A Forma-1-es Mexikói Nagydíj alatt az ABC News leányvállalata, a WNEP-TV tévedésből megjelenítette a választási eredményeket, amelyek szerint Kamala Harris 100%-os feldolgozás mellett megveri Donald Trumpot Pennsylvaniában. A felirat szerint Harris 3.293.712 szavazatot (52%), míg Trump 2.997.793 voksot (47%) kapott. A történet egyedüli szépséghibája, hogy a Mexikói Nagydíjat október 27-én rendezték, s ekkor került ki a voksolás "eredménye" az államban, míg a választások csak november 5-én kezdődnek.
A csatorna szerint ezek a számok nem valósak, és csupán a berendezések tesztelésére szolgáltak. Az eset a közösségi médiában olyan reakciókat váltott ki, amelyek megkérdőjelezték a választási folyamat hitelességét.
A WNEP-TV közleménye szerint a számok "véletlenszerűen generált teszteredmények, amelyek célja, hogy segítsenek a hírszervezeteknek megbizonyosodni arról, hogy berendezéseik megfelelően működnek a választás éjszakája előtt". A WNEP azt mondta, hogy "sajnálja a hibát, és elnézést kér az esetleges zavarokért." Azt mondta, hogy lépéseket tettek annak érdekében, hogy a hiba ne ismétlődhessen meg.
A pennsylvaniai törvény tiltja a levélben leadott szavazatok számlálását a választás napján reggel 7 óra előtt, és minden szavazatot le kell zárni a szavazóhelyiség este 8 óráig történő bezárásáig.
A csatorna indoklása nem győzte meg a konzervatív erők képviselőit, s úgy vélik, hogy a baloldal, valamint a hozzájuk köthető média választási csalásra készül. Trump számos követője rámutat, hogy a WNEP-TV az ABC News leányvállalata, mely a Disney Entertainment tulajdona. A Disney Entertainment egyik társelnöke Dana Walden - aki amúgy zsidó - és Kamala Harris jó barátságot ápolnak egymással. A Disney Entertainment másik társelnöke, Alan Bergman egyébként szintén zsidó.
Az incidens már csak azért is érdekes, mert Pennsylvania egy csatatérállamnak számít, s a CNN felmérése szerint Trump és Harris fej-fej mellett állnak, s bármelyikük befutó lehet az államban.
Zoom
Mind a csatorna, mind a demokratákhoz közelálló médiumok csupán jobboldali összeesküvéselméletről beszélnek.
A közvélemény-kutatás azt is jelzi, hogy Harris vezet más kritikus államokban is, 5 pontos előnnyel Trump előtt Michiganben és 6 pontos előnnyel Wisconsinban. Ezek az államok részei annak a döntő fontosságú „kék falnak”, amely hozzájárult Joe Biden győzelméhez a 2020-as választásokon. A közvélemény-kutatás október 23. és 28. között interjúkat készített Michigan, Pennsylvania és Wisconsin választóival, amelyek mindegyike ingadozó választói körre mutatott rá.
Ha elfogadjuk a csatorna indoklását, s valóban teszteredmények sugárzásáról volt is szó, akkor is felvetődik több kérdés. Etikus-e egy ingadozó államban ilyen "tesztet" folytatni? Nem kellett-e volna jelezni, hogy ez csupán teszt? Reális-e, hogy egy csupán tesztelésre szolgáló sugárzás ennyire pontos (ám de fiktív) számokat közöljön, s ne csak kerek számokat? Nem etikusabb lett volna, ha nem Harris és Trump neve szerepel a sugárzásban, hanem X és Y? S végül, ha valóban csak egy tesztről volt szó, aminek valóban nincs semmilyen mögöttes tartalma, akkor miért kell bocsánatot kérni a csatornának, s miért nevezik hibának az esetet, ami többet nem ismétlődhet meg?
Valamint felvetődik, hogyha egy "jobboldali populistának" nevezett kormány (Trump, Orbán, Meloni stb.) alatt jelennének meg olyan adatok a választások előtt, melyek a kormányzó erő győzelmét mutatnák be, akkor is ilyen nagyvonalúan legyintenének-e a balliberális szereplők?
Avagy felvetődik a másik lehetőség:
- Elnézést, Virág elvtárs, ez az ítélet!
- Ejnye, az álmatlan éjszakák... A lónak is négy lába van, mégis megbotlik.
KG (The Economic Times és 10News nyomán)