Több száz migráns tüntetett a menekültügyi szabályok július 20-tól életbe léptetett szigorítása ellen szerdán a svéd fővárosban a parlament épülete előtt.
Az SVT tévéadó beszámolója szerint a tiltakozók az tervezik, hogy egész éjjel és csütörtökön is a törvényhozás épülete előtt maradnak.
Rasa Daud, a megmozdulás egyik szervezője kijelentette: “Nem értem, hogy a törvényt miképpen fogadhatták el, valamit mindenképpen kell tenni ellene. Nem lehet hallgatni”.
Egy tüntető azt mondta, Svédország az "igazságos és egyenjogú eljárásról" ismert, de ez a törvény nem az.
Az új szabályozás értelmében a svéd hatóságok a következő három évben csak ideiglenes tartózkodási engedélyeket adhatnak ki a "menekülteknek", illetve a családegyesítést is korlátozzák. A szabályozás alól kivételt képeznek az EU-tagállamok között kvóták alapján elosztott menedékkérők.
A javaslatot a 349 tagú svéd törvényhozás 240 képviselője támogatta 45 ellenében.
A szigorítás július 20-tól lépett hatályba, és mindazokra vonatkozik, akik 2015. november 24-ét követően adták be menedékkérelmüket Svédországban. "Emberjogi" szervezetek élesen bírálták az új menekültügyi szabályozást.
A 9,8 milliós Svédország tavaly 163 ezer betolakodót fogadott be, a lakosság számához viszonyítva a legtöbbet Európában.
(MTI nyomán)