Az ellenőrök üllői, vecsési és gyáli logisztikai központokban végeztek vizsgálatokat. A több tonnányi kétes eredetű áruval szemben máris forgalmi korlátozást rendeltek el.

A Pest Megyei Állategészségügyi és Élelmiszerellenőrző Állomás igazgató-helyettese, Popovics László elmondta: a most felfedezett tételek esetében "nagyságrendekkel kisebb" mennyiségű élelmiszerről van szó, mint amit Törökbálinton lefoglaltak. Az eddigi vizsgálat szerint a raktárakat ugyanaz a M.E.G.A. Trade cégcsoport bízta meg bértárolással, mint amelyik a törökbálinti esetben is érintett volt.

Az áruk összetétele is hasonló, így ebbe a körbe is müzlik, lekvárok, félkész élelmiszerek, tejtermékek és csokoládék tartoznak. A hamis dokumentumok azonosítása igen körültekintő, aprólékos munkát igényel, mert az esetek többségében itt is professzionális módon végezték az átcímkézést az elkövetők.

Jelenleg a különféle élelmiszerraktárakban a megyei ellenőrző állomás 25 szakembere dolgozik. Tételesen átvizsgálják a különféle tárolt élelmiszerek eredetét, dokumentumait. Tartanak az egyeztetések a rendőrséggel a Törökbálinton lefoglalt árukészlet sorsáról is – hívta fel a figyelmet az igazgató-helyettes. A szabály szerint a lefoglalt árut bűnjelként kell visszatartani, ám mivel itt gyorsan romlandó termékekről van szó, videofelvételeket és jegyzőkönyveket is készítenek az élelmiszertételekről, hogy ezt követően a megsemmisítésüket el lehessen kezdeni.

A megsemmisítésre előreláthatóan a jövő héten kerül erre sor, s ennek költségei is az áru forgalmazóját terhelik. Mivel egy tonnányi tétel megsemmisítése is több százezer forintba kerül, ez a folyamat sok milliós többletköltséggel terheli az érintett cégcsoportot – tette hozzá. A következő napokban Pest megye más raktáraiban is folytatódnak majd az ellenőrzések – jelezte Popovics László.

Egyelőre senkit nem köröz a rendőrség az ukrán-osztrák-izraeli tulajdonú M.E.G.A.-cégcsoport tulajdonosai közül a törökbálinti átcímkéző botránnyal kapcsolatban, az ügynek egyelőre nincs gyanúsítottja sem.

(MTI)