Nem tartja kizártnak Medgyessy Péter, hogy saját politikai oldala szolgáltatta ki 2002-ben azokat a dokumentumokat, amelyek tanúsága szerint a kommunista diktatúra idején ügynök volt. A volt miniszterelnök számos saját „ötletelését” is átgondolatlannak tartja utólag, ám a szociális program bevezetését újból megcsinálná.

Kizárni ezt a változatot sem lehet – nyilatkozta a Heti Válasz február 2-án utcára kerülő számában megjelent interjúban Medgyessy Péter arra a kérdésre, hogy a D–209-es dosszié kiszivárogtatásával esetleg „saját oldala akart ártani” neki. A volt kormányfő azt állítja: nem tudja, hogy ki juttatta el a Magyar Nemzetnek a D–209-es dokumentumokat. Hozzátette: „Ma úgy látom, még a 2002-es kampány előtt ki kellett volna állnom a nyilvánosság elé. Mégpedig azzal, hogy nézzétek, emberek, én részese voltam az elmúlt évtizedeknek, tudom vállalni, amit csináltam, ha kellek, így vegyetek meg.” Megjegyezte: a hírszerzés vagy kémelhárítás személyi állományát sehol a világon nem szokták felfedni.

Medgyessy ezúttal sem fejtette ki bővebben nagy feltűnést keltő 2004-es kijelentését, miszerint „az SZDSZ tele van zavaros ügyekkel”. Azóta – fejtette ki – „egyértelművé tettem, hogy minden párt tele van zavaros ügyekkel”, ám hozzáfűzte: ha egy pártnak vannak zavaros ügyei, nyilvánvalóan nagyobb a kényszere, hogy ezekről elterelje a figyelmet „és mondjuk miniszterelnököt buktasson”.

Medgyessy általánosságban is úgy látja, hogy „az elmúlt 15 évben idehaza is a kapitalizmus vadabbik fajtája tombolt”, ugyanis az állami tulajdon lebontásával, a magángazdaság kialakulásával jogilag helytálló, de etikailag néha nehezen elfogadható történetek születtek. Megígérte: „Február végén megjelenő könyvemben részletesen kifejtem majd, hogy miből következnek ezek az esetek.”

Bukásának okát nem pusztán a kisebbik koalíciós partnerben látja: mint korábban is beszélt erről, szerinte az ellene (az MSZP-ben) „lázadók”, akiket nem nevezett meg, annak idején Horn Gyula ellen is felléptek, csakhogy Horn Gyula kézben tartotta a pártot, melyet „én nem tartottam a kezemben – hiszen nem is voltam, vagyok a tagja –, és nem tudtam végigcsinálni.”

Mi lett volna, ha…

Előrebocsátva, hogy nem szereti a „mi lett volna, ha” típusú, „történelmietlen megközelítéseket”, Medgyessy kijelentette: „Egy biztos: a ciklus elején megkezdett autópálya-építés, a térségi felzárkóztatás a szegénység újratermelődése ellen hat – az Európai Unió is ezeken a területeken tud leginkább segíteni. Ami az egyensúlyi kérdéseket illeti, 2002 és 2004 között nem álltunk rosszul, a költségvetési hiány érezhető módon, több mint három százalékponttal csökkent.”

Úgy látja ugyanis a volt miniszterelnök, hogy „a szegénység újratermeli magát, ha közben iskolázatlan és alulmotivált marad a társadalom, ha fizikailag elérhetetlenek a munkahelyek. Ezért indítottam el a nagyszabású autópálya-építési programot. A kiigazítások persze csak akkor érnek valamit, ha közben nem borul fel vészesen a gazdaság egyensúlya.” Elismerte: „egy gyöngéje persze volt a szociális csomagnak: nem léptünk igazán előre a szegénységet újratermelő mechanizmusok kiigazítása terén.”

A liberális közgazdászok őt ért kritikáira válaszolva úgy vélte: „Békesi László egészen kitűnő elméleti megfogalmazásokat szokott az asztalra tenni, de még nem vitt végig semmifajta követhető gazdaságpolitikát. Bokros Lajos más kategória: ő kiváló inkvizítor volt a gazdaságban, de reformot soha nem csinált. A reformok az első pillanatban soha nem hoznak megtakarítást – ha megengedi, ezt már csak tudom; az 1996 utáni nyugdíjreform az én nevemhez kötődik.”

Szükség szüli a pártfinanszírozási botrányokat?

Nem mindig a harácsolás vágya vagy a körülmények szülik a pénzügyi visszaéléseket: „Van egy farizeus párttörvényünk, amiről mindenki tudja, hogy betarthatatlan. Ennyi pénzből egyszerűen nem lehet demokráciát működtetni, kampányokat lebonyolítani. Több pénzt kellene adni a pártoknak – ami mellé persze szigorú ellenőrzési rendszer dukálna” – vélte Medgyessy, aki személyesen nem kíván komoly részt vállalni a kampányban. Kiss Elemér leváltásáról, melynek kapcsán Kiss megjegyezte: „ha ezzel a mércével mérsz, Péter, nem marad minisztered”, Medgyessy úgy vélekedett, hogy ez utólag is igazolja saját szigorú mércéjét.

A volt kormányfő egy kérdésre válaszolva nem bocsátkozott részletekbe azt illetően, hogy miért kérte Gyurcsány Ferenctől háza védelmének megerősítését, csupán annyit mondott: „Logikátlannak éreztem, hogy éppen egy rosszízűnek ígérkező kampány kezdetekor szűnjön meg a házunk védelme.”