A Koreai Népi Demokratikus Köztársaság bűnüldöző szervei három embert vettek őrizetbe egy hadihajó közelmúltban történt sikertelen vízre bocsátása ügyében - közölte vasárnap a KCNA állami hírügynökség.
A héten szerdán a vízre bocsátás során megrongálódott egy taktikai nukleáris fegyverek szállítására alkalmas 5000 tonnás romboló az északkeleti Cshongdzsin kikötőjében. A balesetet szenvedett hadihajó Észak-Korea második ismert rombolója.
Észak-Korea a múlt hónapban nagy ünnepség keretében bocsátotta vízre első ilyen, szintén 5000 tonna vízkiszorítású rombolóját. A hajó Észak-Korea legnagyobb és legfejlettebb hadihajója, és az állami média szerint különböző fegyverek, köztük nukleáris rakéták szállítására is alkalmas.
A vasárnap kiadott jelentés szerint a Cshongdzsini Hajógyár főmérnökét, a hajótestépítő műhely vezetőjét, valamint az üzem adminisztratív ügyekért felelős helyettes vezetőjét vették őrizetbe. A hajógyár igazgatóját csütörtökön idézték be a hatóságok kihallgatásra.
Kim Dzsongün észak-koreai vezető, aki maga is jelen volt a vízrebocsátási ceremónián a KCNA szerint az esetet "súlyos balesetnek" és "bűncselekménynek" minősítette, amely csorbította az ország méltóságát, és megígérte, hogy a felelősöket megbüntetik.
Csütörtökön a nyomozóknak adott utasításában Észak-Korea Központi Katonai Bizottsága is megismételte Kim álláspontját, miszerint a felelősök "soha nem kerülhetik el a bűncselekményért viselt felelősségüket". A nyomozócsoport szombaton tájékoztatta a Koreai Munkáspárt Központi Katonai Bizottságát munkájáról.
Észak-Korea tagadta, hogy a hadihajó súlyos károkat szenvedett volna, és azt állította, hogy csak karcolások keletkeztek a hajótest jobb oldalán, és némi tengervíz jutott be a hajó hátsó részébe. "A hadihajón nincs további azonosítható kár, és a helyszíni helyreállítási munkálatokat a tervek szerint folytatják" - áll a jelentésben. A károk kijavítására a jelentés szerint elegendő lesz tíz nap.
Az amerikai Center for Strategic and International Studies (CSIS) műholdas felvételei szerint a kék ponyvával letakart hadihajó oldalára dőlt, tatja a kikötőbe lóg, de az orra a part menti sólyán maradt.
(MTI)