Mintegy 90 külföldi delegáció és körülbelül 50 ezer ember részvételével megkezdődött szombat délelőtt a srebrenicai mészárlás 20. évfordulója alkalmából szervezett megemlékezés.
A kelet-boszniai Srebrenica melletti Potocari emlékhelyre ellátogatott a horvát, a montenegrói, a macedón és a szlovén köztársasági elnök, Törökország, Szerbia és Albánia miniszterelnöke, valamint számos külügyminiszter és nagykövet. Az Egyesült Államok delegációját Bill Clinton egykori elnök vezeti, az ő elnöksége idején történt a mészárlás. Emellett jelen van a hágai Nemzetközi Törvényszék elnöke, Theodor Meron és Serge Brammertz hágai főügyész is.
Federica Mogherini, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője lemondta részvételét az iráni atomprogramról folyó tárgyalások miatt, de videóüzenetben fordult a megemlékezés résztvevőihez.
"A srebrenicai mezőkön Európa újkori történelmének legsötétebb lapjait írták tele" - hangsúlyozta üzenetében Mogherini. Hozzátette, hogy Srebrenicában Európa a saját szégyenével néz szembe. Mint fogalmazott: az európai közösség csalódást okozott alapítóinak és azok unokáinak, amikor nem tartotta be az ígéretet, miszerint soha többé nem lesz háború Európában, soha többé nem fognak faji vagy nemzeti hovatartozás miatt gyilkolni, és hogy soha többé nem lesz népirtás. Leszögezte: soha többé nem ismétlődhet meg az, ami Srebrenicában történt húsz évvel ezelőtt. "Srebrenicában, mi európaiak, elbuktunk" - üzente az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője.
Azt is kifejtette, hogy a megosztottság újabb összeütközéseket eredményez: mi és ők, keresztények és muszlimok, szerbek, horvátok és bosnyákok, bevándorlók és őslakosok – sorolta Mogherini a békétlenséghez vezető megosztottságokat.
"Az etnikailag tiszta államok iránti vágy nem hoz békét. Lehetővé kell tennünk minden közösségnek, hogy együtt legyen, hogy ne szakítsák szét. Az együttélés az Uniónk alapja" - fogalmazott.
A megemlékezésen a korábbi információkkal szemben Oroszországnak nincs képviselője. Petar Ivancov, Moszkva szarajevói nagykövete azért mondta le részvételét, mert szerinte a szervezők túlságosan "átpolitizálták" a megemlékezést. A szervezőbizottság tagjai néhány napja azt mondták, az orosz nagykövetet nem látnák szívesen a megemlékezésen, miután szerdán megvétózta az ENSZ Biztonsági Tanácsában azt a brit határozati javaslatot, amely népirtásként ítélte volna el a srebrenicai tömegmészárlást.
Az emlékműsor keretében 17 személy szólal fel, majd eltemetik a mészárlás 136 újonnan azonosított áldozatát.
(MTI)