Bűnszervezet tagjaként csempészett Ausztriába afgán és pakisztáni illegális bevándorlókat Horváth Aladár, a cigány pártot szervező egykori SZDSZ-es "jogvédő" azonos nevű fia. A büntetőügyben keletkezett dokumentumok azt igazolják, hogy ifjabb Horváth alkalmanként száz eurót kapott a fuvarokért, és tisztában volt azzal, hogy embercsempészként tevékenykedett.
Zoom
Ügyészségi revízió alatt áll, és rövidesen vádemeléssel zárulhat az a nyomozás, amelyben a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) nemzetközi bűnözés elleni főosztálya üzletszerűen, bűnszervezetben elkövetett embercsempészettel gyanúsítja Horváth Aladár fiát és hét társát – tudta meg a Magyar Nemzet. A taxisként dolgozó ifjabb Horváthot január 29-én hallgatták ki és gyanúsították meg három illegálisan Magyarországon tartózkodó afgán állampolgár Ausztriába csempészésének kísérletével. A gyanúsítás alapja az a 2012. július 5-i közúti igazoltatás volt, amelynek során a Horváth taxiját ellenőrző rendőrök Hegyeshalom térségében megállították a három dokumentumokat felmutatni nem tudó afgánt a határ felé szállító csempészt.
A nyomozati iratok szerint ifjabb Horváth az első alkalommal nem tett vallomást. A nyomozók február negyedikén ismét kihallgatásra idézték, akkor védője jelenlétében kijelentette, ismeri a hatóság által vélelmezett megbízóját, B. Józsefet. Ugyanakkor azt hazudta, nem volt róla tudomása, hogy utasainak nincsenek iratai. Március 7-én a rendőrök közölték Horváthtal, hogy titkos információgyűjtést folytattak vele és társaival szemben.
A hatóság rögzítette a július 5-i igazoltatást megelőző találkozót, ahol a makói gyermekotthonból szökött afgánok a megbízó B. autójából átültek Horváth taxijába, aki a feltűnés elkerülése érdekében leszerelte a fuvartársaság emblémáját a kocsiról. A nyomozók arról is tájékoztatták, hogy bírói engedéllyel rögzítették a B.-vel folytatott beszélgetéseit.
A B. által a fővárosba szállított afgánok csempészését megelőző beszélgetés tanúsága szerint az egymást rendre a „na mi van, cigány?” köszöntéssel üdvözlő gyanúsítottak arról egyezettek, hogy Horváth vigye „beljebb” (Ausztriába – a szerk.) a három utast, akik a megbízó szerint „jó arcok”. A következő beszélgetésben B. arról győzködte Horváthot, hogy kap „plusz egy százast” (100 eurót – a szerk.), ha elviszi őket „Wiennáig”, azaz Bécsig. Az egy órával később elhangzott beszélgetésben Horváth úgy panaszkodott megbízójának, hogy „annyit variálnak ezek a rákos köcsögök”, és beszámolt róla, hogy az utasokat Bécs előtt fél órával kirakja az autóból, hogy gyalog jussanak el az osztrák fővárosba.
A következő, Horváthtól érkező hívásban a taxis dadogva mesélte el B.-nek, hogy rendőrök elfogták őket, az afgánokat őrizetbe vették, „Wiennába” vitték őket egy táborba, őt pedig elengedték, és nem gyanúsították meg semmivel. Amikor megbízója arról érdeklődött, hogy miért engedte el a hatóság, Horváth úgy felelt: „Hát olyan beszédet mondtam, testvérem”. A taxis arról győzködte társát, hogy azt közölte az őt faggató rendőrökkel: a droszton vette fel az utasokat, olyan jó helyen várja kuncsaftjait, hogy akár holnap is lehet ilyen fuvarja, és nem feladata, hogy elkérje azok igazolványát. Horváth úgy idézte fel a hatóság emberével folytatott beszélgetést, hogy a rendőr azt mondta neki: „Hát ilyen nincs. Semmibe nem tudunk belekötni.” B. a lehallgatásokról készült leiratok szerint nem fogott gyanút, és Horváthtal, valamint más taxisokkal a korábbi munkamegosztás szerint csempészték tovább az illegális bevándorlókat. B. intézte a fuvarokat, és tárgyalt a pénzről, Horváth pedig más bűntársaihoz hasonlóan szállította az utasokat, akik a rendőrség adatai szerint mindannyian fiatalkorúak voltak.
Az NNI illegális migráció elleni osztálya idén június 27-én gyanúsította meg a jelenleg cigány pártot alapító "roma jogvédő" fiacskáját azzal, hogy a terhére róható bűncselekményeket bűnszervezetben követte el. A rendőrség szerint a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján Horváth tisztában volt azzal, hogy egy olyan, hosszabb időre szervezett bűnözői csoportnak nyújt segítséget, amely arra szakosodott, hogy a szerb–magyar határról pénzért cserébe Nyugat-Európába juttasson afgán és pakisztáni állampolgárokat. A nyomozók megállapították, hogy ifjabb Horváth Aladár 2012 márciusától 2012 júliusáig hét alkalommal összesen tizenkilenc, a makói, illetve a szentesi gyermekotthonból elszökött illegális bevándorlónak segített Ausztriába jutni, amiért összesen 2100 eurót vehetett át.
A Magyar Nemzet érdeklődésére, hogy miként értékeli a fiával szemben maffia-bűncselekmény gyanújával folytatott eljárást, a közelmúltban a Magyarországi Cigány Pártot (MCP) megalapító idősebb Horváth Aladár azt közölte: taxisként dolgozó fiát "becsületben nevelték fel", ezért bízik benne, hogy készakarva nem követett el bűncselekményt. – Ha mégis vétett a magyar törvényekkel szemben, felnőtt emberként felelni fog tettéért. Nagyon remélem, hogy az én politikai szerepvállalásom nem érinti hátrányosan a fiam helyzetét. És fordítva is igaz: a fiammal szembeni eljárás nem fogja negatívan befolyásolni politikusi tevékenységemet. Vádemelés esetén bízunk a magyar igazságszolgáltatás pártatlanságában – áll Horváth Aladár írásban elküldött válaszában. Az MCP elnöke arra a kérdésre, hogy volt-e tudomása arról, hogy fia milyen módon egészíti ki a személyszállításból származó bevételét, nemmel felelt, és közölte, tudomása szerint a családjából más nem érintett az eljárásban.
(MNO nyomán)