A török rendőrség csütörtökön megrohamozta a május elsejei tüntetőket Isztambulban, és több száz embert őrizetbe vett, miután a demonstrálók a gyülekezési tilalommal dacolva elindultak az elbarikádozott Taksim tér felé.
A török hatóságok szerint több mint ötvenezer rendőrt vezényeltek Isztambulba a török szakszervezetek és civil szervezetek által szervezett megmozdulások miatt. A város az elmúlt hetekben is tömeges demonstrációk helyszíne volt Ekrem Imamoglu isztambuli főpolgármester letartóztatása miatt, akit a török ellenzék Recep Tayyip Erdogan török elnök fő politikai riválisaként tart számon.
A május elsejei demonstrálók megpróbáltak a belvárosi Taksim tér felé vonulni, ahol évek óta tiltott bármiféle tüntetést tartani. A rendőrség Isztambul központi kerületeibe "szorította be a tömeget"; akik megpróbáltak áttörni a barikádokon, azok ellen rendőri fellépést alkalmaztak.
Az Isztambulban készült felvételeken egymásra rontó rohamrendőrök és tüntetők láthatók. A tüntetők feliratokat tartottak a magasba, rigmusokat skandáltak, miközben a rendőrök az őrizetbe vett demonstrálókat a közelben várakozó buszokhoz vitték.
Az isztambuli kormányzói hivatal közleménye szerint 384 embert vettek őrizetbe engedély nélkül tüntetés miatt.
Törökországban a Nemzetközi Munka Napján (május 1.) minden évben különböző eseményeket szerveznek, de az elmúlt évek megmozdulásain a rendőrség gyakran közbelépett. Tavaly több mint kétszáz embert vettek őrizetbe, akik a Taksim tér felé vonultak. A téren 34 ember halt meg az 1977-es május elsejei tüntetések során.
A Taksim térre vonatkozó tiltás "a kormánypárt bizonytalanságát és önbizalomhiányát" mutatja - nyilatkozta Özgür Özel, az ellenzéki Köztársasági Néppárt (CHP) vezetője a csütörtöki eseményekkel kapcsolatban. "Amikor egy teret több ezer rendőrrel elbarikádoznak, az azt jelzi, hogy az ország vezetői nem rendelkeznek valódi hatalommal, és a rendszer rendőrállammá vált" - tette hozzá az ellenzéki politikus.
Ankarában Recep Tayyip Erdogan török elnök a török szakszervezetek és különböző szakmai csoportok képviselőit fogadta május elseje alkalmából. Az elnök hangsúlyozta: kormánya az évek során számos munkásokkal szembeni korlátozást megszüntetett, és több jogszabálymódosítást is bevezetett a munkakörülmények javítása érdekében.
A török fővárosban ezrek vonultak utcára többnyire békés menetek és demonstrációk keretében, míg más városokban gyűléseket is tartottak a nap folyamán.
(MTI)