Rodcsenkov pedig lemondott posztjáról és az Egyesült Államokba menekült, az állítva, hogy az élete veszélyben van. Később elismerte, hogy ő adott utasítást a doppingminták megsemmisítésére.
(MTI)