Az uniós támogatási pénzek megvonását sürgették németországi európai parlamenti képviselők azoktól a tagországoktól, amelyek értékelésük szerint "nem tanúsítanak szolidaritást" az EU "menekült"politikájában.
A dpa német hírügynökség szerda hajnali, előzetes ismertetése szerint ilyen értelmű nyilatkozatot adott a Die Welt című lapnak Inge Grässle, az Európai Parlament költségvetési ellenőrző bizottságának CDU-s elnöke, továbbá Alexander Graf Lambsdorff, a parlament szabaddemokrata (FDP) alelnöke.
Zoom
A "kereszténydemokrata" Inge Grässle, és a szabaddemokrata Alexander Graf Lambsdorff
Inge Grässle szerint meg kellene vonni a támogatási pénzeket azoktól a tagállamoktól, amelyek - mint fogalmazott - nem tartják tiszteletben az európai jogot, továbbá azoktól a tagországoktól, amelyek nem közreműködnek kielégítően a "menekültek" átvételében vagy regisztrálásában.
Hasonlóan nyilatkozott a dpa szerint Alexander Graf Lambsdorff is. "A német kormánynak az uniós költségvetés tervezett őszi felülvizsgálatakor fel kell lépnie annak érdekében, hogy az olyan nettó haszonélvező országok, mint Lengyelország és Magyarország a menekültkérdésben szolidáris magatartást tanúsítsanak és tiszteletben tartsák az európai értékeket" - idézte a dpa Lambsdorffot.
A Die Welt ezzel összefüggésben ismertette az Európai Bizottság legújabb statisztikai adatait. Ezek szerint 2015-ben is Németország volt a legnagyobb nettó befizető, majd a sorban Nagy-Britannia, Franciaország és Hollandia következett. A legnagyobb nettó haszonélvező tagállam a Die Welt által közzétett statisztika szerint Lengyelország volt. Lengyelországot sorrendben Csehország, Románia, Görögország és Magyarország követte.
(MTI nyomán)