Világméretű megállapodást sürgetett a biztonságos, szabályozott és rendezett migráció érdekében Ferenc pápa az éhezés és a migráció kapcsolatáról mondott beszédében az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) római székházában hétfőn.
Ferenc pápa spanyolul elmondott beszédében kijelentette, a megfelelő élelmiszermennyiség termelésének biztosítása, valamint a föld terméseinek egyenlő elosztása a nemzetközi közösség magától értetődő kötelessége. Ugyanígy kell garantálni azonban az egyén jogát, hogy táplálkozásának biztosítására ne kelljen szeretteitől elszakadnia.
A katolikus egyházfő a mai migrációt az éhezéssel magyarázta, amelyet a konfliktusok és a klímaváltozás okoz. „A háborúk és az éghajlati változások vezetnek az éhezéshez, ne tegyünk tehát úgy, mintha gyógyíthatatlan betegség lenne” – mondta Ferenc pápa, hangsúlyozva, hogy az egész nemzetközi politikai-gazdasági rendszer hitele forog kockán, ha nem történnek lépések a konfliktusok és a klímaváltozás okainak felszámolására. Csapásnak nevezte, hogy egyesek eltávolodtak a párizsi klímamegállapodástól – az Egyesült Államok kilépésére utalva.
„A migránsok arra mennek, ahol fényt és reményt látnak. Nem állíthatják meg őket sem fizikai, sem gazdasági, sem jogi, sem ideológiai akadályok” – jelentette ki Ferenc pápa. Szerinte a fejlett és fejletlen államok közötti kétoldalú megállapodások sem vezetnek tartós eredményre, mivel a fejlesztési együttműködést más érdekeknek helyezik alá, pillanatnyi nyugalmat, de nem megoldást teremtve.
Az egyházfő megelőzést sürgetett munkateremtő és a környezeti változások hatásaira választ adó fejlesztési projektekkel. A pápa hangsúlyozta, hogy a megelőzés sokkal kevesebbe kerül, mint a földek pusztulása vagy a vízszennyezés hatásainak orvoslása.
Ferenc pápa az október 16-i élelmezési világnap alkalmából szólalt fel a szervezetben. A világnapot 1979-ben magyar javaslatra vezették be. Az ENSZ szeptemberben közölt adatai szerint 815 millió ember éhezik, ami a világnépesség 11 százaléka, ebből több mint ötszázmillió Afrikában és több mint kétszázmillió Ázsiában.
(MTI)