A terrorizmussal kapcsolatos ügyek gyanúsítottjai minden eddiginél fiatalabbak Belgiumban, a vonatkozó bűnügyi dossziék érintettjei között 12 éves is van - derült ki a belga szövetségi ügyészség hétfőn közzétett 2024-es éves jelentéséből, amelyet a The Brussels Times című, angol nyelvű belga napilap ismertet.
Zoom
Illusztráció: a kép Szíriában készült az Iszlám Állam rémuralma idején (forrás: Flashpoint Partners)
A jelentés szerint tavaly több mint 70 embert idézett be a belga szövetségi ügyészség terrorbűncselekmények elkövetésének vádjával.
Felhívták a figyelmet arra, hogy, míg a korábbi években a más régiókban tevékenykedő dzsihadista csoportokhoz való csatlakozás ügyében nyitották a terrorizmussal összefüggő legtöbb bűnügyi dossziét, addig tavaly már a Belgiumon belüli tevékenységekre helyeződött át hangsúly. A figyelem immár a magányos szereplőkre összpontosul, nem pedig a nemzetközi csoportokra és követőikre. Ezek a szereplők külső támogatás nélkül tevékenykednek, és korlátozott erőforrásokat használnak terrorcselekmények tervezésére - írták.
A jelentésben a belga szövetségi ügyészség hangsúlyozta, hogy az online propaganda széles körben elterjedt, ami segíti a radikalizálódás folyamatát.
Kiemelték: tavaly a terrorizmussal kapcsolatba hozható fiatal gyanúsítottak számának jelentős növekedését figyelték meg. Míg 2022-ben 16 kiskorúakat érintő esetet indítottak, addig 2023-ban már 24-et, 2024-ben pedig 55-öt.
Az érintettek legtöbbje szélsőséges dzsihadista ideológiát követő 15 és 17 éves közötti fiatal, de tavaly nyilvántartásba vettek egy 12 éves gyereket is - tájékoztattak. A fiatalok, akikre jellemző a kritikus gondolkodás, az önkontroll, valamint az empátia hiánya, illetve az intenzív érzelmek, ideológiailag könnyebben befolyásolhatók, radikalizálhatók, és könnyebben rábeszélhetők arra, hogy erőszakkal kövessenek egy eszmét.
A hírportál továbbá közölte azt is, hogy a brüsszeli lakosok közöl csaknem minden ötödik (19 százalék) "gyakran" vagy "soha" nem érzi magát biztonságban azon a környéken, ahol él. Ez az arány tavaly 16 százalék volt a belga főváros lakosságát illetően.
Belgium egészében az emberek valamivel kevesebb mint 10 százaléka nem érzi magát biztonságban, míg Flandriában a lakosok 7 százaléka, a vallóniai lakosságnak pedig 13 százaléka véli úgy, hogy lakókörnyezete nem biztonságos.
A biztonságérzet csökkenése elsősorban a kábítószerrel kapcsolatos bűnözéssel függ össze Belgiumban - tájékoztattak.
(MTI)