Elkezdődött szerdán az a per, amelynek 63 cigány tanuló a felperese, s iskolai elkülönítésük miatt 209 millió forint kártérítést követelnek a Kliktől, az iskolától és a patai helyhatóságtól.
A Kúria tavaly márciusban az Esély a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek (CFCF) Alapítvány által indított közérdekű perben megállapította: a gyöngyöspatai cigányokat jogellenesen különítették el magyar társaiktól, a szegregáció miatt alacsonyabb minőségű oktatás kaptak (és véletlenül sem azért, mert a cigány zseniket nehézkesebb okítani - a szerk.)
A Kúria döntése szerint a gyerekeket ért hátrányért az államosítás után a Klik a felelős. A múlt decemberében kezdeményezett, s tegnap elkezdett eljárásban a gyerekek az őket képviselő alapítványi és önkéntes ügyvédek révén azt kérik a bíróságtól, hogy kárpótlást ítéljen meg nekik. Mégpedig tanulónként minden szegregált osztályban töltött tanév után 500 ezer forintot, így az összeg esetükben együttesen eléri a 209 millió forintot.
Zoom
Ők is mind agysebészek, mérnökök, atomfizikusok lehettek volna
Az indokuk az, hogy a szegregáció miatt hosszú távú, egész életükre szóló hátrány érte őket, hiszen elvették tőlük a továbbtanulás, a munkaerőpiacon való helytállás esélyét. A jogi képviselők szerint a keresetben kért tétel – amelynek összegét az irányadó bírói gyakorlat alapján határozták meg – valójában csupán jelképes lehet.
A mostani bírósági per előkészítésében az Eötvös Loránd Tudományegyetem joghallgatói, továbbá önkéntes ügyvédek vettek részt, a perképviseletet pro bono (azaz a közjóért, na persze - a szerk.) látják el.
A különlegesnek számító ügyben az alperesi oldalon álló Klik, a patai Nekcsei Demeter Általános Iskola és a helyi önkormányzat a tegnapi kereset teljes elutasítását kérte. A helyhatóságot képviselő ügyvéd úgy vélekedett, hogy ha jár is kártérítés, akkor is a követelés 10 százalékát tartaná reálisnak.
A Gyöngyöspatai Roma Nemzetiségi Önkormányzat elnöke, Farkas János szerint szégyen, hogy a Kúria ítélete után külön kénytelenek perelni az ügyben érintett cigányok, ahelyett, hogy a korábbi elmarasztaló döntés után az állam tartotta volna kötelességének a gyerekek kompenzálását az elvesztegetett évek miatt.
Az Egri Törvényszék előtti eljárás március elején újabb tárgyalással folytatódik.
(Heol nyomán)